Мапа порталу

Документальна фотовиставка on-line до 170-річчя міського архіву «Історія та розвиток архівної справи в м. Миколаєві»

 

На виконання указу Миколаївського військового губернатора віце-адмірала Михайла Петровича Лазарєва з метою збереження документів, створених місцевою владою, 3 травня 1844 року був створений міський архів. Архів був підпорядкований міському управлінню, його фонди розміщувались у будівлі міського магістрату.

Після революції 1917 року архівна справа перейшла до відома архівної секції, що діяла при Миколаївському губернському виконавчому комітеті.

20 квітня 1920 року вийшла постанова Раднаркому УРСР, згідно з якою усі архіви, включаючи приватні зібрання документів та стародруковані видання, були оголошені національним надбанням.

З 15 вересня 1920 року у Миколаєві діяла комісія по утилізації архівних матеріалів. Згідно із загальною інструкцією про роботу комісії не підлягали утилізації документи, що були утворені до 25 червня 1811 року. Одночасно, станом на 1 січня 1921 року було відібрано для знищення документів, які на думку комісії не представляли історичної цінності, вісім тон. У 1930 році знищено 11 тон документів.

10 вересня 1925 року президія Миколаївського окружного виконкому винесла постанову про організацію окружного архівного управління та про передачу йому радянськими установами і приватними особами всіх архівних фондів, термін зберігання яких при установах минув і які не підлягають зберіганню у приватних осіб.

27 березня 1926 року Укрцентрархів розіслав всім окружним архівним управлінням обіжник, в якому пропонувалось упорядкувати і здати до окружного архівного управління документальні матеріали всіх волосних та сільських управлінь.

Вже до кінця 1927 року були сконцентровані і упорядковані всі документи державних установ м. Миколаєва, які існували в дореволюційний період, а також в 1917-1921 роки. Для підвищення кваліфікації архівних працівників при окружному архівному управлінні діяли короткотермінові курси.

З 1 жовтня 1930 року Миколаївське окружне архівне управління в зв’язку з ліквідацією округу було реорганізоване в місцеве архівне управління з обслуговуванням всієї території колишнього Миколаївського округу, за винятком Вознесенського району, який було приєднано до Одеського місцевого архівного управління. Місцеве архівне управління перебувало при Миколаївській міській раді й утримувалось виключно за рахунок коштів місцевого бюджету, займалось концентрацією, упорядкуванням та використанням документів, а також здійснювало контроль за відомчими архівами м. Миколаєва та районів. У віданні місцевого архівного управління знаходилась утворена в 1930 році партійна секція.

До кінця 1931 року в архівосховищах повністю були сконцентровані архівні матеріали установ дореволюційного періоду, радянського періоду за 1917-1923 р.р. і переважна більшість ліквідованих в результаті адміністративної реформи 1930 року установ.

У 1932 році згідно з новим адміністративно-територіальним поділом в Україні створювались області, а в них обласні архівні управління. Миколаїв ввійшов до складу Одеської області. У лютому того ж року на підставі постанови Секретаріату ВУЦВКу від 10.11.1931 року Миколаївське місцеве архівне управління було реорганізоване в Миколаївський державний історичний архів, який перебував у віданні Одеського обласного архівного управління.

У вересні 1937 року було утворено Миколаївську область. На підставі постанови організаційного комітету Президії Верховної Ради УРСР по Миколаївській області від 15 лютого 1938 року було утворене Миколаївське обласне архівне управління, у віданні якого знаходились Миколаївський міський державний архів, Миколаївський, Херсонський і Кіровоградський державні історичні архіви, а також 23 районних державних архіви з перемінним складом документів.

Згідно з рішенням № 71 від 30 січня 1959 року виконкому Миколаївської обласної Ради депутатів трудящих Миколаївський міський державний архів був переданий у відання виконавчого комітету Миколаївської міської Ради депутатів трудящих.

30 грудня 1977 року був введений в експлуатацію новий будинок облдержархіву, в якому згодом міський архів орендував частину приміщення для зберігання своїх документів.

Згідно з наказом № 17 архівного відділу Миколаївського облвиконкому від 14 серпня 1980 року Миколаївський міський державний архів був перейменований у Миколаївський державний міський архів.

На підставі рішення виконкому Миколаївської обласної Ради депутатів трудящих від 13 жовтня 1988 № 261 функції архівного відділу облвиконкому були передані держархіву Миколаївської області.

У серпні 2001 року рішенням Миколаївської міської ради було утворено управління архівної роботи та урочистих подій, до складу якого увійшли Миколаївський держміськархів та новостворений спеціально для централізованого тимчасового зберігання документів, що не належать до Національного архівного фонду, архів з особового складу, який на той час був одним з перших в Україні і єдиним в Миколаївській області.

У зв’язку із змінами, які відбулися в системі управління архівів України, на підставі наказу Державного комітету архівів України від 21.06.2002 за № 49 Миколаївський державний міський архів був перейменований у архівний відділ виконкому Миколаївської міської ради у складі управління архівної роботи та урочистих подій.

Постійний процес накопичення документів і збільшення фондів виявили потребу у виділенні окремого приміщення для зберігання архівної інформації. До 2009 року архів розташовувався в орендованих будівлях. У 2008 році за ініціативою Миколаївського міського голови і за підтримки депутатського корпусу міської ради було виділене і 21 серпня 2009р. урочисто відкрите нове приміщення архівного відділу.

Рішенням Миколаївської міської ради від 4 лютого 2014 року № 37/17 управління архівної роботи та урочистих подій було ліквідовано і створено архівний відділ Миколаївської міської ради.

Відповідно до розпорядження Миколаївського міського голови від 5 лютого 2014 року № 40р архів з особового складу був реорганізований у сектор інформації та використання документів ліквідованих установ архівного відділу Миколаївської міської ради.

Основними фондоутворювачами  архівного відділу  є Миколаївська міська рада та її виконавчий комітет, адміністрації районів міста.

Найдавніші документи містяться у фондах, які були передані на зберігання до архіву у 1944 році (17 фондів).

Основний склад документів постійного терміну зберігання – це рішення, розпорядження, накази відповідних органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організації, а також їх керівників. До змісту вищезазначених документів можна віднести відомості про фізичних та юридичних осіб, діяльність органів місцевого самоврядування, документи, що представляють історичну цінність з життя і розбудови міста.

Документи, які знаходяться на зберіганні у секторі інформації та використання документів ліквідованих установ архівного відділу Миколаївської міської ради, мають велику значимість для захисту громадянами своїх соціальних прав.

В експозиції документальної фотовиставки, підготовленої архівним відділом Миколаївської міської ради до 170-річчя міського архіву, представлені документи з історії і розвитку архівної справи в м. Миколаєві.

Головний спеціаліст архівного відділу
управління архівної роботи та урочистих
подій Миколаївської міської ради
Максим Григорович Короленко

ОНОВЛЕНО 24.06.2014


ОНОВЛЕНО 24.06.2014


знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: