Експертно-громадська рада
Експерти ЕГР наголошують на важливості громадської участі в управлінні містом та нормотворчих змінах.
17 жовтня в Миколаєві відбулося чергове засідання Експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міської ради (ЕГР). Громадські експерти обговорювали низьку важливих питань для громади міста. Навіть необхідність під час засідання перейти до укриття через оголошення повітряної тривоги не применшила їх рішучості.
На порядку денному - залучення експертів ради до розробки плану реалізації Національної стратегії розвитку громадянського суспільства у 2025-26 роках. Як відзначає голова ЕГР Артем Ващиленко, метою є створення ефективної платформи для комунікації між громадськістю та владою, де кожен мешканець зможе взяти участь у плануванні та реалізації місцевих ініціатив. «Такий підхід допоможе підвищити рівень довіри до органів влади та забезпечить сталий розвиток громади на основі відкритості та співпраці.» - переконаний він. – «Важливо ретельно дослідити дане питання та врахувати зміни у статутах міст, де закріплюється безпосередня участь громади у прийнятті рішень».
Під час засідання ЕГР було розглянуто також питання впровадження інституту наглядових рад у підприємствах, установах, організаціях комунальної власності. Головна мета таких рад - забезпечення прозорості, законності та підвищення ефективності управління комунальними підприємствами.
«Раніше у Миколаєві були спроби створити наглядові ради на базі комунальних підприємств та у закладах охорони здоров'я, проте процес не був системним. Потрібно повернутися до цього питання з «чистого листа», адже є запит суспільства та необхідне підґрунтя та контроль.» - наголошує голова ЕГР Артем Ващиленко.
За його словами, депутати міської ради також зацікавлені, щоб процеси відбувалися прозоро, а саме такий запобіжник і елемент контролю, як наглядові ради, має бути. Участь свідомих громадян у їх роботі – важливий аспект. Члени ЕГР вирішили звернулися до міського голови з пропозицією створення робочої групи за участі представників місцевих депутатів, виконавчих органів та громадських рад для розробки проєкту рішення Миколаївської міської ради «Про наглядові ради комунальних підприємств Миколаївської міської ради».
Свої пропозиції ЕГР підготувала і до проєкту Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та деяких інших законодавчих актів України щодо реформування територіальної організації виконавчої влади в Україні». Експерти переконані, що слід передбачити процедури участі представників громадськості при здійсненні прописаних у законопроєкті контрольних функцій. Крім того, визначення регуляторних принципів таких як ефективність, доцільність, збалансованість, адекватність відповідно до регуляторного законодавства передбачає обов’язкове врахування позиції суб'єктів господарювання та громадян, що також вимагає відповідної комунікації.
ЕГР розглянула також звернення городян щодо розв'язання нагальних проблем життєдіяльності міста. Одним з таких є транспортне забезпечення мікрорайону Ракетне Урочище. Жителі увечері не можуть дістатися своїх домівок рейсовими автобусами – останній з них курсує о 19:00. Тож мешканці акцентують, що курсування автобуса варто продовжити до 22:00. Необхідним є і вчасний ремонт дорожнього покриття на вулицях мікрорайону.
Під час засідання заступник голови ради Михайло Золотухін презентував інформацію щодо інноваційної учасницької цифрової методики у формуванні місцевих Стратегій, Планів відновлення та цільових програм та адвокасі.
Опитування за цією методикою вже проведено у декількох громадах нашої області: Коблівській, Шевченківській, Березанській та Новоодеській.
У експертів ЕГР нова методика викликала інтерес та жваве обговорення, проте вся зійшлися на думці, що її поширення вимагає тривалої практики «на місцях».
Фото: Ігор Арчибісов
21.10.2024
Ключові питання міського розвитку на порядку денному Експертно-громадської ради
12 липня в Миколаєві відбулося чергове засідання експертно-громадської ради виконавчого комітету міської ради. Ми обговорювали кілька важливих питань, зокрема проекти економічної відбудови Миколаєва.
Одним із основних проектів є комплексна муніципальна програма підтримки стійкої трансформації бізнесу. Для ефективного впровадження цієї програми необхідно враховувати думку експертів. На нашому засіданні кожен з учасників висловив свої ідеї та пропозиції.
Програма передбачає низку мотиваційних заходів для бізнесу, таких як відшкодування кредитних коштів, створення хабу стійкої трансформації бізнесу, податкові пільги та надання безповоротної фінансової допомоги на закупівлю обладнання для забезпечення безперебійного енергопостачання.
Я також представив членам ради поточну ситуацію з конкурсу проектів впровадження блакитних і зелених інновацій. Цей проект має стати рушійною силою для майбутніх трансформацій міста. Основним питанням наразі є фінансування активностей, і ми активно працюємо над його вирішенням.
Було презентовано новий посібник з проведення конкурсу проектів з впровадження блакитних і зелених інновацій. Це видання містить корисні рекомендації та інформацію, яка буде важливою як для міської влади, так і для бізнесу.
Окрім цього, ми обговорили питання контролю за якістю води в Миколаєві. Хоча проблема з питною водою вже не така гостра, як раніше, багато містян все ще змушені брати воду з місць безкоштовної роздачі. Небайдужі громадяни під керівництвом Бориса Кудара неодноразово проводили контроль якості води і виявили випадки з погіршеними показниками.
Контроль за станом води є важливим, тому необхідно розробити чіткий механізм громадського контролю. Під час наради ми обговорили можливість відображення результатів перевірок у доступній формі для містян.
Нагадаю, що експертно-громадська рада у Миколаєві з перших днів війни не припиняла своєї роботи, розуміючи важливість громадської участі в ключових питаннях міського життя.
Я дякую кожному представнику експертно-громадської ради та галузевих рад за плідну роботу для кращого майбутнього Миколаєва!
Голова експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міської ради
Артем Ващиленко
22.07.2024
Реалізація ініціативи членів експертно-громадської ради в дії
09.07.2024 представники експертно-громадської ради виконкому Миколаївської міськради, громадські префекти і волонтери кампанії громадянської дії «За якість питної води» взяли участь у відборах проб в пунктах безплатної видачі води. Спільно зі співробітниками ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» і Державної лабораторії Держпродспоживслужби зразки води відібрані і направлені на дослідження.
Це вже третій захід, який балансоутримувачі точок видачі води проводять спільно з громадськістю. Це – результат громадської кампанії «За якість питної води», яку з 01.06.2023 по 31.05.2024 проводив Учбово-методичний центр захисту прав людини HRTC за підтримки чеської НУО NESEHNUTI.
Нагадаємо, що протягом року волонтери намагались робити цю роботу самостійно, використовуючи побутові прилади та реагенти для визначення якості води в Миколаєві. Тоді було відібрано та проаналізовано понад 360 зразків води. Але, після кількох консультацій з фахівцями Держпродспоживслужби громадські префекти вирішили довірити цю роботу професіоналам. Після презентації результатів досліджень на засіданнях Експертно-громадської ради міська влада зобов’язала балансоутримувачів пунктів безплатної видачі води укласти договори з Держпродспоживслужбою і робити експертизу води на постійній основі.
Станом на 09.07.2024 вже отримано понад 80 експертних висновків, які публікуються у відкритому доступі:
Член експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міської ради
Борис Кудар
11.07.2024
__________________________________________________________________________________________________
Експерти ЕГР спільно із SaveDnipro виробили пропозиції до екологічної складової Програми комплексного відновлення Миколаєва
У вівторок, 28 травня відбулося чергове засідання експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міської ради (ЕГР). Переважна кількість обговорюваних тем на його порядку денному стосувалася питань збереження й відновлення навколишнього середовища, забезпечення містян питною водою належної якості. Невипадково, що одним із запрошених на засідання експертів стала екологічна директорка знаної організації SaveDnipro Анастасія Скок.
Пані Анастасія презентувала учасникам засідання результати досліджень у Миколаєві стану навколишнього середовища – проб повітря, води, так званої температурної карти нашого міста, які свідчать про наявність певних проблем із забрудненням води та повітря, незважаючи на зменшення загальної кількості промислових викидів. Результати подібних вимірів стають також незаперечним доказом того, якої значної шкоди завдають довкіллю обстріли російських окупантів.
За словами пані Скок, згідно результатів воркшопу, який цієї весни SaveDnipro провели у Миколаєві за сприяння Миколаївської міської ради, на думку активних громадян Миколаєва – учасників воркшопу, головними екологічними проблемами міста є такі:
- деградація зелених зон та їх недостатня площа.
- відсутність системи сортування твердих побутових відходів (ТПВ), сертифікованих місць збору ТПВ та небезпечних відходів, а також заводу з переробки відходів, який відповідає вимогам найкращих доступних технологій.
- забруднення атмосферного повітря, зокрема формальдегідом та дрібнодисперсним пилом.
- відсутність достатньої кількості комунального пасажирського транспорту та велодоріжок, що призводить до перевантаження автошляхів та забруднення повітря;
- відсутність достатньої кількості штучних водойм як елементу зелено-блакитної мережі міста, яка здатна пом’якшити наслідки кліматичних змін.
Водночас міське керівництво, зокрема головний архітектор Миколаєва, наразі орієнтоване на збільшення кількості і оновлення зелених зон у нашому місті – наголосила експертка.
Експерти ЕГР зі свого боку завжди опікуються проблемами екології, тож висловили активну зацікавленість у подальшій співпраці.
Так, раніше представниками ради був проведений моніторинг річок та місць незаконного скиду каналізаційних стоків. Проблема забруднення річок неочищеними стоками хвилює як багатьох городян, так і громадських експертів, тому має бути включена до переліку викликів, що стоять при розробці стратегічних документів відновлення міста.
Ще однією важливою проблемою, якій варто приділити увагу, є ситуація зі шламосховищами МГЗ, а також забруднення повітря і руйнація доріг вантажним транспортом
Експерти ради також додатково наголосили на необхідності інвентаризації наявних зелених зон, створення системи догляду за ними, озеленення промислових зон та ділянок комунальної власності.
Як наголосив голова ЕГР Артем Ващиленко, екологічна відбудова Миколаєва - це невід'ємна складова стратегічного відновлення міста. Тому питання екологічної складової міста не варто відділяти на задній план, а паралельно враховувати ці проблеми під час розробки плану розвитку та відбудови.
Він також висловив упевненість, що подальша спільна робота ради з колегами із громадських організацій інших міст принесе лише злагоду, а напрацювання включені до майбутнього майстер-плану.
30.05.2024
Маємо дати відповідь, чому треба інвестувати в Миколаїв: експертно-громадська рада обговорює проєкти стратегічних документів відновлення міста.
9 квітня відбулося розширене планове засідання експертно-громадської ради виконавчого комітету Миколаївської міської ради (ЕГР). Участь у заході взяли Миколаївський міський голова Олександр Сєнкевич, директорка департаменту економічного розвитку Тетяна Шуліченко, директор департаменту містобудування і архітектури - головний архітектор міста Євген Поляков, директор Агенції розвитку м. Миколаєва Віктор Сікаленко, очільники інших громадських рад, створених при виконавчих органах Миколаївської міськради, залучені громадські експерти.
Таке масштабне представництво цілком виправдане, адже головною темою обговорення стали проєкти стратегічних документів з повоєнного відновлення міста Миколаєва, які виходять на фінальну стадію розроблення. Це Стратегія розвитку Миколаївської міської територіальної громади, Генеральний план міста Миколаєва, Портфоліо проєктів відновлення міста Миколаєва, Програма комплексного відновлення території Миколаївської міської громади, План відновлення та розвитку Миколаївської міської територіальної громади.
Звертаючись до присутніх, міський голова Олександр Сєнкевич підкреслив значущість системної і невпинної роботи над відновленням міста, враховуючи виклики воєнного часу. Як зазначив мер, хоча наше місто наразі і є передовим у напрямку стратегічного планування, так само як і найближчий конкурент – Харків, але, так само як і Харків знаходиться у складній безпековій ситуації. Тому досвід інших міст, який вивчають наші фахівці, має бути поєднаний з місцевими реаліями, і вкрай важливим є використання всіх можливостей для життєдіяльності й розвитку, які можуть надати міжнародні партнери. Головне питання, на яке мають дати відповідь проєкти відновлення міста: чому варто інвестувати саме в Миколаїв? І зайвого часу для пошуку цієї відповіді у нас немає, бо українські міста вже конкурують між собою за можливість реалізувати той чи інший проєкт – наголошує Олександр Сєнкевич.
Перевагою Миколаєва перед іншими містами може стати використання водної інфраструктури – переконаний голова експертно-громадської ради Артем Ващиленко. У представлених ним проєктах повоєнної відбудови Миколаєва значне місце посідає відновлення маломірного суднобудування і судноплавства, рекреаційне використання набережних річок Інгул та Південний Буг. Він також наголосив на важливості всебічного залучення громадськості до обговорення стратегічних документів як для врахування інтересів міської громади, так і для залучення міжнародних донорів.
Значущість громадської участі у розробці стратегічних документів підкреслили всі учасники обговорення. Так, очільниця департаменту економічного розвитку Тетяна Шуліченко, презентуючи проєкт Стратегії розвитку міста, який уже майже готовий до представлення на розгляд міської ради, наголосила, що його розробці передували опитування громадської думки серед різних категорій мешканців Миколаєва, щоб врахувати інтереси всіх верств суспільства. Вона також висловила подяку членам ЕГР, які брали участь в розробці проєкту Стратегії на різних її етапах.
Свої зауваження члени ради висловили і до Плану відновлення та розвитку території Миколаївської міської громади, наголосивши на пріоритетності безпекових питань, обов’язковості залучення громадськості на кожному етапі роботи над документом та повної узгодженості Плану з іншими стратегічними документами з відновлення міста.
Як підкреслив Віктор Сікаленко, директор Агенції розвитку міста Миколаєва, вже наступного дня експерти ЕГР отримають проєкт Плану відновлення та розвитку території Миколаївської міської громади для можливості його докладнішого вивчення і подання пропозицій.
Участь громадських експертів сприяла позитивним змінам у підході до роботи над проєктом Генерального плану міста Миколаєва – відзначив головний архітектор міста Євген Поляков. За його словами, зараз фактично має відбуватися реабілітація міста за принципом «будувати краще, ніж було», а для цього треба враховувати актуальні потреби громади і зміни, що відбуваються в реальному часі.
Головний архітектор міста також запросив експертів ЕГР до участі в онлайн опитуванні громадської думки щодо сприйняття знакових місць у Миколаєві і полегшення обміну перспективами та ідеями щодо процесів міської регенерації. Всі зацікавлені городяни також можуть взяти в ньому участь за посиланням https://bit.ly/expMykolaiv .