МИКОЛАЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ
РІШЕННЯ
від 16 грудня 2024 Миколаїв № 2151
Про попередній розгляд проєкту рішення
міської ради «Про затвердження Програми
реформування та розвитку житлово-комунального
господарства міста Миколаєва на 2025-2029 роки»
Розглянувши проєкт рішення міської ради «Про затвердження Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Миколаєва на 2025-2029 роки», керуючись пп. 1 п. «а» ст. 27, ст. 40, п. 1 ч. 2 ст. 52, ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконком міської ради
ВИРІШИВ:
1. Винести на розгляд міської ради проєкт рішення «Про затвердження Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Миколаєва на 2025-2029 роки».
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на заступника міського голови Андрієнка Ю.Г.
Міський голова О. СЄНКЕВИЧ
s-dj-122
Про затвердження Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Миколаєва на 2025-2029 роки
З метою підвищення ефективності та надійності функціонування житлово-комунальних систем життєзабезпечення населення міста, керуючись п. 22 ч. 1 ст. 26, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму реформування та розвитку житлово-комунального господарства міста Миколаєва на 2025-2029 роки (додається).
2. Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради щорічно до 10 лютого надає узагальнену інформацію про хід виконання Програми постійній комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою міста, промисловості, транспорту, енергозбереження, зв'язку, інформаційних технологій та діджиталізації.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії міської ради: з питань економічної і інвестиційної політики, планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку, підприємництва, наповнення бюджету та використання бюджетних коштів (Панченка), з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою міста, промисловості, транспорту, енергозбереження, зв’язку, інформаційних технологій та діджиталізації (Іванова), заступника міського голови Андрієнка Ю.Г.
Міський голова О. СЄНКЕВИЧ
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від_________________________
№ _________________________
ПРОГРАМА
реформування та розвитку житлово-комунального господарства
міста Миколаєва на 2025-2029 роки
Загальні положення
Житлово-комунальне господарство - одна з найбільших галузей у господарському комплексі держави, результати діяльності якої значною мірою визначають соціально-економічні показники розвитку суспільства.
Недосконала тарифна політика зумовила хронічну і постійно зростаючу збитковість підприємств.
Система соціального захисту населення у сфері надання житлово-комунальних послуг, неузгодженість норм законодавства щодо регулювання взаємовідносин споживачів і виробників/виконавців житлово-комунальних послуг зумовлюють зростання незадоволення серед населення та заборгованість за спожиті послуги.
Зрушити ситуацію, що склалася, можливо за умови забезпечення достатнього фінансування цільових програм, спрямованих на розвиток житлово-комунального господарства, розбудову відповідної нормативної бази тощо. При цьому реформа ЖКГ має бути законодавчо, організаційно та економічно забезпечена на чотирьох рівнях: державних органів виконавчої влади; органів місцевого самоврядування; житлово-комунальних підприємств різних форм власності; споживачів послуг.
Створення умов ефективного функціонування житлово-комунального господарства на місцевому рівні сприятиме покращанню інфраструктури міста Миколаєва, розв’язанню соціально-економічних проблем галузі і забезпеченню її ефективності в цілому.
Програма реформування і розвитку житлово-комунального господарства міста Миколаєва на 2025-2029 роки (далі – Програма) спрямована на розв’язання проблем та забезпечення ефективного функціонування житлово-комунального господарства міста. На підставі аналізу результатів виконання Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства на 2020-2024 роки за кожним напрямком діяльності сформульовані нагальні проблеми, цілі та пріоритети, шляхи розв’язання головних проблем та досягнення цілей.
Програму розроблено у зв’язку із закінченням дії Програми реформування та розвитку житлово-комунального господарства м. Миколаєва на 2020-2024 роки.
Розділ 1. Передумови створення Програми
та сучасний стан житлово-комунального
господарства міста
Житлово-комунальне господарство - це важлива соціальна галузь, яка забезпечує населення, підприємства та організації необхідними житлово-комунальними послугами, суттєво впливає на розвиток економічних взаємовідносин у місті.
Житлово-комунальне господарство є найбільш технічно відсталою галуззю економіки з багатьма проблемами, які останнім часом особливо загострилися.
Дійшов критичної межі технічний стан мереж і споруд, які експлуатуються підприємствами житлово-комунального господарства. Планово-попереджувальний ремонт поступився місцем аварійно-відбудовним роботам.
Проблеми та причини, які не дозволяють сьогодні якісно утримувати житлово-комунальне господарство та якісно надавати послуги населенню:
- несвоєчасне оновлення основних фондів підприємств;
- недостатній рівень впровадження енергозберігаючих технологій;
- незавершена комплексна система обліку та регулювання споживання води, газу, теплової енергії на всіх етапах виробництва, транспортування, постачання та споживання житлово-комунальних послуг;
- хронічне недофінансування капітального ремонту житлового фонду та, як наслідок, значне погіршення технічного стану інженерного обладнання, окремих конструктивних елементів будівель, наявність ветхого та аварійного житла. Це не дозволяє розпочати роботу з реконструкції житлових будинків першої масової забудови;
- недостатність бюджетних коштів, які передбачаються на утримання об’єктів благоустрою міста, капітальний ремонт доріг, мостів, мереж зовнішнього освітлення, озеленення тощо;
- недостатність залучення у галузь інвестицій та обігових коштів, що призвело до морального та фізичного зносу основних фондів підприємств, підвищення аварійності комунальних об’єктів, збільшення питомих та непродуктивних витрат матеріальних та енергетичних ресурсів, що негативно впливає на рівень та якість надання житлово-комунальних послуг;
- недосконалість нормативно-правових актів, які не сприяють завершенню процесу формування ефективного власника багатоквартирних будинків як цілісного житлового комплексу;
- малоефективний механізм стягнення заборгованості з населення за житлово-комунальні послуги;
- відсутність дієвого механізму контролю за якістю житлово-комунальних послуг споживачами та їх представниками – ОСН та громадськими об’єднаннями;
- недостатня компетенція ОСН, громадських об’єднань як контролерів якості послуг;
- недостатня компетенція ОСББ для управління, утримання житла;
- недостатня конкуренція на ринку товарів і послуг у сфері житлово-комунального господарства;
- традиція неощадливого використання ресурсів.
Наявна законодавча та нормативна база недостатня і недосконала, не забезпечує правових засад реформування житлово-комунального господарства, взаємовідносин підприємств і організацій галузі та споживачів послуг.
Усе це свідчить про наявність системної кризи в галузі та про міжгалузевий характер проблем, для розв’язання яких і для забезпечення переходу до нової моделі сталого функціонування житлово-комунального господарства необхідне проведення житлово-комунальної реформи.
Житлове господарство
Житловий фонд м. Миколаєва складає 42484 домоволодіння, з яких:
- 39045 будинків садибної забудови;
- 32 будинки – відомчий житловий фонд;
- 747 багатоквартирних будинків, які обслуговують ОСББ, ЖБК (станом на 01.10.2024);
- 2261 багатоквартирний будинок, в якому мешканці самостійно обрали управителя або управитель був обраний на конкурсних засадах (станом на 01.10.2024);
- 304 житлові будинки, в яких співвласниками не обрано форму управління (станом на 01.10.2024) і вони знаходяться на обслуговування житлово-експлуатаційних підприємств по тарифах, затверджених виконкомом Миколаївської міської ради.
У місті обліковується 944 дитячих та 67 спортивних майданчиків.
Житловий фонд обладнано:
- водопостачанням – 96,8%;
- водовідведенням – 96,3%;
- опаленням – 96,1%;
- газом – 93,7%;
- електроплитами – 2,6%.
У житлових будинках нараховується 2141 ліфт, 1952 будинки забезпечено системою центрального опалення, 38 будинків обладнані даховими котельнями, у місті 52 багатоквартирних будинків підвищеної поверховості обладнані системами пожежогасіння і димовидалення, з яких у 9-ти будинках системи в робочому стані.
До початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України, у місті налічувалось аварійного житла:
- 70 квартир загальною площею 3096,4 кв.м;
- ветхого житла – 179 квартир, загальною площею 6764,7 кв.м;
- не придатного для проживання – 34 квартири, загальною площею 2053,8 кв.м;
- кожний четвертий будинок потребує проведення капітального ремонту, водночас протягом останніх років обсяги виконання капітального ремонту житла залишаються на рівні 10-15% від необхідної потреби.
У всіх житлових будинках, обладнаних системами пожежогасіння, димовидалення та пожежної сигналізації, дані системи перебувають в незадовільному стані і потребують відновлення.
З початку повномасштабного вторгнення РФ на територію України, у місті Миколаєві станом на 01.10.2024 зазнали пошкоджень 1212 багатоквартирних житлових будинків, з яких 8 будинків зруйновані та потребують демонтажу, 32 будинки були частково зруйновані. В інших будинках мали місце пошкодження покрівель, фасадів, пошкоджено скління вікон.
На сьогодні окрім житлових будинків, які мають тривалий термін експлуатації і потребують капітальних ремонтів (покрівель, фасадів, інженерних мереж, ліфтів, які відпрацювали нормативний термін експлуатації (25 років), у місті необхідно відновлювати житлові будинки, які зазнали руйнувань та пошкоджень в результаті обстрілів. На жаль, наповнення бюджету Миколаївської міської територіальної громади недостатнє для проведення таких робіт. З метою пошуку міжнародних донорських організацій, що готові фінансувати проведення відновлювальних робіт на об’єктах, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, використовуючи новостворену державну систему «DREAM» (вебсайт: https://dream.gov.ua/ua), наповнює його об’єктами, що не забезпечені фінансуванням з міського та державного бюджетів.
Мешканці житлових будинків, в яких створені ОСББ, проводять відновлювальні роботи (ремонт покрівель, фасадів, заміна пошкоджених вікон та дверей) за допомогою державної програми «ВідновиДім».
Одним з пріоритетних напрямків міської влади є забезпечення мешканців міста житловими умовами належної якості, у тому числі утримання прибудинкових територій в належному санітарно-технічному стані.
Реформування системи обслуговування та управління багатоквартирними будинками
З 1 липня 2015 року набрав чинності Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», в якому визначено, що управління багатоквартирним будинком – це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов’язків співвласників, пов’язаних із володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку.
На виконання прикінцевих положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному житловому будинку» Миколаївською міською радою протягом 2018-2024 роки проведені 7 конкурсів з призначення управителя багатоквартирних будинків. За результатами таких конкурсів визначено управителів у 1672 багатоквартирних будинках.
Позитивним моментом, зокрема для суб’єктів господарювання, проведення конкурсу та укладення договорів про надання послуг з його переможцями є реалізація законодавчих вимог стосовно необхідності надання послуг з управління багатоквартирними будинками на договірних засадах з співвласниками.
Також проведення конкурсу спонукало співвласників житлових будинків міста до самостійного вибору управителя. Співвласники активно проводять загальні збори та обирають ту форму управління, яка на їх думку більше підходить для управління будинком.
Сприяння створенню та функціонуванню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення
Одним з завдань у напрямку реформування житлово-комунального господарства є посилення впливу мешканців будинків на умови свого проживання та якість обслуговування житла шляхом стимулювання створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення (далі – ОСББ та ОСН).
Створення ОСББ в місті Миколаєві розпочалося з 1996 року і станом на 01.10.2024 в місті зареєстровано 776 ОСББ в 863 будинках (загальна площа будинків складає 3464,4 тис. кв.м). Частка створених ОСББ у порівнянні із загальною площею будинків міської комунальної власності складає 43,35%. В управлінні об’єднань знаходиться 735 будинків ОСББ та 12 будинків ЖБК.
З метою стимулювання створення ОСББ в місті, Миколаївська міська рада надає допомогу співвласникам будинків, в яких створені ОСББ, у проведенні необхідного ремонту будинку та прибудинкової території.
Роки | Кількість будинків, де проведені ремонти | Кількість коштів з бюджету Миколаївської міської територіальної громади, надані для проведення ремонтів в будинках ОСББ (млн грн) |
З 2006 по 2019 | 266 | 73,75 |
2020 | 42 | 32,71 |
2021 | 47 | 24,84 |
Департаментом житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради за рахунок коштів, передбачених у бюджеті Миколаївської міської територіальної громади, проводиться навчання ініціативних жителів багатоквартирних будинків по програмах: підвищення кваліфікації голів і/або членів правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і для здобуття кваліфікації «керівник багатоквартирного житлового будинку».
Також в м. Миколаєві мешканцями діють будинкові, вуличні, квартальні комітети - органи самоорганізації населення, які поєднують у собі риси як громадських організацій, так і органів публічної влади.
З органами публічної влади орган самоорганізації населення пов'язує участь у вирішенні питань місцевого значення, що передбачає наявність в органу самоорганізації населення певних повноважень, якими їх наділяє орган публічної влади - міська рада; а також те, що органи самоорганізації населення здійснюють свої повноваження в межах відповідної території.
У той же час подібно до громадської організації органи самоорганізації населення працюють на громадських засадах, їх діяльність базується на засадах добровільності щодо взяття на себе окремих повноважень публічної влади.
Є база ОСН, що вже мають успішний досвід реалізації проєктів з вирішення проблем енергозбереження, ремонту будинку та благоустрою прибудинкової території.
Дорожня інфраструктура, об’єкти благоустрою
У місті Миколаєві нараховується 956 вулиць. Загальна протяжність доріг складає 834,9 км, у тому числі з твердим покриттям – 705,1 км, з ґрунтовим – 129,8 км, з них дороги загального користування, які знаходяться на балансі Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області, яка відповідає за їх утримання та ремонт (фінансування здійснюється за кошти державного бюджету) та доріг місцевого значення, які знаходяться на балансі ДП «Агенція місцевих доріг Миколаївської області», яка і відповідає за їх утримання та ремонт (фінансування здійснюється за кошти обласного бюджету).
Міські шляхи зв’язують два мости через річки Південний Буг і Інгул, один шляхопровід у Широкій Балці, Аляудська переправа та Каботажний мол, Вітовський міст (автомобільна мостова споруда по пр. Богоявленському) та Вітовський міст (автомобільна мостова споруда по об’їзній дорозі по вул. Степовій), міст Вітовський (пішохідний міст непарний бік по пр. Богоявленському), міст Вітовський (пішохідний міст парний бік по пр. Богоявленському).
Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.10.2023 № 938-р «Про погодження передачі Південнобузького мосту через річку Південний Буг у м. Миколаєві в державну власність» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.10.2023 № 932-р «Про погодження передачі Інгульського мосту через річку Інгул у м. Миколаєві в державну власність» з комунальної власності територіальної громади до державної власності передані мостові споруди через річки Південний Буг та Інгул.
Відповідно до наказів Укравтодору від 14.03.2011 № 68 та від 19.09.2011 № 327 з комунальної власності територіальної громади м. Миколаєва до державної власності передано асфальтобетонне покриття дороги М-14, яка проходить по вул. Веселинівській, Одеське шосе, покриття через р. Південний Буг, вул. В. Морській (до вул. Аркасівської (вул. Пушкінської), вул. Нікольській (від вул. Аркасівської (вул. Пушкінської) до вул. В. Морської), вул. Аркасівській (вул. Пушкінській) (від вул. В. Морської до Інгульського мосту), пр. Героїв України, покриття через р. Інгул, площею - 204832,6 кв.м, довжиною - 13,806 км Покриття дороги М-14 та вказані мостові споруди перебувають на балансі Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області.
Дороги, які знаходяться на балансі Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Миколаївській області: М-14 - Одеса – Мелітополь – Новоазовськ (на м. Таганрог); Н-11 - Дніпропетровськ-Миколаїв: від м. Баштанка до щляхопроводу; Н-14 - Олександрівка-Кіровоград-Миколаїв: від залізничного переїзду по вул. Малко-Тирнівській, вул. Софіївській, вул. Олександрівській; Т-15-07 - Миколаїв-Парутине-Очаків: від кінця вул. Очаківської (гаражі) до мкр В. Корениха.
Дороги, які знаходяться на балансі ДП «Агенція місцевих доріг Миколаївської області»: 0151125 під’їзд до м. Миколаєва - Херсонське шосе від розібраного залізничного переїзду до шляхопроводу через залізничну колію; Т-15-01 - пр. Богоявленський від забудови Корабельного району міста Миколаєва в бік м. Херсон; 0151618 - від автомобільної дороги Н-24 Благовіщенське - Миколаїв по вул. Силікатної до пересічення з вул. Верхньою; 0151412 – по вул. Б. Мозолевського від вул. Ольшанського до межі мкр Мала Корениха (в бік с. Радісний Сад) та від дороги Т-15-07 в бік мкр Малої Коренихи; 0151109 - від виїзду з ГАЗС по вул. Сухопутних Військ України до межі с. Каравелове.
У незадовільному технічному стані знаходиться також шляхопровід в Широкій Балці. У 2017 році проведено обстеження мосту, виготовлено проєктно-кошторисну документацію, отримано позитивний висновок експертизи ДП «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ» від 28.02.2019 № 131/е/19. Шляхопровід в мкр. Широка Балка потребує негайного капітального ремонту.
Зливова каналізація міста має протяжність 60,7 км, у т.ч. на балансі КП «ЕЛУ автодоріг» 39,3 км, з яких відкритого типу 12 км, налічується 971 одиниця дощоприймальних колодязів, 973 одиниць оглядових колодязів, 1521 одиниця решіток.
На території міста розташовано 114 світлофорних об’єктів, на яких змонтовано 110 одиниць пристроїв звукового сповіщення і 7 джерел безперебійного живлення; впроваджена автоматизована система керування дорожнім рухом (АСУДР); 13 373 дорожніх знаків; 14 433 п.м направляючих пішохідних огороджень; 1387 п.м приладів примусового зниження швидкості; 133 боларди, наноситься 265 км поздовжньої та 33000 кв.м поперечної розмітки.
У місті Миколаєві налічується 1466,043 км кабельних, 1569,84 км повітряних мереж зовнішнього освітлення та 36143 од. світлоточок (LED, натрієвих, розжарювання).
На балансі комунального підприємства «Миколаївська ритуальна служба» знаходяться 14 кладовищ, з них діючих - 2 кладовища, напівзакритих – 7 кладовищ, закритих - 5 кладовищ. Для їх утримання та благоустрою (охорона території, прибирання, поточний ремонт, озеленення об’єктів благоустрою), необхідно приблизно 50,0 млн.грн. на рік, але через дефіцит бюджетних коштів, який склався за останні роки, на виконання вищезазначених робіт виділяється недостатньо коштів. З метою забезпечення належної охорони місць поховань, намогильних споруд на вищезазначених цвинтарях існує потреба у будівництві парканів в кількості 1700 п.м на суму близько 12,0 млн грн.
У зв’язку з пошкодженням водогону Дніпро-Миколаїв в результаті військової агресії, централізоване водопостачання м. Миколаєва з червня 2023 року до теперішнього часу здійснюється з каналу Р-11 Інгулецької зрошувальної системи (згідно з укладеними договорами з Управлінням каналів річки Інгулець). На даний час Інгулецька зрошувальна система є основним джерелом водопостачання міста. Щодоби на очисні споруди, І-ІІ та ІІІ черг, надходить близько 75 тис. м3 води. Вода подається непитної якості та придатна для використання тільки на господарсько-побутові потреби споживачів.
Також підземний водозабір з 6 артезіанських свердловин, які розташовані в різних мікрорайонах м. Миколаєва та в Херсонській області. Вода з підземних водозаборів подається на господарсько-побутові потреби населення та підприємств, а також на власні потреби МКП «Миколаївводоканал», без додаткового очищення та знезараження. Середньодобове споживання води містом складає близько 70 тис. м³, з яких 45% споживається населенням, а 12% задовольняють потреби підприємств та інших споживачів.
Очисні споруди водопроводу, загальною потужністю 190 тис.м³ на добу, займають територію площею 52,8 га та забезпечують подачу води згідно потреб міста. В системі водопостачання м. Миколаєва обліковується - 32 насосні станції водопроводу (НСВ), які розташовані в різних мікрорайонах міста.
Загальна протяжність мереж водопостачання - 1220,167 км, в т.ч. ветхих та аварійних мереж - 283,704 км. Забезпеченість централізованим водопостачанням споживачів м. Миколаєва складає 85%.
Система водовідведення м. Миколаєва роздільна та складається з мережі самопливних колекторів, якими стічні води транспортуються 34 насосними станціями каналізації та мережі напірних колекторів, якими стічні води транспортуються від насосних станцій каналізації до Галицинівських чи Варварівських очисних споруд каналізації. В середньому через очисні споруди каналізації проходить 38 тис.м³ стічних вод. Довжина каналізаційної мережі - 726,4 км, в т.ч. ветхих та аварійних мереж водовідведення - 195,979 км. Система централізованого водовідведення задовольняє потреби населення, індустріальні об’єкти та соціальні заклади міста на 63%.
Основне постачання тепла населенню м. Миколаєва здійснюється від двох найбільших його виробників: ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» та ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», теплові мережі підприємств введені в експлуатацію у 60-х роках 20-го століття.
На балансі ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» знаходиться 97 котелень, у тому числі працюючих 95 одиниці, встановленою потужністю від 503,197 Гкал/год, 129 ІТП, 23 ЦТП, 360 котлів, з них на природному газі – 333 одиниць, 12 електрокотлів, 12 котлів на твердому паливі та на вугіллі - 3 одиниці. Протяжність теплових мереж ОКП «Миколаївоблтеплоенерго» по місту - 237,633 х 2d км, з них підлягають реконструкції та модернізації – 71,0789 х 2d км. На ці потреби необхідно не менш як 1000 млн грн.
ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» бере участь в покритті теплових та електричних навантажень. До складу основного обладнання входять 4 енергетичних котли, 3 водогрійних котли та 3 турбогенератори. Протяжність теплових мереж ПрАТ «Миколаївська ТЕЦ» по місту – 47,592 х 2d км, з них аварійних - 3,025 х 2d км. На цілі з відновлення мереж до нормального стану необхідно 500 млн грн. Близько 80% теплових мереж підприємства експлуатується більше 25 років, що перевищує допустимий нормативними документами термін експлуатації.
Підтримка належного санітарного стану міста є одним з пріоритетних напрямів діяльності міської ради та її структурних підрозділів. Регулювання прав та обов’язків учасників відносин в галузі благоустрою територій м. Миколаєва визначено Правилами благоустрою, санітарного утримання територій, забезпечення чистоти і порядку в м. Миколаєві, які діють з квітня 2007 року.
Важливою складовою інфраструктури міста є парки, сквери та інші зелені зони загального користування, що забезпечують його естетичний вигляд та сприяють створенню комфортних умов проживання населення.
На даний час до територій рекреаційного призначення в м. Миколаєві відноситься 256 об’єктів зеленого господарства міста, з них 12 парків, 112 скверів, 4 бульвари та 132 інші зелені зони, площа зазначених зелених насаджень складає близько 1020,25 га. У тому числі, в межах міста налічується 21 об’єкт природно-заповідного фонду, загальною площею 1159 га (близько 4,5% міської території), що відносяться до 8 категорій об’єктів ПЗФ.
Нормативний показник площі озеленених ландшафтних та рекреаційних території загального користування у межах населеного пункту, відповідно до ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова територій», що затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.04.2019 № 104, становить 12 кв.м/особу, а у межах територій житлових районів, мікрорайонів - 7 кв.м/особу.
На сьогодні, на кожного жителя міста Миколаєва припадає близько 22 кв.м зелених насаджень загального користування, не враховуючи зелених насаджень, що розміщені в зонах житлової забудови, в садових товариствах, вздовж об’єктів дорожньої мережі та зелених насаджень спеціального призначення.
Масова висадка зелених насаджень у м. Миколаєві проводилась у 50-ті роки ХХ ст. Переважними породами дерев у місті є акація біла, клен ясенелистий, шовковиця, клен гостролистий, тополя пірамідальна, тополя срібляста, тополя чорна, горіх волоський, ясен звичайний, платан західний, дуб звичайний, каштан кінський, липа дрібнолиста, абрикос.
Кількість зелених насаджень міста поступово скорочується: дерева зносяться або пошкоджуються під час будівництва, реконструкції чи ремонту об’єктів благоустрою, всихають внаслідок хвороб чи досягнення вікової межі, видаляються з метою попередження аварійних ситуацій. Натомість оновлення зелених насаджень проводиться вкрай повільно, обсяги придбання розсадницької продукції не перекривають потребу.
З метою оптимізації питання утримання об’єктів благоустрою у місті Миколаєві, на виконання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.08.2020 № 698 «Про закріплення об’єктів благоустрою міста за виконавчими органами та комунальними підприємствами Миколаївської міської ради» (зі змінами та доповненнями) всі об’єкти зеленого господарства закріплені за КП «Миколаївські парки» для організації належного догляду та забезпечення відповідного санітарного стану.
На сьогодні сфера утримання зелених насаджень має багато проблем, які останнім часом особливо загострилися.
Зелені насадження міста потребують постійного і належного утримання, своєчасного проведення капітального ремонту та реконструкції, але брак коштів не дозволяє виконувати зазначені роботи в повному обсязі, що негативно відображається на стані зелених насаджень.
Санітарний стан зелених насаджень загального користування (парки, сквери) здебільшого не відповідає сучасним вимогам ведення паркового господарства. Це призводить до збільшення кількості сухостійних дерев, загибелі зелених насаджень та інших негативних явищ. Протягом останніх років проведена значна робота по капітальному ремонту та реконструкції зелених зон міста, але, на жаль, нове зелене будівництво майже не велось.
З метою охорони та збереження зелених насаджень, одержання достовірних даних щодо їх кількісних і якісних характеристик, розроблення заходів з розвитку зелених зон міста необхідно провести інвентаризацію і паспортизацію зелених насаджень міста з визначенням меж та користувачів територій. У м. Миколаєві на даний час проводяться роботи щодо інвентаризації зелених насаджень, розробляються плани реконструкції скверів.
Крім утримання зелених насаджень, у парках і скверах необхідно провести відновлення освітлення, ремонт пішохідних доріжок, огорожі, додатково встановити лави та урни.
Розділ 2. Визначення проблем, на розв’язання яких спрямована Програма
Необхідність оновлення існуючих зелених зон (поточний та капітальний ремонт) та створення нових зелених зон для розвитку громадського простору міста.
Низька ефективність системи санітарного очищення міста.
Низькі темпи впровадження системи роздільного збору твердих побутових відходів.
Сфера житлового господарства є однією з найважливіших галузей господарського комплексу міста, що створює необхідні умови для життєдіяльності населення, покликана виконувати комплекс робіт і послуг з утримання і ремонту житлового фонду.
Першочерговим завданням житлового господарства є задоволення потреб мешканців міста та створення комфортних умов для їх проживання, поліпшення технічного стану конструкцій та спільного майна у багатоквартирних будинках.
Розділ 3. Мета Програми
Мета Програми полягає у реалізації державної політики реформування житлово-комунального господарства, здійснення заходів щодо підвищення ефективності та надійності його функціонування, забезпечення сталого розвитку для задоволення потреб населення і господарського комплексу в житлово-комунальних послугах відповідно до встановлених нормативів та стандартів.
Реформування галузі проводиться з урахуванням інтересів кожної конкретної людини та передбачає підтримку розвитку різних форм самоорганізації і широке роз’яснення процесу і результатів реформ.
Для виконання поставлених завдань пропонується вдосконалити механізми стимулювання створення ОСББ та ОСН, сприяти розвитку конкурентного середовища на ринку ЖКГ, залученню в міське господарство інвестиційних надходжень, зокрема на засадах публічно-приватного партнерства для вирішення проблемних питань.
Розділ 4. Шляхи і способи розв’язання проблем
Основними завданнями Програми є:
- узгодження економічних інтересів держави та суб’єктів господарювання;
- забезпечення можливості розв’язання громадою міста Миколаєва житлово-комунальних проблем, зокрема за участю в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків та органах самоорганізації населення;
- стимулювання створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків та органів самоорганізації населення та їх компетенції;
- створення умов для надійного і безпечного отримання житлово-комунальних послуг за доступними цінами;
- стимулювання приватної підприємницької ініціативи у виконанні завдань розвитку житлового фонду та комунальної інфраструктури;
- мінімізація техногенного впливу галузі на навколишнє середовище і людину в цілому;
- поліпшення якості управління житлом та комунальною інфраструктурою;
- створення дієвого механізму контролю якості житлово-комунальних послуг споживачами та їх представниками – ОСББ та громадськими об’єднаннями;
- підвищення компетенції ОСББ для управління, обслуговування спільної власності;
- стимулювання інноваційної, інвестиційної та енергозберігаючої активності суб’єктів господарювання;
- створення механізму публічно-приватного партнерства;
- покращання благоустрою міста, розвиток територій громадського призначення.
Розв’язання проблем у сфері житлово-комунального господарства передбачається шляхом розроблення та вдосконалення наступних завдань:
- створення умов для надійного і безпечного надання житлових послуг відповідно до встановлених нормативів та стандартів, підвищення комфортності проживання мешканців;
- стимулювання інноваційної, інвестиційної та енергозберігаючої активності всіх учасників управління житловим господарством;
- створення сприятливих умов для розвитку суспільних відносин між міською владою та співвласниками багатоквартирних будинків.
Шляхи розв’язання проблем передбачають наступне:
Житлове господарство, сприяння створенню та функціонуванню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків
1. Переходити на форми обслуговування багатоквартирних будинків, відповідно до норм Закону України «Про житлово-комунальні послуги» – ОСББ або укладання договорів з управляючими компаніями (управителями). Надавати методичну допомогу стосовно проведення загальних зборів мешканців житлових будинків щодо створення ініціативних груп ОСББ та проводити роботу з роз’яснення переваг створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків і передачі будинку в управління ОСББ.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради |
2. Продовжити роботу з розвитку конкурентного середовища у сфері житлово-комунального господарства міста відповідно до норм чинного законодавства.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради |
3. Підготовка пропозицій до центральних органів влади щодо внесення змін до законодавчих та підзаконних актів з метою поліпшення якості надання житлово-комунальних послуг та зручності населення (у випадках необхідності).
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради |
4. Завершення списання багатоквартирних житлових будинків з метою реалізації положення постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 «Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків» на виконання вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках».
2025-2029 роки або до повного списання будинків | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управління комунального майна Миколаївської міської ради |
5. Удосконалення Порядку участі у спільному фінансуванні ремонтів багатоквартирного житлового фонду для всіх форм управління будинку.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради |
6. Виконання ремонтів з відновлення багатоквартирних будинків, що були пошкоджені в результаті збройної агресії РФ проти України.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради |
7. Продовжити роботу з організації навчання керівників ОСББ з підвищення обізнаності з питань обслуговування багатоквартирних житлових будинків голів і/або членів правлінь об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, представників ініціативних груп.
Запровадити навчання уповноважених осіб, обраних співвласниками на загальних зборах для здійснення контролю за додержанням умов договору на управління будинком.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради |
8. Проведення роботи з виявлення неприватизованих квартир, в яких довгий час ніхто не проживає, приведення їх у відповідність до санітарно-технічних норм та розподілення їх серед черговиків квартирного обліку або для службових цілей.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управління комунального майна Миколаївської міської ради |
9. Продовжити роботу з прийняття у житловий фонд міста відомчого житла, у тому числі гуртожитків, інженерних мереж та об’єктів житлово-комунального господарства від підприємств та організацій у встановленому законом порядку.
2025-2029 роки Відповідно до звернень попередніх власників відомчих житлових будинків та мереж | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управління комунального майна Миколаївської міської ради |
10. З метою поліпшення житлових умов мешканців забезпечити прокладання мереж централізованого водопостачання та водовідведення до житлових будинків, які не мають доступу для підключення до міських мереж, для подальшого підключення власниками житлових будинків до систем водозабезпечення та каналізації.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради |
11. Забезпечити ремонт діючих дворових вбиралень, де немає можливості підключення до центральної системи водовідведення.
2025-2029 роки | Адміністрації районів Миколаївської міської ради |
Благоустрій та саночистка
12. Проводити інвентаризацію діючих кладовищ, пляжів, МАФ, зелених зон загального користування, а також інших об’єктів благоустрою, інженерних мереж та споруд виготовлення Паспортів районів міста.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, відповідальні комунальні підприємства у сфері житлово-комунального господарства за напрямками діяльності (у т.ч. благоустрою), адміністрації районів Миколаївської міської ради (з урахуванням рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо розмежування відповідальності за утримання об?єктів благоустрою (їх елементів) та управління комунального майна Миколаївської міської ради |
13. Проводити роботи з поточного та капітального ремонту існуючих об’єктів благоустрою, забезпечувати утримання міських зелених насаджень, відповідно до вимог Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.
2025-2029 роки | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, відповідальні комунальні підприємства у сфері житлово-комунального господарства за напрямками діяльності (у т.ч. благоустрою), адміністрації районів Миколаївської міської ради (з урахуванням рішення виконавчого комітету Миколаївської міської ради щодо розмежування відповідальності за утримання об?єктів благоустрою (їх елементів) та управління комунального майна Миколаївської міської ради |
Розділ 5. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування заходів Програми в процесі їх реалізації здійснюється за рахунок коштів бюджету Миколаївської міської територіальної громади (в межах коштів, передбачених на відповідний бюджетний рік), інших джерел фінансування, не заборонених чинним законодавством.Під іншими джерелами фінансування, не забороненими чинним законодавством України, слід розуміти Державний бюджет України, цільові та інші добровільні внески підприємств, установ, організацій та громадян.
Обсяг фінансування заходів Програми за рахунок коштів бюджету Миколаївської міської територіальної громади затверджується щорічно міською радою в складі видатків бюджету Миколаївської міської територіальної громади на розвиток та збереження житлово-комунального господарства міста (по відповідних бюджетних програмах). Обсяг бюджетних коштів визначається щороку, виходячи з фінансової можливості бюджету Миколаївської міської територіальної громади.
Надання та використання коштів, затверджених в кошторисі головного розпорядника на дотацію та фінансову підтримку підприємствам комунальної власності та іншим підприємствам, які не мають статусу бюджетної установи, але здійснюють заходи, передбачені місцевими програмами, в тому числі цією Програмою, здійснюється згідно з чинним законодавством.
Обсяги фінансування завдань та заходів зазначені у додатку 2.
Розділ 6. Очікувані результати від реалізації Програми
Реалізація заходів Програми дозволить досягти таких результатів:
- підвищення рівня і якості житлово-комунальних послуг, забезпечити надійну роботу інженерних систем життєзабезпечення;
- оновлення основних фондів житлового господарства міста;
- підвищення активності співвласників багатоквартирних житлових будинків міста щодо належного їх утримання;
- забезпечення господарської самостійності підприємств житлово-комунального господарства, їх відповідальність за якість обслуговування населення;
- перебороти критичний рівень зносу основних фондів житлово-комунального господарства;
- залучити додаткові інвестиції надходження на вирішення проблемних питань у міському господарстві;
стимулювати розвиток ОСББ, створення ОСББ в будинках комунальної власності міста;
- розвивати конкурентне середовище на ринку житлово-комунальних послуг;
- покращання технічного стану житлового фонду, підвищення комфортності проживання їх мешканців;
- попередження та запобігання (у т.ч. ліквідація наслідків) аварій, катастроф (у т.ч. надзвичайних ситуацій) воєнного характеру на об’єктах житлово-комунального господарства міста Миколаєва.
Розділ 7. Координація та контроль за ходом реалізації Програми
Координацію дій між виконавцями Програми та контроль за її виконанням здійснює департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради.
Співвиконавці Програми щороку до 20 січня надають до департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради інформацію про виконання заходів Програми за рік, що минув. Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради щорічно до 10 лютого надає узагальнену інформацію про хід виконання Програми постійній комісії міської ради з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою міста, промисловості, транспорту, енергозбереження, зв'язку, інформаційних технологій та діджиталізації.
Розділ 8. Додатки до Програми
Додаток 1. Паспорт Програми
Додаток 2. Перелік завдань та заходів Програми
Додаток 3. Результативні показники виконання Програми
_______________________________________________________
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ ПРОГРАМИ
1. Програму затверджено рішенням міської ради від __________ № ____________. | |||||||
2. Ініціатор Програми: | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | ||||||
3. Розробник Програми: | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | ||||||
4. Співрозробники: | Адміністрації районів Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг», КП «Миколаївкомунтранс», КП «Обрій-ДКП», МКП «Миколаївводоканал», ЖКП ММР «Бриз», КП ММР «Миколаївські парки», КП «ГДМБ», КП ММР «Миколаївелектротранс», КП ММР «Миколаївська ритуальна служба», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», КП ММР «Центр захисту тварин», КСМЕП | ||||||
5. Відповідальний виконавець за виконання Програми: | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | ||||||
6. Співвиконавці: | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради, департамент внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради, управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг», КП «Миколаївкомунтранс», КП«Обрій-ДКП», КП «Миколаївводоканал», ЖКП ММР «Бриз», КП ММР «Миколаївські парки», КП ГДМБ, КП ММР «Миколаївелектротранс», КСМЕП, КП ММР «Миколаївська ритуальна служба», КП «ДЄЗ «Пілот», ММР «Центр захисту тварин», ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», КП управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | ||||||
7. Термін дії Програми: | I - етап 2025-2027 роки; II - етап 2028-2029 роки | ||||||
8. Обсяги фінансування: | 65 950 071,28тис. грн(за рахунок коштів бюджету Миколаївської міської територіальної громади)* | ||||||
Всього по Програмі | 2025-2029 | Фінансування за роками, тис. грн | |||||
I етап | II етап | ||||||
2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | |||
Всього, у т.ч. | 66042942,45 | 8973420,548 | 10671390,04 | 12773434,73 | 15298191,17 | 18326505,96 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 65950071,28 | 8960940,548 | 10656414,04 | 12755463,53 | 15276625,73 | 18300627,44 | |
Інші джерела фінансування | 92871,17 | 12480 | 14976 | 17971,2 | 21565,44 | 25878,528 |
*Обсяги фінансування Програми за рахунок коштів бюджету Миколаївської міської територіальної громади визначається рішеннями міської ради під час затвердження та виконання міського бюджету м. Миколаєва на відповідний бюджетний рік, без внесення змін до обсягів видатків, передбачених заходами Програми.
Додаток 2
до Програми
ПЕРЕЛІК ЗАВДАНЬ ТА ЗАХОДІВ
ПРОГРАМИ РЕФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА МІСТА МИКОЛАЄВА
НА 2025-2029 РОКИ
№ з/п | Перелік заходів Програми | Термін виконання, роки | Виконавці | Фінансування по роках, тис. грн | Очікуваний результат | |||||
І етап | ІІ етап | |||||||||
Всього по Програмі | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | |||||
Частина І. Збереження, експлуатація, утримання та ремонт об’єктів житлового та комунального господарства, та благоустрою | ||||||||||
1. | Утримання та ремонт ліфтів | Всього по п. 1, у т.ч. | 73000 | 87600 | 105120 | 126144 | 151372,8 | Забезпечення безпечної роботи ліфтового господарства | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 66000 | 79200 | 95040 | 114048 | 136857,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
1.1 | Експертне обстеження ліфтів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | 12441,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||||
1.2 | Ремонт (у т.ч. капітальний післяекспертний ремонт) та модернізація ліфтів, у т.ч. диспетчеризація ліфтів та заміна диспетчерських систем (на умовах співфінансування)** | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 65000 | 78000 | 93600 | 112320 | 134784 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | 124416 | |||||
Інші джерела фінансування | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
2. | Дератизація та дезінсекція житлового фонду незалежно від форми управління, у т.ч. у разі епідеміологічного спалаху | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | Забезпечення санітарних норм у житлових будинках |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
3. | Проведення ремонту багатоквартирного житлового фонду (виготовлення проєктно-кошторисної документації, коригування, експертиза, авторський та технічний нагляд) (на умовах співфінансування)** | Всього, у т.ч. | 272760 | 327312 | 392774,4 | 471329,28 | 565595,136 | Збереження багатоквартир-ного житлового фонду міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 270060 | 324072 | 388886,4 | 466663,68 | 559996,416 | |||||
Інші джерела фінансування | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | 5598,72 | |||||
3.1 | покрівель | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 94536 | 113443,2 | 136131,84 | 163358,208 | 196029,8496 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 93600 | 112320 | 134784 | 161740,8 | 194088,96 | |||||
Інші джерела фінансування | 936 | 1123,2 | 1347,84 | 1617,408 | 1940,8896 | |||||
3.2 | інженерних мереж | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 72720 | 87264 | 104716,8 | 125660,16 | 150792,192 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 72000 | 86400 | 103680 | 124416 | 149299,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 720 | 864 | 1036,8 | 1244,16 | 1492,992 | |||||
3.2.1 | водопостачання, у т.ч. підкачуючих насосних станцій | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 19998 | 23997,6 | 28797,12 | 34556,544 | 41467,8528 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 19800 | 23760 | 28512 | 34214,4 | 41057,28 | |||||
Інші джерела фінансування | 198 | 237,6 | 285,12 | 342,144 | 410,5728 | |||||
3.2.2 | водовідведення | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 21816 | 26179,2 | 31415,04 | 37698,048 | 45237,6576 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 21600 | 25920 | 31104 | 37324,8 | 44789,76 | |||||
Інші джерела фінансування | 216 | 259,2 | 311,04 | 373,248 | 447,8976 | |||||
3.2.3 | опалення, у т.ч. ІТП | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 15150 | 18180 | 21816 | 26179,2 | 31415,04 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 15000 | 18000 | 21600 | 25920 | 31104 | |||||
Інші джерела фінансування | 150 | 180 | 216 | 259,2 | 311,04 | |||||
3.2.4 | електропостачання, у т.ч. переведення мешканців будинків на пряме абонентське обслуговування | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 15756 | 18907,2 | 22688,64 | 27226,368 | 32671,6416 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 15600 | 18720 | 22464 | 26956,8 | 32348,16 | |||||
Інші джерела фінансування | 156 | 187,2 | 224,64 | 269,568 | 323,4816 | |||||
3.3 | облаштування та ремонт окремих конструктивних елементів житлових будинків та елементів благоустрою на прибудинкових територіях | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управителі багатоквартирних будинків, ОСББ | Всього, у т.ч. | 40874 | 49048,8 | 58858,56 | 70630,272 | 84756,3264 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 40470 | 48564 | 58276,8 | 69932,16 | 83918,592 | |||||
Інші джерела фінансування | 404 | 484,8 | 581,76 | 698,112 | 837,7344 | |||||
4. | Ремонт інженерних комунікацій, які не мають балансової приналежності, з подальшою передачею на баланс комунальним підприємствам, крім випадків, що передбачені іншими локальними нормативними документами | Всього по п. 4, у т.ч. | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | 5598,72 | Збереження інфраструктурних об’єктів, які забезпечують мешканців комунальними послугами | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | 5598,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 400 | 480 | 576 | 691,2 | 829,44 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 400 | 480 | 576 | 691,2 | 829,44 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 400 | 480 | 576 | 691,2 | 829,44 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 400 | 480 | 576 | 691,2 | 829,44 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 400 | 480 | 576 | 691,2 | 829,44 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 400 | 480 | 576 | 691,2 | 829,44 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
5. | Інженерний захист територій, у т.ч. проведення вишукувальних та передпроєктних робіт на територіях Миколаївської міської територіальної громади | Всього по п. 5, у т.ч. | 1300 | 1560 | 1872 | 2246,4 | 2695,68 | Збереження житлового фонду міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1300 | 1560 | 1872 | 2246,4 | 2695,68 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6. | Утримання об’єктів благоустрою, в т.ч. їх елементів | Всього по п. 6, у т.ч. | 1110943,9 | 1317214,06 | 1552047,552 | 1833102,562 | 2167895,635 | Забезпечення безпеки на дорогах, вулицях та об’єктах благоустрою міста, запобігання аварійним ситуаціям, підвищення рівня благоустрою міста, покращання санітарного та екологічного стану міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1110943,9 | 1317214,06 | 1552047,552 | 1833102,562 | 2167895,635 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.1 | доріг | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 43345 | 52014 | 62416,8 | 74900,16 | 89880,192 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 43345 | 52014 | 62416,8 | 74900,16 | 89880,192 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 150000 | 180000 | 216000 | 259200 | 311040 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 150000 | 180000 | 216000 | 259200 | 311040 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 15000 | 18000 | 21600 | 25920 | 31104 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 15000 | 18000 | 21600 | 25920 | 31104 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | 12441,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | 12441,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | 12441,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | 12441,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.2 | тротуарів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 53426,5 | 64111,8 | 76934,16 | 92320,992 | 110785,1904 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 53426,5 | 64111,8 | 76934,16 | 92320,992 | 110785,1904 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.3 | внутрішньоквартальних проїздів та прибудинкових територій | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього у т.ч. | 190500 | 228600 | 274320 | 329184 | 395020,8 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 190500 | 228600 | 274320 | 329184 | 395020,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 55000 | 66000 | 79200 | 95040 | 114048 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 55000 | 66000 | 79200 | 95040 | 114048 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.4 | зливових каналізацій (дощоприймальних колодязів, колекторів) | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 11494 | 13792,8 | 16551,36 | 19861,632 | 23833,9584 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 11494 | 13792,8 | 16551,36 | 19861,632 | 23833,9584 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.5 | штучних споруд | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | 24883,2 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | 24883,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.6 | кладовищ | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ММР «Миколаївська ритуальна служба» | Всього, у т.ч. | 76700 | 92040 | 110448 | 132537,6 | 159045,12 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 76700 | 92040 | 110448 | 132537,6 | 159045,12 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.7 | світлофорних об’єктів та технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі, в т.ч. нанесення дорожньої розмітки (поздовжня, поперечна), в т.ч. оплата електроенергії для світлофорів, телекомунікаційних послуг | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КСМЕП | Всього, у т.ч. | 56700 | 68040 | 81648 | 97977,6 | 117573,12 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 56700 | 68040 | 81648 | 97977,6 | 117573,12 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.8 | мереж зовнішнього освітлення (у т.ч. придбання електроенергії, телекомунікаційних послуг) | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ГДМБ | Всього, у т.ч. | 210283,1 | 236421,1 | 255096 | 276760,7 | 300285,4 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 210283,1 | 236421,1 | 255096 | 276760,7 | 300285,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.9 | малих архітектурних форм, у т.ч. облаштування нових | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 34956,9 | 41948,28 | 50337,936 | 60405,5232 | 72486,62784 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 34956,9 | 41948,28 | 50337,936 | 60405,5232 | 72486,62784 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2000 | 2400 | 2880 | 3456 | 4147,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.10 | контейнерних майданчиків для побутових відходів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ММР «Миколаївкомун-транс», КП ММР «Обрій-ДКП» | Всього, у т.ч. | 2640 | 3168 | 3801,6 | 4561,92 | 5474,304 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2640 | 3168 | 3801,6 | 4561,92 | 5474,304 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.11 | зупиночних комплексів (місць висадки (посадки) пасажирів) | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.12 | дитячих та спортивних майданчиків | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ДЄЗ «Пілот» | Всього, у т.ч. | 68261,4 | 81913,68 | 98296,416 | 117955,6992 | 141546,839 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 68261,4 | 81913,68 | 98296,416 | 117955,6992 | 141546,839 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6.13 | підпірних стінок | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ДЄЗ «Пілот» | Всього, у т.ч. | 9637 | 11564,4 | 13877,28 | 16652,736 | 19983,2832 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 9637 | 11564,4 | 13877,28 | 16652,736 | 19983,2832 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7. | Проведення ремонту об’єктів благоустрою (у т.ч. їх елементів), у т.ч. замовлення суміжних робіт та послуг | Всього по п. 7, у т.ч. | 1713730,369 | 2050476,443 | 2458891,731 | 2950670,078 | 3540804,093 | Забезпечення безпеки на дорогах, вулицях та об’єктах благоустрою міста, запобігання аварійним ситуаціям, підвищення рівня благоустрою міста, покращання санітарного та екологічного стану міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1713730,369 | 2050476,443 | 2458891,731 | 2950670,078 | 3540804,093 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.1 | доріг | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 609705,409 | 731646,4908 | 877975,789 | 1053570,947 | 1264285,136 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 609705,409 | 731646,4908 | 877975,789 | 1053570,947 | 1264285,136 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 70000 | 84000 | 100800 | 120960 | 145152 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 70000 | 84000 | 100800 | 120960 | 145152 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 16000 | 19200 | 23040 | 27648 | 33177,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 16000 | 19200 | 23040 | 27648 | 33177,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.2 | тротуарів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ДЄЗ «Пілот» | Всього, у т.ч. | 161299,86 | 193559,832 | 232271,7984 | 278726,1581 | 334471,3897 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 161299,86 | 193559,832 | 232271,7984 | 278726,1581 | 334471,3897 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.3 | внутрішньоквартальних проїздів та прибудинкових територій | 2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 50000 | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 50000 | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.4 | зливових каналізацій (дощоприймальних колодязів, колекторів), дренажних систем | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 58382 | 70058,4 | 84070,08 | 100884,096 | 121060,9152 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 58382 | 70058,4 | 84070,08 | 100884,096 | 121060,9152 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.5 | штучних споруд | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, управління капітального будівництва Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 215000 | 258000 | 309600 | 371520 | 445824 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 215000 | 258000 | 309600 | 371520 | 445824 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.6 | кладовищ | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ММР «Миколаївська ритуальна служба» | Всього, у т.ч. | 76700 | 92040 | 110448 | 132537,6 | 159045,12 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 76700 | 92040 | 110448 | 132537,6 | 159045,12 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.7 | технічних засобів регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КСМЕП | Всього, у т.ч. | 25000 | 30000 | 36000 | 43200 | 51840 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 25000 | 30000 | 36000 | 43200 | 51840 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.8 | мереж зовнішнього освітлення | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ГДМБ | Всього, у т.ч. | 210283,1 | 252339,72 | 302807,664 | 363369,1968 | 436043,0362 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 210283,1 | 252339,72 | 302807,664 | 363369,1968 | 436043,0362 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.9 | малих архітектурних форм, у т.ч. облаштування нових | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.10 | контейнерних майданчиків для побутових відходів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ММР «Миколаївкомун-транс», КП ММР «Обрій-ДКП» | Всього, у т.ч. | 2640 | 3168 | 3801,6 | 4561,92 | 5474,304 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2640 | 3168 | 3801,6 | 4561,92 | 5474,304 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.11 | зупиночних комплексів (місць висадки (посадки) пасажирів) | 2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7000 | 8400 | 10080 | 12096 | 14515,2 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.12 | дитячих та спортивних майданчиків | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ДЄЗ «Пілот» | Всього, у т.ч. | 32160 | 38592 | 46310,4 | 55572,48 | 66686,976 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 32160 | 38592 | 46310,4 | 55572,48 | 66686,976 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7.13 | підпірних стінок | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП "ДЄЗ "Пілот" | Всього, у т.ч. | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 5000 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
8. | Відновлення благоустрою після проведення ремонтних робіт на інженерних комунікаціях, виконавця яких не встановлено | Всього по п. 8, у т.ч. | 2500 | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | Запобігання травмуванню людей, забезпечення безпечних умов проживання | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2500 | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
9. | Ремонт, очищення та демонтаж громадських вбиралень | Всього по п. 9, у т.ч. | 1600 | 1920 | 2304 | 2764,8 | 3317,76 | Покращання санітарного та екологічного стану міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1600 | 1920 | 2304 | 2764,8 | 3317,76 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
10. | Збереження та утримання на належному рівні зеленої зони населеного пункту та поліпшення його екологічних умов | 2025-2029 | Всього по п. 10, у т.ч. | 389831,4 | 467797,68 | 561357,216 | 673628,6592 | 808354,391 | Покращання санітарного та екологічного стану міста, створення комфортних умов проживання населення; розвиток та благоустрій місць відпочинку мешканців | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 389831,4 | 467797,68 | 561357,216 | 673628,6592 | 808354,391 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
10.1 | Утримання (догляд) та поточний ремонт об’єктів зеленого господарства (парки, сквери, площі, пляжі, зони відпочинку тощо, в т.ч їх елементи), в т.ч. віднесених до території рекреаційного призначення | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 209288,8 | 251146,56 | 301375,872 | 361651,0464 | 433981,2557 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 209288,8 | 251146,56 | 301375,872 | 361651,0464 | 433981,2557 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
10.2 | Покіс газонів (трави), а також посадка (висадка) квітів, утримання квітників, знесення дерев, всі види обрізання дерев (у т.ч. видалення наявної порослі, корчування пнів, кущів), а також посадка (висадка) нових дерев та кущів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 96542,6 | 115851,12 | 139021,344 | 166825,6128 | 200190,7354 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 96542,6 | 115851,12 | 139021,344 | 166825,6128 | 200190,7354 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
10.3 | Створення нових об’єктів зеленого господарства (парки, сквери, площі, пляжі, зони відпочинку тощо), в т.ч. віднесених до території рекреаційного призначення | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
10.4 | Капітальний ремонт (у т.ч. виготовлення проєктно-кошторисної документації та експертиза) об’єктів зеленого господарства (парки, сквери, площі, пляжі, зони відпочинку тощо, в т.ч. їх елементи), в т.ч. віднесених до території рекреаційного призначення | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 50000 | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 50000 | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | 6220,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
По частині І | Всього, у т.ч. | 5930084,131 | 7056784,337 | 8437023,885 | 10094786,16 | 12082167,95 | ||||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5917604,131 | 7041808,337 | 8419052,685 | 10073220,72 | 12056289,43 | |||||
Інші джерела фінансування | 12480 | 14976 | 17971,2 | 21565,44 | 25878,528 | |||||
Частина II. Попередження та запобігання (у т.ч. ліквідація наслідків) аваріям та надзвичайним ситуаціям на об’єктах житлово-комунального господарства міста Миколаєва, включаючи ті, що виникли внаслідок збройної агресії РФ проти України | ||||||||||
1. | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха на об'єктах житлово-комунального господарства, об'єктах благоустрою у т.ч. їх елементів | Всього по п.1, у т.ч. | 111200 | 133440 | 160128 | 192153,6 | 230584,32 | Покращання санітарного та екологічного стану міста, створення комфортних умов проживання населення | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 111200 | 133440 | 160128 | 192153,6 | 230584,32 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП ММР «ЕЛУ автодоріг», КП ММР «Миколаївські парки», КП ГДМБ, КП ММР «Миколаївелектротранс», КП ММР «Миколаївкомунтранс», КП ММР «Обрій-ДКП», КП ММР «Миколаївська ритуальна служба», ЖКП ММР «Бриз», КСМЕП, ОКП «Миколаївоблтеплоенерго», МКП «Миколаївводоканал», КП ММР «ДЄЗ «Пілот» | Всього, у т.ч. | 109200 | 131040 | 157248 | 188697,6 | 226437,12 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 109200 | 131040 | 157248 | 188697,6 | 226437,12 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2. | Реалізація проєктів (заходів) з відновлення об’єктів житлового фонду, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії РФ проти України, за рахунок коштів місцевих бюджетів | Всього по п. 2, у т.ч. | 298050 | 357660 | 429192 | 515030,4 | 618036,48 | Відновлення житлового фонду міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 298050 | 357660 | 429192 | 515030,4 | 618036,48 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 218050 | 261660 | 313992 | 376790,4 | 452148,48 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 218050 | 261660 | 313992 | 376790,4 | 452148,48 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
3. | Реалізація проєктів (заходів) з відновлення об’єктів комунального призначення та благоустрою, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії РФ проти України, за рахунок коштів місцевих бюджетів | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, комунальні підприємства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | Відновлення житлово-комунального фонду міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
4. | Послуги з демонтажу (часткового/повного) об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок військової агресії Російської Федерації | Всього по п. 4, у т.ч. | 23000 | 27600 | 33120 | 39744 | 47692,8 | Ліквідація аварійно-небезпечних об’єктів комунального майна Миколаївської міської ради | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 23000 | 27600 | 33120 | 39744 | 47692,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
По частині ІІ | Всього, у т.ч. | 437250 | 524700 | 629640 | 755568 | 906681,6 | ||||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 437250 | 524700 | 629640 | 755568 | 906681,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Частина IІІ. Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги | ||||||||||
1. | Фінансова підтримка підприємств житлово-комунального господарства міста | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 205107 | 246128,4 | 295354,08 | 354424,896 | 425309,8752 | Забезпечення статутної діяльності комунальних підприємств |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 205107 | 246128,4 | 295354,08 | 354424,896 | 425309,8752 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2. | Внески до статутних капіталів комунальних підприємств Миколаївської міської ради, в т.ч. з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1300000 | 1560000 | 1872000 | 2246400 | 2695680 | Покращання матеріально-технічної бази комунальних підприємств та забезпечення їх статутної діяльності |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1300000 | 1560000 | 1872000 | 2246400 | 2695680 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
3. | Виконання окремих заходів, передбачених статутом житлово-комунальних підприємств | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, комунальні підприємства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 12468,462 | 14962,1544 | 17954,58528 | 21545,50234 | 25854,6028 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 12468,462 | 14962,1544 | 17954,58528 | 21545,50234 | 25854,6028 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
По частині ІІІ | Всього, у т.ч. | 1517575,462 | 1821090,554 | 2185308,665 | 2622370,398 | 3146844,478 | ||||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1517575,462 | 1821090,554 | 2185308,665 | 2622370,398 | 3146844,478 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Частина ІV. Інша діяльність та заходи у сфері житлово-комунального господарства | ||||||||||
1. | Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням місцевого органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання) | 2025-2029 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 292800 | 351360 | 421632 | 505958,4 | 607150,08 | Покращання діяльності підприємств житлово-комунального господарства та надання житлово-комунальних послуг |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 292800 | 351360 | 421632 | 505958,4 | 607150,08 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2. | Робота з ліквідації збитковості підприємств житлово-комунального господарства, підприємств (у тому числі заходи, направлені на виконання завдань, пов’язаних із ліквідацією комунальних підприємств міста)** | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
3. | Виготовлення технічної документації на багатоквартирні будинки | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1440 | 1728 | 2073,6 | 2488,32 | 2985,984 | Збереження житлового фонду міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1440 | 1440 | 1440 | 1440 | 1440 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
4. | Обстеження житлового фонду спеціалізованими проєктними організаціями, у т.ч. пошкодженого в результаті військових дій (у т.ч. відокремлені житлові будинки садибного типу, зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, будинки садибного типу, дачні та садові; квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку; допоміжні будівлі (сараї, гаражі, вбиральні тощо) | Всього по п. 4, у т.ч. | 11800 | 14160 | 16992 | 20390,4 | 24468,48 | Збереження житлового фонду міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 11800 | 14160 | 16992 | 20390,4 | 24468,48 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 7800 | 9360 | 11232 | 13478,4 | 16174,08 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7800 | 9360 | 11232 | 13478,4 | 16174,08 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
5. | Встановлення відсутніх, заміна існуючих покажчиків вулиць (аншлагів), номерних та інформаційних знаків на будинках та об’єктах благоустрою | Всього по п. 5, у т.ч. | 1480 | 1776 | 2131,2 | 2557,44 | 3068,928 | Дотримання вимог Правил благоустрою | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1480 | 1776 | 2131,2 | 2557,44 | 3068,928 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 120 | 144 | 172,8 | 207,36 | 248,832 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
6. | Проведення розрахунків нормативів питного водопостачання для населення м. Миколаєва | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, МКП «Миколаїв-водоканал» | Всього, у т.ч. | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Забезпечення раціонального використання водних ресурсів, підвищення якості надання послуг з водопостачання та водовідведення |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 0 | 450 | 0 | 0 | 540 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
7. | Забезпечення сприятливих умов для створення та функціонування ОСББ, у т.ч. проведення інформаційно-роз’яснювальних заходів щодо переваг створення ОСББ, підготовка і друк методичних матеріалів щодо створення та діяльності ОСББ | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 420 | 504 | 604,8 | 725,76 | 870,912 | Стимулювання системи створення та функціонування ОСББ як форми управління спільним майном співвласників багатоквартирних будинків |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 420 | 504 | 604,8 | 725,76 | 870,912 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
8. | Оплата витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг за житлові/нежитлові приміщення комунальної форми власності** | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, надавачі комунальних послуг (комунальні підприємства) | Всього, у т.ч. | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
9. | Інвентаризація та оцінка об’єктів благоустрою, що не мають балансової належності | Всього по п. 9, у т.ч. | 9000 | 10800 | 12960 | 15552 | 18662,4 | Забезпечення об’єктів благоустрою належною технічною документацією та обслуговуванням | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 9000 | 10800 | 12960 | 15552 | 18662,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2250 | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
10. | Тампонаж колодязів міських інженерних мереж, у т.ч. тих, які не мають балансової приналежності | 2025-2029 | Всього по п. 10, у т.ч. | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | Запобігання травмуванню людей, забезпечення безпечних умов проживання | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
11. | Викопіювання ділянки з містобудівної документації зі схемою прив’язки до систем водопостачання та водовідведення (зйомка) | Всього по п. 11, у т.ч. | 1580 | 1896 | 2275,2 | 2730,24 | 3276,288 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1580 | 1896 | 2275,2 | 2730,24 | 3276,288 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | 746,496 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | 746,496 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | 746,496 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | 746,496 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | 746,496 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | 746,496 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
12. | Демонтаж незаконно встановлених малих архітектурних форм, споруд | Всього по п. 12, у т.ч. | 5100 | 6120 | 7344 | 8812,8 | 10575,36 | Забезпечення дотримання Правил благоустрою населених пунктів | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5100 | 6120 | 7344 | 8812,8 | 10575,36 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
12.1 | Демонтаж малих архітектурних форм, ветхих та самовільно збудованих споруд | 2025-2029 | Департамент внутрішнього фінансового контролю, нагляду та протидії корупції Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
12.2 | Видалення на фасадах будівель, споруд, малих архітектурних форм графіті. Облаштування антивандального покриття в місцях незаконного розміщення реклами | 2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
13. | Оплата за видачу сертифіката за об’єктами закінченого будівництва, які не мають такого сертифіката | Всього по п. 13, у т.ч. | 1300 | 1560 | 1584 | 1900,8 | 2280,96 | Дотримання норм законодавства в сфері містобудування | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1300 | 1560 | 1584 | 1900,8 | 2280,96 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 0 | 0 | 0 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 0 | 0 | 0 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
14. | Придбання матеріалів, обладнання, інвентарю, спецавтотехніки для благоустрою міста | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, комунальні підприємства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 400000 | 480000 | 576000 | 691200 | 829440 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 400000 | 480000 | 576000 | 691200 | 829440 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
15. | Ліквідація несанкціонованих звалищ | Всього по п. 15, у т.ч. | 44000 | 52800 | 63360 | 76032 | 91238,4 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 44000 | 52800 | 63360 | 76032 | 91238,4 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 20000 | 24000 | 28800 | 34560 | 41472 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 8000 | 9600 | 11520 | 13824 | 16588,8 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
16. | Збирання та вивезення побутових відходів з мікрорайону Велика Корениха (Заводський район) | 2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | 3732,48 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | 3732,48 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
17. | Збір, вивезення та утилізація хімічних елементів живлення (батарейок) з комунальних пунктів накопичення | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
18. | Підбір та кремація трупів тварин та птахів | Всього по п.18, у т.ч. | 2737,955 | 3285,546 | 3942,6552 | 4731,18624 | 5677,423488 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2737,955 | 3285,546 | 3942,6552 | 4731,18624 | 5677,423488 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП "Центр зихисту тварин" | Всього, у т.ч. | 1537,955 | 1845,546 | 2214,6552 | 2657,58624 | 3189,103488 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1537,955 | 1845,546 | 2214,6552 | 2657,58624 | 3189,103488 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 300 | 360 | 432 | 518,4 | 622,08 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
19. | Проведення дезінсекційних робіт з недопущення розплоду комарів на територіях анафелогенних зон, у т.ч. пляжів та зон відпочинку | Всього по п. 19, у т.ч. | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | 3732,48 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста | ||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | 3732,48 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «Миколаївські парки» | Всього, у т.ч. | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1000 | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Центрального району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Заводського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
2025-2029 | Адміністрація Корабельного району Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
20. | Заходи із закриття майданчика для складування опалого листя (обвалування території, висадка зелених насаджень та встановлення огорожі), у т.ч. розробка проєкту рекультивації | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради | Всього, у т.ч. | 1200 | 0 | 0 | 0 | 0 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1200 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
21. | Забезпечення облаштування та функціонування місць тимчасового зберігання отриманої вторинної сировини (зокрема для розміщення дробильно-сортувальних та інших установок, а також тимчасових споруд, необхідних для здійснення операцій з поводження відходами від руйнування) | 2025-2029 | Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, КП «ЕЛУ автодоріг» | Всього, у т.ч. | 296753 | 320103,6 | 384124,32 | 460949,184 | 553139,0208 | Покращання санітарного стану та благоустрою міста |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 296753 | 320103,6 | 384124,32 | 460949,184 | 553139,0208 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
