Мапа порталу

Міська атрибутика Миколаєва

 

Невід’ємною складовою історії міста Миколаєва є його символіка, зокрема історія гербів та прапорів, що містить концентровану інформацію про географічне положення. Ці знаки-символи є предметом гордості громадян за культурні надбання предків і одночасно – стимул для виховання наступних поколінь в дусі кращих традицій минулого.

 

Герб міста Миколаєва

 

27 серпня (за ст. стилем) 1789 року губернатор краю, генерал-фельдмаршал, світлійший князь Григорій Олександрович Потьомкін підписав указ про найменування нової верфи на місці злиття річок Південний Буг та Інгул „містом Миколаїв”. Найменоване на честь  переможного штурму Очаківської фортеці 6 грудня 1788 року, в день тезоіменитства Святого Миколая Мерлікійського, покровителя моряків, місто будувалось як „майбутнє грандіозне адміралтейство”.

Перший герб новоствореного міста був затверджений 7 жовтня 1803 року імператором Олександром І, його опис закріплено у «Повному зібранні законів Російської імперії». Герб являв собою трикольоровий щит, розділений від середини зверху до кутів знизу. Чорний трикутник у центрі означав родючість землі, благодатність краю для життя людей; у центрі трикутника, над срібною кадильницею, зображено рівносторонній золотий хрест, облямований променями. Зліва на блакитному полі, котрий символізує води рік, зображена архієрейська митра; зправа на жовтому полі, що означає безкрайні піски, розташовано архієрейський посох – символ мудрості та знань. Саме митра і посох – атрибути архієрейської влади – нагадують про покровителя міста Святого Миколая.

Герб Миколаєва 1803 р.

У середині та другій половині ХІХ століття відбулася реорганізація геральдичної служби Російської імперії, були вдосконалені правила герботворення міських і губернських гербів. Наприклад, були розроблені додаткові зовнішні прикраси герба, розташовані навколо щита, котрі відображали суспільно-політичну та господарсько-економічну роль міста чи губернії, а на адміністративний стан міста вказувала система розташованих над щитом корон. У верхньому правому чи лівому куті щита (так званій «вільній частині») повітових міст розміщувався губернський герб. Зазначені зміни торкнулися і першого герба Миколаєва. На той час місто стало центром суднобудування, великим торговим портом та базою Чорноморського флоту. Ці обставини були враховані при розробці нового варіанту герба, котрий було затверджено 16 березня 1883 року: «У лазуровому щиті, на срібній хвилеподібній окраїні золотий корабель з чорними веслами і супроводжуваний, у главі щита, золотою архієрейською митрою на двох таких самих, навхрест покладених посохах. У вільній частині – герб Херсонської губернії. Щит прикрашений срібною межовою, на три зубці, короною і оточений двома золотими якорями, з’єднаними Олександрівською стрічкою». Герб Миколаєва 1883 року відображав зв'язок міста з суднобудуванням та флотом, про що свідчить зображений на гербі корабель у вигляді золотого човна. Митра на фоні двох перехрещених посохів символізувала сподівання городян на захист покровителя міста - Святого Миколая Чудотворця. Наявність на гербі двох перехрещених посохів може означати стабільність, рівновагу. Вежова трьохзуба корона вказує на повітовий статус міста, золоті якорі свідчать, що Миколаїв — місто портове, а Олександрівська червона стрічка символізує державну підтримку починань городян.

Герб Миколаєва

 Герб Миколаєва 1883 р.

Посилення інтересу до міської геральдики поновлюється в 60-ті роки XX ст. на хвилі піднесення краєзнавчого руху. В цей час місцеві органи влади вирішили розробити та затвердити новий герб Миколаєва і оголосили конкурс на кращий варіант. Зрозуміло, що в тих умовах не могло навіть йти мови про повернення до традиційної дореволюційної символіки. Перед учасниками конкурсу постало завдання відобразити особливості міста в контексті соціалістичних перетворень.

В результаті конкурсу переміг ескіз миколаївського художника В.С. Козловського. На червоно-синьому полі зображено срібний вітрильник, під кілем якого розташована золота півшестірня, у верхньому лівому куті - серп і молот золотого кольору.

Як бачимо, автор проекту-переможця врахував тогочасні вимоги, що зобов’язували зображувати в гербах символи радянської епохи (кольори державного прапора Української РСР, символи “вільної” праці та єднання робітників і селян – серп і молот) і одночасно зробив спробу віддзеркалити славетне минуле міста корабелів у вигляді вітрильника. Місцеві геральдисти ототожнюють його з першим судном, побудованим на Миколаївській верфі – фрегатом “Св. Миколай”.

У 1969 році новий герб був затверджений Миколаївською міською радою. Однак він не відповідав загальноприйнятим правилам геральдики, використовувався лише зрідка і невдовзі був зовсім забутий.

Після проголошення незалежності України в умовах зростання ролі місцевого самоврядування постало питання про розробку нової місцевої символіки, яка поєднувала б в собі історичне наступництво і віддзеркалювала специфічні риси краю.

Герб Миколаєва

Герб Миколаєва 1969 р.

26 вересня 1997 року на засіданні міської Ради було затверджено герб Миколаєва. За основу прийнято зображення 1883 року, з якого вилучили знак Херсонської губернії, до складу якої свого часу входив Миколаїв. Цій  урочистій події передували: конкурс Миколаївського міськвиконкому на кращий проект міського герба, копітка праця художників, вчених, проведення двох виставок конкурсних проектів та дискусія в місцевій пресі.

Герб Миколаєва

Герб Миколаєва 1997 р.

Рішення міської ради від 26.09.1997 р. № 14/2 «Про затвердження герба міста Миколаєва».

 

Прапор міста Миколаєва

 

Наступним кроком у творенні місцевої символіки стало затвердження міською радою прапора Миколаєва і Положення про зміст, опис та порядок його використання (2 липня 1999 року). Прапор Миколаєва, в основу якого покладено історичний дореволюційний прапор міста, становить собою прямокутне полотнище білого кольору з двома горизонтальними лазуровими хвилястими лініями, що символізують Буг та Інгул, при злитті яких було засновано місто. На їх фоні по центру полотнища зображений герб міста. Відношення ширини прапора до його довжини 2:3. Білий колір прапора символізує мир та добробут городян, чистоту їх помислів. 10 вересня 1999 р. у день 210-річчя Миколаєва прапор було освячено і піднято над міськвиконкомом.

Прапор Миколаєва

Прапор Миколаєва 1999 р.

 Рішення міської ради від 02.07.1999 р. № 10/13 «Про прапор містаМиколаєва».

 

Гімн міста Миколаєва

У 2004 році затверджено гімн м.Миколаєва. Гімном міста Миколаєва є твір, створений авторським колективом у складі: А.А. Сироти (керівник), Т.С. Сидоренко-Малюкової, Ю.Б. Лачинова, М.І. Николайчука, Д.Д. Кременя, В.Ю.Пучкова, О.В. Болдусєва. Гімн міста Миколаєва нарівні з його гербом та прапором є офіційним символом міста як адміністративної одиниці місцевого самоврядування і може виконуватися у оркестровому, хоровому, оркестрово-хоровому або вокальному варіантах. При цьому можуть використовуватися засоби звуко- та відеозапису.

 

Там, де Буг з Інгулом здавна поріднились,
Де лиману хвилі, степу вільний край,
Місто Миколаїв народилось
Кораблем пливе у синю даль.
Добра слава корабельної столиці
Землю облітає з краю в край.
Дай нам крила, наче білій птиці,
Покровитель, Святий Миколай!
Хай пишається тобою Україна!
Слався, велич духу, праці і краси!
Слався, Миколаїв – місто рідне!
Крізь століття славу пронеси!
Крізь століття славу пронеси
 
 

Почесний знак міського голови

знак міського голови

знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: