Мапа порталу

Представницькі символи Миколаєва: герб міста

Перший герб м. Миколаєва був затверджений імператором Олександром І 7 жовтня 1803 року. Його опис закріплено в “Полном собрании законов Российской империи”:

Символіка цього герба свідчить про намагання відобразити засобами геральдики розповсюдження та торжество віри Христової на землях, відвойованих Росією у Туреччини.

На гербі зображені також атрибути архієрейської влади – митра та посох, адже місто корабелів було назване Миколаєвом на честь великого християнського подвижника, покровителя моряків Св. Миколаєм Чудотворцем, на згадку про взяття російськими військами турецької фортеці Очаків в день Миколи Зимового (6 грудня 1788 року за старим стилем). Перший герб проіснував 80 років.

За цей час місто стало центром суднобудування, великим торговим портом та базою Чорноморського флоту, і виникла необхідність відобразити досягнення міста в його геральдиці. Ці обставини були враховані при розробці нового варіанта герба, який був затверджений 16 березня 1883 року і мав такий вигляд: “У лазуровому щиті, на срібній хвилеподібній окраїні золотий корабель з чорними веслами і супроводжуваний, у главі щита, золотою архієрейською митрою на двох таких само навхрест покладених посохах. У вільній частині – герб Херсонської губернії. Щит прикрашений срібною межовою на три зубці короною і оточений двома золотими якорями, поєднаними Олександрівською стрічкою.”

Герб  1883 року відображав зв’язок міста з суднобудуванням та флотом. Про це свідчить зображений на гербі корабель у вигляді золотого човна. Вежова тризуба корона вказує на повітовий статус міста, золоті якорі свідчать, що Миколаїв - місто портове, а Олександрівська червона стрічка символізує державну підтримку починань городян.

В середині XX ст. вирішено розробити новий герб міста, відобразивши особливості міста в період соціалістичного розвитку.

В результаті конкурсу переміг ескіз художника В.С. Козловського. На червоно-синьому полі зображено срібний вітрильник, під кілем якого розташована золота півшестірня, у верхньому лівому куті - серп і молот золотого кольору. 2 березня 1969 році новий герб був затверджений Миколаївською міською радою. Герб 1969 року використовувався лише зрідка і невдовзі був зовсім забутий.

Після проголошення незалежності України в 1991 році перед органами місцевого самоврядування постало завдання створити новий герб з урахуванням славетної історії рідного міста та неповторної специфіки нашого краю. 26 вересня 1997 року на урочистому засіданні міської Ради був затверджений четвертий герб Миколаєва. За основу прийнято зображення 1883 року, з якого вилучили знак Херсонської губернії, до складу якої свого часу входив Миколаїв.

 

Наталя Олександрівна Кунцевич
Начальник архівного відділу
управління архівної роботи та
урочистих подій

ОНОВЛЕНО 02.09.2011

знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: