Миколаївській астрономічній обсерваторії – 200 років!
У травні Миколаївська астрономічна обсерваторія відзначає поважну дату – 200 день народження. Вона без перебільшення є одним з найбільш знакових закладів нашого міста. Там буде цікаво не тільки поціновувачам космосу. В захваті від неї будуть й ті, хто просто цікавиться історією Миколаєва, й більш широкий загал.
З нагоди свята астрономічну обсерваторію відвідав мер Олександр Сєнкевич. Він привітав науковців з 200-ю річницею заснування закладу, побажав міцного здоров’я, нових відкриттів та усього найкращого.
Директор обсерваторії Олександр Шульга та керівник архіву Владлена Попова провели для міського голови екскурсію.
Владлена Попова розповіла, що заклад було засновано 1821 року адміралом Олексієм Грейгом як морська обсерваторія з метою забезпечення Чорноморського флоту та навчання морських офіцерів астрономічним методам орієнтування. Вона стрімко розвивалась та впевнено завойовувала авторитет одного з найкращих закладів з вивчення космосу Східної Європи. Через 100 років – 1923 р. – там була створена служба точного часу, яка протягом 64 років залишалась передовою на континенті.
За словами Олександра Шульги, сьогодні Миколаївська обсерваторія є однією з найкращих в Україні, там роблять найбільше досліджень, якщо порівнювати аналогічні заклади держави. До речі, наразі функціонує 8 обсерваторій. І Миколаївська є однією з двох, поряд з головною астрономічною обсерваторією НАНУ, що мають статус самостійних закладів. Інші відносяться до університетів.
Цікавий факт: наші науковці спостерігають за космічними об’єктами за допомогою 5 телескопів. І всі вони були сконструйовані співробітниками Миколаївської обсерваторії.
Заклад може вабити не тільки своїми досягненнями та науковими розробками. Як зазначає Владлена Попова, обсерваторія розташована на місці сили. Інакше, як, на думку науковця, можна пояснити те, що вона майже не зазнала впливу часу.
- Обсерваторія побудована лише з каменю вапняку, глини та яєць. Минуло 200 років і будівля досі стоїть неушкодженою. Так, оздоблювальні роботи потрібні, однак її не перекосило, вона не тріснула. І це при тому, що фундаменту немає, - розповіла Владлена Попова.
Ба більше, обсерваторія не постраждала від воєнних дій, які тривали в Європі у ХХ столітті. Вона навіть не припиняла свою роботу під час фашистської окупації – хоча обмежено, однак науковці продовжували там робити дослідження.
Відзначимо, що сьогодні в Миколаївській обсерваторії діють музей та бібліотека, уся література якої, звісно, присвячена космосу.
- Ми дуже пишаємося, що на території нашого міста розташовано такий великий об’єкт. Миколаївська астрономічна обсерваторія є однією з найстаріших обсерваторій Східної Європи. Вона може приваблювати не тільки миколаївців, а й туристів з усього світу! Запрошую всіх на екскурсію, - сказав Олександр Сєнкевич.
Відділ інформаційного забезпечення департаменту міського голови