По частині ІV | Всього, у т.ч. | 1088510,955 | 1268815,146 | 1521462,175 | 1825466,61 | 2190811,932 | ||||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1088510,955 | 1268815,146 | 1521462,175 | 1825466,61 | 2190811,932 | |||||
Інші джерела фінансування | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
По Програмі | Всього, у т.ч. | 8973420,548 | 10671390,04 | 12773434,73 | 15298191,17 | 18326505,96 | ||||
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 8960940,548 | 10656414,04 | 12755463,53 | 15276625,73 | 18300627,44 | |||||
Інші джерела фінансування | 12480 | 14976 | 17971,2 | 21565,44 | 25878,528 |
*- відповідно до повноважень, закріплення об’єктів благоустрою та наданих доручень
**- правила/порядок затверджується рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради
Додаток 3
до Програми
РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ РЕФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНОГО ГОСПОДАРСТВА МІСТА МИКОЛАЄВА НА 2025-2029 РОКИ
№ з/п | Назва показника | Одиниці виміру | І етап | ІІ етап | |||
2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | |||
Частина І. Збереження, експлуатація, утримання та ремонт об’єктів житлового та комунального господарства та благоустрою | |||||||
1. | Утримання та ремонт ліфтів | ||||||
1.1 | Експертне обстеження ліфтів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на експертне обстеження ліфтів | тис. грн | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | 12441,6 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість ліфтів, що планується обстежити | од | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість експертного обстеження одного ліфта | грн | 15000 | 18000 | 21600 | 25920 | 31104 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості ліфтів, що планується обстежити, до кількості ліфтів, що потребують обстеження | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
1.2 | Ремонт (у т.ч. капітальний післяекспертний ремонт) та модернізація ліфтів, у т.ч. диспетчеризація ліфтів та заміна диспетчерських систем (на умовах співфінансування)** | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на ремонт | тис. грн | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | 124416 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована кількість ремонту та модернізації ліфтів у житлових будинках | од | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту та модернізації одного ліфта | грн | 150000 | 180000 | 216000 | 259200 | 311040 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості ліфтів, на яких планується провести ремонт та модернізацію до потреби | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
2. | Дератизація та дезінсекція житлового фонду незалежно від форми управління, у т.ч. у разі епідеміологічного спалаху | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на дератизацію та дезінсекцію | тис. грн | 1500 | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована площа дератизації житлового фонду | тис.кв.м | 468,75 | 468,75 | 468,75 | 468,75 | 468,75 | |
Запланована площа дезинсекції житлового фонду | тис.кв.м | 468,75 | 468,75 | 468,75 | 468,75 | 468,75 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість 1 тис. кв. м дератизації житлового фонду | грн | 700 | 840 | 1008 | 1209,6 | 1451,5 | |
Середня вартість 1 тис. кв. м дезінсекції житлового фонду | грн | 2500 | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага площі ж/ф, на яку запланована дератизація, до площі ж/ф, яка потребує дератизації | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага площі ж/ф, на яку запланована дезінсекція, до площі ж/ф, яка потребує дезінсекції | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
3. | Проведення ремонту багатоквартирного житлового фонду (виготовлення проєктно-кошторисної документації, коригування, експертиза, авторський та технічний нагляд) (на умовах співфінансування)** | ||||||
3.1 | Покрівлі | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на ремонт покрівель | тис. грн | 93600 | 112320 | 134784 | 161740,8 | 194088,96 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована площа ремонту покрівель житлового фонду | кв.м | 37741,94 | 37440,00 | 37649,16 | 37614,14 | 37324,80 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту 1 кв. м покрівлі | грн | 2480 | 3000 | 3580 | 4300 | 5200 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага метражу покрівлі житлового фонду, на якому планується провести ремонт, до потреби | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
3.2 | Інженерні мережі | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на ремонт інженерних мереж | тис. грн | 72000 | 86400 | 103680 | 124416 | 149299,2 | |
Показник продукту | |||||||
Запланований метраж ремонту інженерних мереж житлового фонду | п.м | 46451,61 | 45957,45 | 45078,26 | 45909,96 | 45938,22 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту 1 п.м інженерних мереж | грн | 1550 | 1880 | 2300 | 2710 | 3250 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага метражу інженерних мереж житлового фонду, на якому планується провести ремонт, до потреби | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
3.3 | Облаштування та ремонт окремих конструктивних елементів житлових будинків та елементів благоустрою на прибудинкових територіях | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на облаштування та ремонт окремих конструктивних елементів, технічних пристроїв та елементів зовнішнього упорядкування будинків та на прибудинкових територіях | тис. грн | 40470 | 48564 | 58276,8 | 69932,16 | 83918,592 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована кількість ремонту 1 од. загальнобудівельних робіт житлового фонду | од | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість 1 об’єкта ремонту загальнобудівельних робіт | грн | 809,4 | 971,28 | 1165,536 | 1398,643 | 1678,372 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості об’єктів, на яких планується провести загальнобудівельні ремонти, до потреби | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
4. | Ремонт інженерних комунікацій, які не мають балансової приналежності, з подальшою передачею на баланс комунальним підприємствам, крім випадків, що передбачені іншими локальними нормативними документами | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на ремонт | тис. грн | 2700 | 3240 | 3888 | 4665,6 | 5598,72 | |
Показник продукту | |||||||
Загальна кількість інженерних комунікацій без визначеного власника, що потребують ремонту | п.м. | 5800 | 5900 | 6000 | 6100 | 6200 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на ремонт 1 п. м інженерних комунікацій | грн | 465,52 | 549,15 | 648,00 | 764,85 | 903,02 | |
Показник якості | |||||||
Рівень готовності відремонтованих інженерних комунікацій без визначеного власника | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
5. | Інженерний захист територій, у т. ч. проведення вишукувальних та передпроєктних робіт на територіях Миколаївської міської територіальної громади | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на інженерний захист територій | тис. грн | 25000 | 30000 | 36000 | 43200 | 51840 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість територій, що потребують інженерного захисту | га | 16,667 | 17,647 | 18,653 | 18,783 | 19,562 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення інженерного захисту однієї території | грн | 1500000 | 1700000 | 1930000 | 2300000 | 2650000 | |
Показник якості | |||||||
Рівень забезпечення інженерного захисту територій до кількості територій, що потребують інженерного захисту на відповідний рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6. | Утримання об’єктів благоустрою, у т.ч. їх елементів | ||||||
6.1 | Дороги | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 220345 | 264414 | 317296,8 | 380756,16 | 456907,392 | |
Показник продукту | |||||||
Площа вулично-дорожньої мережі, на яких планується провести поточний ремонт | тис.кв.м | 651,524 | 656,839 | 657,709 | 664,866 | 678,052 | |
Протяжність вулично-дорожньої мережі, на якій планується утримання | км | 820 | 820 | 820 | 820 | 820 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість 1 кв. м утримання вулично-дорожньої мережі | грн | 2850 | 3200 | 3800 | 4200 | 4400 | |
Середня вартість 1 км утримання доріг | грн | 268,7134146 | 322,4560976 | 386,9473171 | 464,3367805 | 557,2041366 | |
Показник якості | |||||||
Динаміка відремонтованої за рахунок утримання площі вулично-дорожньої мережі порівняно з попереднім роком | % | 70 | 37 | 1 | 9 | 15 | |
Питома вага вулично-дорожньої мережі, на якій планується утримання до той, що підлягає утриманню | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.2 | Тротуари | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 85426,5 | 102511,8 | 123014,16 | 147616,992 | 177140,3904 | |
Показник продукту | |||||||
Площа та протяжність об’єктів вулично-дорожньої інфраструктури, на яких планується провести утримання (тротуари) | тис.кв.м | 64,17 | 68,683 | 73,162 | 79,205 | 83,678 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість утримання 1 кв. м тротуару | грн | 1331,252922 | 1492,535271 | 1681,394166 | 1863,733249 | 2116,929066 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага об’єктів вулично-дорожньої інфраструктури, яка зазнала утримання до тих, що потребують утримання (тротуари) | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.3 | Внутрішньоквартальні проїзди та прибудинкові території | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 305500 | 366600 | 439920 | 527904 | 633484,8 | |
Показник продукту | |||||||
Площа асфальтового покриття прибудинкових територій та внутрішньоквартальних проїздів, що планується утримати | кв.м | 65000,00 | 70500,00 | 77178,95 | 83794,29 | 92479,53 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання 1 кв. м асфальтового покриття прибудинкових територій та внутрішньоквартальних проїздів | грн | 4700,00 | 5200,00 | 5700,00 | 6300,00 | 6850,00 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага площі асфальтового покриття прибудинкових територій та внутрішньокартальних проїздів, що планується утримувати, до площі асфальтового покриття прибудинкових територій та внутрішньоквартальних проїздів, що потребує відновлення | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.4 | Зливових каналізацій (дощоприймальних колодязів, колекторів) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 11494 | 13792,8 | 16551,36 | 19861,632 | 23833,9584 | |
Показник продукту | |||||||
Протяжність мережі зливової каналізації, на якій планується утримання | км | 37,4 | 37,4 | 37,4 | 37,4 | 37,4 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість 1 км утримання зливової каналізації | тис. грн | 307,3262032 | 368,7914439 | 442,5497326 | 531,0596791 | 637,271615 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага мережі зливової каналізації, на якій планується утримання, до потреби | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
6.5 | Штучні споруди | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | 24883,2 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість штучних споруд, яку планується утримувати | од | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість утримання одиниці штучних споруд | грн | 1714285,714 | 2057142,857 | 2468571,429 | 2962285,714 | 3554742,857 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості штучних споруд, що утримується до потреби | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.6 | Кладовища | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 76700 | 92040 | 110448 | 132537,6 | 159045,12 | |
Показник продукту | |||||||
Площа кладовищ, благоустрій яких планується здійснювати | га | 16,8 | 16,8 | 16,8 | 16,8 | 16,8 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на благоустрій 1 га кладовища | грн | 4565476,19 | 5478571,429 | 6574285,714 | 7889142,857 | 9466971,429 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага площі кладовищ, благоустрій яких планується здійснювати утримання, у загальній площі кладовищ | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.7 | Світлофорні об’єкти та технічні засоби регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі, у т.ч. нанесення дорожньої розмітки (поздовжня, поперечна), у т.ч. оплата електроенергії для світлофорів, телекомунікаційних послуг | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 56700 | 68040 | 81648 | 97977,6 | 117573,12 | |
Показник продукту | |||||||
Протяжність дорожньої розмітки (поздовжня), яку планується утримувати | км | 265 | 265 | 265 | 265 | 265 | |
Протяжність дорожньої розмітки (поперечна), яку планується утримувати | тис. кв.м | 33,5 | 33,5 | 33,5 | 33,5 | 33,5 | |
Кількість ТЗРДР, яку планується утримувати | од | 9289 | 9550 | 9669 | 9874 | 10541 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість утримання 1 км дорожньої розмітки (поздовжня) | грн | 20418,87 | 24502,63 | 29403,17 | 35283,8 | 42340,57 | |
Середня вартість утримання 1 тис. кв. м дорожньої розмітки (поперечна) | грн | 455373,13 | 546447,76 | 655737,31 | 786884,78 | 944261,73 | |
Середня вартість одиниці утримання ТЗРДР | грн | 4007,67 | 4673,92 | 5537,48 | 6502,72 | 7295,1 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага протяжності дорожньої розмітки (поздовжня), що утримується до загальної кількості | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага протяжності дорожньої розмітки (поперечна) що утримується до загальної кількості | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага протяжності дорожньої розмітки холодним пластиком(поздовжня), що утримується до загальної кількості | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага кількості ТЗРДР, що утримується до потреби | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.8 | Мережі зовнішнього освітлення (у т.ч. придбання електроенергії, телекомунікаційних послуг) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 210283,1 | 236421,1 | 255096 | 276760,7 | 300285,4 | |
Показник продукту | |||||||
Обсяг електроенергії, яку планується використати для зовнішнього освітлення | тис. кВт. год | 13197,5 | 12870 | 12550 | 12235 | 11930 | |
Кількість світлоточок, які планується замінити, відремонтувати та підлягають обслуговуванню | од. | 21675 | 22000 | 22500 | 23000 | 23500 | |
Протяжність мережі зовнішнього освітлення, яка планується утримувати | км. | 239,5 | 240 | 245 | 250 | 250 | |
Заплановане утримання аварійно-диспетчерської служби | днів | 365 | 365 | 365 | 366 | 365 | |
Кількість шаф та терміналів управління освітленням, які плануються утримувати | од. | 1476 | 1500 | 1500 | 1500 | 1500 | |
Рівень освітлення вулиць на кінець поточного року | % | 97 | 97 | 100 | 100 | 100 | |
Показник ефективності | |||||||
Вартість 1000 кВт | грн | 11066,64 | 12438,9 | 13421,6 | 14562,4 | 15800,2 | |
Середні витрати на утримання/ремонт 1 світлоточки в рік | грн | 1295,68 | 1615,02 | 1877,93 | 2171,99 | 2513,86 | |
Середні витрати на 1 км мережі зовнішнього освітлення | грн | 62021,99 | 69712,7 | 75220 | 81613,7 | 88550,9 | |
Середні витрати на утримання аварійно-диспетчерської служби/чергової служби в день | грн | 38117,15 | 42843,7 | 46228,3 | 50157,7 | 54421,1 | |
Середні витрати на обслуговування одиниці шаф та терміналів управління освітленням | грн | 5001,85 | 5622,1 | 6066,2 | 6581,9 | 7141,3 | |
Середній обсяг спожитої електроенергії на одну світлоточку в рік | тис кВт год | 0,37 | 0,36 | 0,35 | 0,34 | 0,33 | |
Показник якості | |||||||
Динаміка споживання електроенергії на 1 світлоточку в рік порівняно з попереднім роком | % | 80,4 | 97,3 | 97,2 | 97,1 | 97,1 | |
Питома вага відремонтованих та замінених світлоточок до загальної потреби | % | 60 | 60,9 | 62,2 | 63,6 | 65 | |
Питома вага відремонтованих та замінених мереж зовнішнього освітлення до загальної потреби | % | 17,1 | 17,2 | 17,5 | 17,9 | 17,9 | |
Питома вага обслуговування шаф та терміналів управління освітленням до загальної потреби | % | 31,2 | 31,7 | 31,7 | 31,7 | 31,7 | |
Динаміка рівня освітлення вулиць | % | 97 | 97 | 100 | 100 | 100 | |
Динаміка кількості скарг населення на якість освітлення вулиць порівняно з попереднім роком | % | 85 | 70 | 65 | 60 | 50 | |
6.9 | Малі архітектурні форми, у т.ч. облаштування нових | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 43956,9 | 52748,28 | 63297,936 | 75957,5232 | 91149,02784 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість одиниць МАФ, утримання яких заплановано | од | 663 | 670 | 677 | 684 | 691 | |
Кількість кв.м МАФ, утримання яких заплановано | кв. м | 6498 | 6498,1 | 6498,1 | 6498,1 | 6498,1 | |
Кількість одиниць МАФ, облаштування яких | од | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання 1-ці МАФ | тис. грн | 40,5 | 48,6 | 58,3 | 69,9 | 83,9 | |
Середні витрати на утримання 1 кв. м МАФ | тис. грн | 0,762 | 0,915 | 1,098 | 1,318 | 1,582 | |
Середні витрати на облаштування 1-ці МАФ | тис. грн | 15,5 | 18,6 | 22,3 | 26,8 | 32,2 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага одиниць МАФ, ремонт та догляд яких запланований, до потребуючих ремонту та догляду | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага кв. м МАФ, ремонт та догляд яких запланований, до потребуючих догляду | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага одиниць МАФ, облаштування яких запланований, до потреби в облаштуванні | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.10 | Контейнерні майданчики для побутових відходів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 2640 | 3168 | 3801,6 | 4561,92 | 5474,304 | |
Показник продукту | |||||||
Загальна кількість контейнерних майданчиків для відходів, що потребують утримання в належному технічному стані | од | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | 1000 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання в належному технічному стані, технічний нагляд 1 контейнерний майданчик для відходів | грн | 2640 | 3168 | 3801,6 | 4561,92 | 5474,304 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага утриманих в належному технічному стані контейнерних майданчиків для відходів до кількості, що підлягає утриманню та проведенню на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.11 | Зупиночні комплекси (місця висадки (посадки) пасажирів) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 500 | 600 | 720 | 864 | 1036,8 | |
Показник продукту | |||||||
Загальна кількість зупиночних комплексів, що потребують утримання в належному технічному стані | од | 243 | 243 | 243 | 243 | 243 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання в належному технічному стані, технічний нагляд 1 зупиночного комплексу | грн | 2057,61 | 2469,14 | 2962,96 | 3555,56 | 4266,67 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток забезпечення утримання в належному технічному стані зупиночних комплексів до кількості, що заплановано для проведення за Програмою | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
6.12 | Дитячі та спортивні майданчики | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 68261,4 | 81913,68 | 98296,416 | 117955,6992 | 141546,839 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість спортивно-ігрових майданчиків, що планується утримувати | од | 120 | 125 | 130 | 135 | 140 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання одного спортивно-ігрового майданчика | грн | 568845 | 655309,44 | 756126,2769 | 873745,92 | 1011048,85 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага утриманих спортивно-ігрових майданчиків, до тих, що потребують утримання | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6.13 | Підпірні стінки | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 9637 | 11564,4 | 13877,28 | 16652,736 | 19983,2832 | |
Показник продукту | |||||||
Довжина підпірних стін, які утримуються | м. кв | 300 | 320 | 340 | 360 | 380 | |
Кількість підпірних стін, які утримуються | од | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання одного метра квадратного підпірної стінки | грн | 32123,33 | 36138,75 | 40815,53 | 46257,6 | 52587,59 | |
Середні витрати на утримання однієї підпірної стінки | грн | 963700 | 1051309,09 | 1156440 | 1280979,69 | 1427377,37 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага підпірних стін, яка зазнала утримання, до тих, що потребують утримання | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7. | Проведення ремонту об’єктів благоустрою (у т.ч. їх елементів), у т.ч. замовлення суміжних робіт та послуг | ||||||
7.1 | Дороги | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 715705,409 | 858846,4908 | 1030615,789 | 1236738,947 | 1484086,736 | |
Показник продукту | |||||||
Площа вулично-дорожньої мережі, на якій планується провести ремонт | тис. кв.м | 130,128 | 148,077 | 166,228 | 190,268 | 212,012 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість 1 м² ремонту вулично-дорожньої мережі | грн | 5500 | 5800 | 6200 | 6500 | 7000 | |
Показник якості | |||||||
Динаміка капітально відремонтованої площі вулично-дорожньої мережі порівняно з попереднім роком | % | 75 | 14 | 12 | 14 | 11 | |
Рівень готовності проєктно-кошторисної документації на ремонт доріг | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.2 | Тротуари | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 180299,86 | 216359,832 | 259631,7984 | 311558,1581 | 373869,7897 | |
Показник продукту | |||||||
Площа та протяжність обєктів вулично-дорожньої інфраструктури, на яких планується провести ремонт (тротуари) | тис. кв.м | 58,161 | 62,713 | 67,437 | 71,623 | 75,225 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту 1 кв. м тротуару | грн | 3100 | 3450 | 3850 | 4350 | 4970 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага об’єктів вулично-дорожньoї інфраструктури, яка зазнала ремонт, до тих, що потребують ремонту (тротуари) | % | 100 | 8 | 8 | 6 | 5 | |
7.3 | Внутрішньоквартальні проїзди та прибудинкові території | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 59000 | 70800 | 84960 | 101952 | 122342,4 | |
Показник продукту | |||||||
Загальна площа внутрішньоквартальних проїздів та прибудинкових територій, що потребують проведення ремонту | кв.м | 10727,273 | 12206,897 | 13703,226 | 15684,923 | 17477,486 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення ремонту 1 кв. м внутрішньоквартальних проїздів та прибудинкових територій | грн | 5500 | 5800 | 6200 | 6500 | 7000 | |
Показник якості | |||||||
Рівень готовності ремонту внутрішньоквартальних проїздів та прибудинкових територій на відповідний рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.4 | Зливові каналізації (дощоприймальних колодязів, колекторів), дренажних систем | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 58382 | 70058,4 | 84070,08 | 100884,096 | 121060,9152 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована кількість об’єктів дощової каналізації, що підлягає ремонту | од | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Запланована кількість об’єктів дренажних систем, що підлягає ремонту | од | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту одного об’єкта дощової каналізації | грн | 21582000 | 23989200 | 28787040 | 34544448 | 41453337,6 | |
Середня вартість ремонту одного об’єкта дренажних систем | грн | 18400000 | 22080000 | 26496000 | 31795200 | 38154240 | |
Показник якості | |||||||
Динаміка кількості об’єктів дощової каналізації, що відремонтували, порівняно з попереднім роком | % | - | 200 | 100 | 100 | 100 | |
Динаміка кількості об’єктів дренажних систем, що відремонтували, порівняно з попереднім роком | % | - | 50 | 100 | 100 | 100 | |
7.5 | Штучні споруди | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 215000 | 258000 | 309600 | 371520 | 445824 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість штучних споруд, які планується відремонтувати | од | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту одиниці штучних споруд | грн | 107500000 | 129000000 | 154800000 | 185760000 | 222912000 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості штучних споруд, що відремонтовано до потреби | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
Рівень готовності проєктно-кошторисної документації на ремонт штучних споруд | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
7.6 | Кладовища | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 76700 | 92040 | 110448 | 132537,6 | 159045,12 | |
Показник продукту | |||||||
Площа кладовищ, ремонт яких планується здійснювати | од | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на ремонт 1 га кладовища | грн | 25566,66667 | 30680 | 36816 | 44179,2 | 39761,28 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага площі кладовищ, ремонт яких планується здійснювати, у загальній площі кладовищ | % | 37,5 | 62,5 | 75 | 87,5 | 100 | |
7.7 | Технічні засоби регулювання дорожнього руху вулично-дорожньої мережі | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 25000 | 30000 | 36000 | 43200 | 51840 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість ТЗРДР, на яких планується провести ремонт | од | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня вартість ремонту одиниці ТЗРДР | грн | 12500000 | 15000000 | 18000000 | 21600000 | 25920000 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості ТЗРДР, що зазнали ремонт до тих, що потребують ремонту | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.8 | Мережі зовнішнього освітлення | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 250283,1 | 300339,72 | 360407,664 | 432489,1968 | 518987,0362 | |
Показник продукту | |||||||
Протяжність мережі зовнішнього освітлення, яку планується відремонтувати | км | 30 | 30 | 30 | 30 | 30 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на ремонт 1 км мережі зовнішнього освітлення | грн | 8342770 | 10011324 | 12013588,8 | 14416306,56 | 17299567,87 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага відремонтованих та замінених мереж зовнішнього освітлення до загальної потреби | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Рівень готовності проєктно-кошторисної документації на ремонт мереж зовнішнього освітлення | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.9 | Малі архітектурні форми, у т.ч. облаштування нових | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 32000 | 38400 | 46080 | 55296 | 66355,2 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість одиниць МАФ, ремонт яких заплановано | од | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення ремонту 1 малої архітектурної форми | грн | 2133333,333 | 2560000 | 3072000 | 3686400 | 4423680 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості проведених ремонтів МАФ, запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.10 | Контейнерні майданчики для побутових відходів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 30640 | 36768 | 44121,6 | 52945,92 | 63535,104 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість контейнерних майданчиків для відходів, що потребують проведення ремонту | од | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення ремонту 1 контейнерного майданчика для відходів | грн | 153200 | 183840 | 220608 | 264729,6 | 317675,52 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток забезпечення проведення ремонту контейнерних майданчиків для відходів до кількості, що заплановано для проведення за Програмою | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
7.11 | Зупиночні комплекси (місця висадки (посадки) пасажирів) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 31000 | 37200 | 44640 | 53568 | 64281,6 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість зупиночних комплексів, що потребують проведення ремонту | од | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення ремонту 1 зупиночного комплексу | грн | 620000 | 744000 | 892800 | 1071360 | 1285632 | |
Показник якості | |||||||
Рівень готовності ремонту зупиночних комплексів, що заплановано для проведення на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.12 | Дитячі та спортивні майданчики | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 32160 | 38592 | 46310,4 | 55572,48 | 66686,976 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість спортивно-ігрових майданчиків, що планується капітально відремонтувати | од | 40 | 40 | 40 | 40 | 40 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на ремонт одного спортивно-ігрового майданчика | грн | 804000 | 964800 | 1157760 | 1389312 | 1667174,4 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага відремонтованих спортивно-ігрових майданчиків, до тих, що потребують ремонту | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Рівень готовності проєктно-кошторисної документації на ремонт спортивно-ігрових майданчиків | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
7.13 | Підпірні стінки | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис грн | 10000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підпірних стін, на яких виконується ремонт | од | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на ремонт однієї підпірної стінки | грн | 1666666,667 | 1200000 | 1440000 | 1728000 | 2073600 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага підпірних стін, що капітально відремонтовано до тих, що потребують ремонту | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Рівень готовності проєктно-кошторисної документації на ремонт підпірних стінок | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
8. | Відновлення благоустрою після проведення ремонтних робіт на інженерних комунікаціях, виконавця яких не встановлено | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 2500 | 3000 | 3600 | 4320 | 5184 | |
Показник продукту | |||||||
Загальна кількість об’єктів, що потребують відновлення | од | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на відновлення 1 об’єкта | грн | 50000 | 60000 | 72000 | 86400 | 103680 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага відновлених об’єктів до кількості, що потребують відновлення за Програмою | % | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 | |
9. | Ремонт, очищення та демонтаж громадських вбиралень | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1600 | 1920 | 2304 | 2764,8 | 3317,76 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів, що потребують відновлення | од | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на відновлення 1 об’єкта | грн | 400000 | 480000 | 576000 | 691200 | 829440 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага відновлених об’єктів до кількості, що потребують відновлення на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
10. | Збереження та утримання на належному рівні зеленої зони населеного пункту та поліпшення його екологічних умов | ||||||
10.1 | Утримання (догляд) та поточний ремонт об’єктів зеленого господарства (парки, сквери, площі, пляжі, зони відпочинку тощо, в т.ч їх елементи), в т.ч. віднесених до території рекреаційного призначення | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 209288,8 | 251146,56 | 301375,872 | 361651,0464 | 433981,2557 | |
Показник продукту | |||||||
Площа території об’єктів зеленого господарства, на якій планується санітарне прибирання (догляд) | га | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на санітарне прибирання (догляд) 1 га території об’єктів зеленого господарства | грн | 418577,6 | 502293,12 | 602751,744 | 723302,0928 | 867962,5114 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага прибраної, доглянутої площі до площі, що підлягає догляду та прибиранню | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
10.2 | Покіс газонів (трави), а також посадка (висадка) квітів, утримання квітників, знесення дерев, всі види обрізання дерев (у т.ч. видалення наявної порослі, корчування пнів, кущів), а також посадка (висадка) нових дерев та кущів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 96542,6 | 115851,12 | 139021,344 | 166825,6128 | 200190,7354 | |
Показник продукту | |||||||
Площа газону, на якій планується утримання (відновлення) | га | 698,61 | 698,61 | 698,61 | 698,61 | 698,61 | |
Площа газону, на якій планується викошування | га | 698,61 | 698,61 | 698,61 | 698,61 | 698,61 | |
Площа газону, на якій планується вигрібання від опалого листя | га | 698,61 | 698,61 | 698,61 | 698,61 | 698,61 | |
Кількість дерев та/або кущів, які планується висадити | од | 14600 | 1380 | 1400 | 1450 | 1500 | |
Кількість дерев та/або кущів, які планується видалити | од | 295 | 51 | 63 | 68 | 72 | |
Кількість квіткової розсади, яку планується висадити | тис. од | 11,75 | 2,93 | 2,93 | 2,93 | 2,93 | |
Кількість зелених насаджень, за якими проводиться догляд | од | 52622 | 53951 | 55288 | 56670 | 58098 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на утримання (відновлення) 1 га газону | грн | 22408,05 | 36266,8 | 43134,54 | 51275,98 | 60947,22 | |
Середні витрати на викошування 1 га газону | грн | 25474,25 | 41229,36 | 49036,84 | 58292,31 | 69286,92 | |
Середні витрати на вигрібання від опалого листя 1 га газону | грн | 18638,82 | 30166,41 | 35878,93 | 42650,91 | 50695,37 | |
Середні витрати на висадку одного дерева/куща | грн | 1833,71 | 2967,8 | 3529,81 | 4196,04 | 4987,46 | |
Середні витрати на видалення одного дерева/куща | грн | 4251,96 | 6881,67 | 8184,84 | 9729,69 | 11564,82 | |
Середні витрати на висадження 1 тис. одиниць квіткової розсади | грн | 26294,01 | 42556,12 | 50614,84 | 60168,16 | 71516,57 | |
Середні витрати на догляд за одиницю зелених насаджень | грн | 413,04 | 668,49 | 795,08 | 945,15 | 1123,42 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага оновлених площ газонів у загальній кількості площ газонів, що потребують відновлення | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага доглянутих зелених насаджень у загальній кількості зелених насаджень, що потребують догляду | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага кількості висадженої квіткової розсади до кількості, яку потрібно було висадити | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
10.3 | Створення нових об’єктів зеленого господарства (парки, сквери, площі, пляжі, зони відпочинку тощо), в т.ч. віднесених до території рекреаційного призначення | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 22000 | 26400 | 31680 | 38016 | 45619,2 | |
Показник продукту | |||||||
Площа нових об’єктів зеленого господарства, яку планується створити | га | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на створення 1 га об’єкта зеленого господарства | грн | 2200000 | 2640000 | 3168000 | 3801600 | 4561920 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага створених площ нових об’єктів зеленого господарства, до запланованих | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
10.4 | Капітальний ремонт (у т.ч. виготовлення проєктно-кошторисної документації та експертиза) об’єктів зеленого господарства (парки, сквери, площі, пляжі, зони відпочинку тощо, в т.ч. їх елементи), в т.ч. віднесених до території рекреаційного призначення | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 62000 | 74400 | 89280 | 107136 | 128563,2 | |
Показник продукту | |||||||
Площа об’єктів зеленого господарства, капітальний ремонт яких планується здійснювати | га | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на капітальний ремонт 1 га об’єктів зеленого господарства | грн | 6200000 | 7440000 | 8928000 | 10713600 | 12856320 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага площі об’єктів зеленого господарства, капітальний ремонт яких планується здійснювати, у загальній площі кладовищ | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Рівень готовності проєктно-кошторисної документації на капітальний ремонт об’єктів зеленого господарства | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Частина II. Попередження та запобігання (у т.ч. ліквідація наслідків) аварій та надзвичайних ситуацій на об’єктах житлово-комунального господарства міста Миколаєва, включаючи ті, що виникли внаслідок збройної агресії проти України | |||||||
1. | Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій та наслідків стихійного лиха на об’єктах житлово-комунального господарства, об’єктах благоустрою, у т.ч. їх елементів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 111200 | 133440 | 160128 | 192153,6 | 230584,32 | |
Показник продукту | |||||||
Обсяг об’єктів житлово-комунального господарства, на яких заплановано виконання заходів із попередження та запобігання (у т.ч. ліквідації наслідків) надзвичайних ситуацій воєнного характеру | кв. м | 200000 | 200000 | 200000 | 200000 | 200000 | |
Обсяг відходів від руйнувань будівель та споруд, внаслідок бойових дій | куб. м | 144000 | 144000 | 144000 | 144000 | 144000 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати за 1 кв. м на здійснення заходів із попередження та запобігання (у т.ч. ліквідації наслідків) надзвичайних ситуацій воєнного характеру на об’єктах житлово-комунального господарства | грн | 150 | 180 | 216 | 259,2 | 311,04 | |
Середні витрати за 1 куб. м відходів від руйнувань будівель та споруд, внаслідок бойових дій | грн | 550 | 660 | 792 | 950,4 | 1140,48 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага виконання заходів із попередження та запобігання (у т.ч. ліквідації наслідків) надзвичайних ситуацій воєнного характеру на об’єктах житлово-комунального господарства до запланованих | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Питома вага обсягу вивезення відходів від руйнувань будівель та споруд, внаслідок бойових дій, до запланованих | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
2. | Реалізація проєктів (заходів) з відновлення об’єктів житлового фонду, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії, за рахунок коштів місцевих бюджетів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 298050 | 357660 | 429192 | 515030,4 | 618036,48 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів житлового фонду, на яких заплановано реалізацію проєктів (заходів) з відновлення об’єктів житлового фонду, пошкоджених / знищених внаслідок збройної агресії | од | 81 | 79 | 77 | 73 | 70 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на реалізацію проєктів (заходів) з відновлення одного об’єкта житлового фонду, пошкоджених / знищених внаслідок збройної агресії | грн | 3679629,63 | 4527341,772 | 5573922,078 | 7055210,959 | 8829092,571 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток реалізації проєктів (заходів) з відновлення одного об’єкта житлового фонду, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
3. | Реалізація проєктів (заходів) з відновлення об’єктів комунального призначення та благоустрою, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії, за рахунок коштів місцевих бюджетів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів житлового фонду, на яких заплановано реалізацію проєктів (заходів) з відновлення житлового-комунального фонду, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії | од | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на реалізацію проєктів (заходів) з відновлення одного об’єкта житлового-комунального фонду, пошкоджених / знищених внаслідок збройної агресії | грн | 500000 | 600000 | 720000 | 864000 | 1036800 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток реалізації проєктів (заходів) з відновлення одного об’єкта житлового-комунального фонду, пошкоджених/знищених внаслідок збройної агресії | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
4. | Послуги з демонтажу (часткового/повного) об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок військової агресії Російської Федерації | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 23000 | 27600 | 33120 | 39744 | 47692,8 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок військової агресії Російської Федерації, на яких заплановано роботи з демонтажу | од | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на демонтаж одного об’єкта, пошкодженого або зруйнованого внаслідок військової агресії Російської Федерації | грн | 4600000 | 5520000 | 6624000 | 7948800 | 9538560 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток виконання демонтажу об’єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок військової агресії Російської Федерації, до запланованих | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Частина IІІ. Забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги | |||||||
1. | Фінансова підтримка підприємств житлово-комунального господарства міста | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 205107 | 246128,4 | 295354,08 | 354424,896 | 425309,8752 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підприємств житлово-комунального господарства, які отримують фінансову підтримку | од | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | |
Показник ефективності | |||||||
Середній розмір фінансової підтримки підприємств житлово-комунального господарства | грн | 12065117,65 | 14478141,18 | 17373769,41 | 20848523,29 | 25018227,95 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток надання фінансової підтримки підприємств житлово-комунального господарства | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
2. | Внески до статутних капіталів комунальних підприємств Миколаївської міської ради, в т.ч. з метою відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1300000 | 1560000 | 1872000 | 2246400 | 2695680 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підприємств | од | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня сума дотації на одне підприємство | грн | 76470588,24 | 91764705,88 | 110117647,1 | 132141176,5 | 158569411,8 | |
Показник якості | |||||||
Співвідношення суми поповнення статутного капіталу капітального підприємства до розміру статутного капіталу на початок року | % | 62,41 | 46,11 | 37,87 | 32,96 | 29,75 | |
Результат фінансової діяльності комунального підприємства на кінець року | тис. грн | 1300000 | 1560000 | 1872000 | 2246400 | 2695680 | |
3. | Виконання окремих заходів, передбачених статутом житлово-комунальних підприємств | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 12468,462 | 14962,1544 | 17954,58528 | 21545,50234 | 25854,6028 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підприємств житлово-комунального господарства, які виконують окремі заходи, передбачені статутом | од | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні видатки на одне підприємство житлово-комунального господарства, яке виконує окремі заходи, передбачені статутом | грн | 12468462 | 14962154,4 | 17954585,28 | 21545502,34 | 25854602,8 | |
Показник якості | |||||||
Динаміка кількості підприємств житлово-комунального господарства, які реалізують окремі заходи, передбачені статутом, порівняно з попереднім роком | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Частина ІV. Інша діяльність та заходи у сфері житлово-комунального господарства | |||||||
1. | Відшкодування різниці між розміром ціни (тарифу) на житлово-комунальні послуги, що затверджувалися або погоджувалися рішенням місцевого органу виконавчої влади та органу місцевого самоврядування, та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 292800 | 351360 | 421632 | 505958,4 | 607150,08 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підприємств | од | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня сума дотації на одне підприємство | грн | 48800000 | 58560000 | 70272000 | 84326400 | 101191680 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага коштів, яка надана, відповідно до запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
2. | Робота з ліквідації збитковості підприємств житлово-комунального господарства, підприємств (у тому числі заходи направлені на виконання завдань пов’язаних із ліквідацією комунальних підприємств міста)** | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 200 | 240 | 288 | 345,6 | 414,72 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підприємств | од | 8 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня сума підтримки на одне збиткове підприємство | грн | 25000 | 120000 | 144000 | 172800 | 207360 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага коштів, яка надана, відповідно до запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
3. | Виготовлення технічної документації на багатоквартирні будинки | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1440 | 1440 | 1440 | 1440 | 1440 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість паспортів, які планується виготовити | од | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на один паспорт | грн | 144000 | 144000 | 144000 | 144000 | 144000 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості паспортів, що планується виготовити, до кількості паспортів, що потребують виготовлення | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
4. | Обстеження житлового фонду спеціалізованими проєктними організаціями, у т.ч. пошкодженого в результаті військових дій (у тому числі відокремлені житлові будинки садибного типу, зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці, котеджі та будинки одноквартирні підвищеної комфортності, будинки садибного типу, дачні та садові; квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку; допоміжні будівлі (сараї, гаражі, вбиральні тощо) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 11800 | 14160 | 16992 | 20390,4 | 24468,48 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів, що заплановано обстежити | од | 150 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на обстеження одного об’єкта | грн | 78666,66667 | 141600 | 169920 | 203904 | 244684,8 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості об’єктів, що планується обстежити, до кількості об’єктів, що потребують обстеження | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
5. | Встановлення відсутніх, заміна існуючих покажчиків вулиць (аншлагів), номерних та інформаційних знаків на будинках та об’єктах благоустрою | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1480 | 1776 | 2131,2 | 2557,44 | 3068,928 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість покажчиків вулиць (аншлагів), номерних та інформаційних знаків, які заплановано встановити або замінити | од | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на встановлення або заміну 1 покажчика вулиці (аншлагу), номерного або інформаційного знаку на будинках та об’єктах благоустрою | грн | 9866,666667 | 11840 | 14208 | 17049,6 | 20459,52 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага покажчиків вулиць (аншлагів), номерних та інформаційних знаків на будинках та об’єктах благоустрою, які встановлено, до кількості запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
6. | Проведення розрахунків нормативів питного водопостачання для населення м. Миколаєва | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 0 | 450 | 0 | 0 | 540 | |
Показник продукту | |||||||
Визначення нормативів питного водопостачання населенню | од | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на 1 захід | грн | 0 | 450000 | 0 | 0 | 540000 | |
Показник якості | |||||||
Темп зростання середніх витрат на 1 захід, порівняно з попереднім роком | % | - | 100 | - | - | 100 | |
7. | Забезпечення сприятливих умов для створення та функціонування ОСББ, у т.ч. проведення інформаційно-роз’яснювальних заходів щодо переваг створення ОСББ, підготовка і друк методичних матеріалів щодо створення та діяльності ОСББ | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 420 | 504 | 604,8 | 725,76 | 870,912 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована кількість заходів | |||||||
Кількість товарів, що планується придбати | од | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення одного заходу | |||||||
Середні витрати на придбання одного товару | грн | 1200 | 1440 | 1728 | 2073,6 | 2488,32 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток запланованих заходів в порівнянні з потребою у їх проведенні | |||||||
Динаміка придбання товару, порівняно з попереднім роком | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
8. | Оплата витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг за житлові/нежитлові приміщення комунальної форми власності** | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість підприємств, які надають послуги | од | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | |
Показник ефективності | |||||||
Середня сума відшкодування на одне підприємство | грн | 5000000 | 6000000 | 7200000 | 8640000 | 10368000 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага коштів на відшкодування витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг за житлові/нежитлові приміщення комунальної форми власності, які надані, відповідно до запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
9. | Інвентаризація та оцінка об’єктів благоустрою, що не мають балансової належності | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 9000 | 10800 | 12960 | 15552 | 18662,4 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів, що потребують проведення інвентаризації та оцінки | од | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення інвентаризації та оцінки 1 об’єкта | грн | 18000 | 21600 | 25920 | 31104 | 37324,8 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості об’єктів, по яких проведено інвентаризацію та оцінку до кількості об’єктів, що її потребують на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
10. | Тампонаж колодязів міських інженерних мереж, у т.ч. які не мають балансової приналежності | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 5000 | 6000 | 7200 | 8640 | 10368 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість колодязів міських інженерних мереж, що потребують проведення тампонажу | од | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на проведення тампонажу 1 колодязя | грн | 10000 | 12000 | 14400 | 17280 | 20736 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток колодязів міських інженерних мереж, у тому числі без визначеного власника, по яких проведено тампонаж, до кількості колодязів, що заплановані на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
11. | Викопіювання ділянки з містобудівної документації зі схемою прив’язки до систем водопостачання та водовідведення (зйомка) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1580 | 1896 | 2275,2 | 2730,24 | 3276,288 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість ділянок, які потребують викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив’язки до систем водопостачання та водовідведення (зйомка) | од | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на виконання 1 заходу | грн | 13166,66667 | 15800 | 18960 | 22752 | 27302,4 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага ділянок, які потребують викопіювання з містобудівної документації зі схемою прив’язки до систем водопостачання та водовідведення (зйомка) до кількості ділянок, які потребували викопіювання на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
12. | Демонтаж незаконно встановлених малих архітектурних форм, споруд | ||||||
12.1 | Демонтаж малих архітектурних форм, ветхих та самовільно збудованих споруд | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 4000 | 4800 | 5760 | 6912 | 8294,4 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість малих архітектурних форм, ветхих та самовільно збудованих споруд, які підлягають демонтажу | од | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на виконання демонтажу 1 об’єкта | грн | 13333,33333 | 16000 | 19200 | 23040 | 27648 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага кількості малих архітектурних форм, ветхих та самовільно збудованих споруд, які демонтовано, до кількості запланованих до демонтажу на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
12.2 | Видалення на фасадах будівель, споруд, малих архітектурних форм графіті. Облаштування антивандального покриття в місцях незаконного розміщення реклами | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1100 | 1320 | 1584 | 1900,8 | 2280,96 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість об’єктів, на фасадах яких розміщено графіті та/або потребують облаштування антивандального покриття | од | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на виконання 1 заходу | грн | 11000 | 13200 | 15840 | 19008 | 22809,6 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага виконаних заходів щодо ліквідації на фасадах будівель, споруд, малих архітектурних форм графіті антисоціального змісту. Облаштування антивандального покриття в місцях незаконного розміщення реклами до запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
13. | Оплата за видачу сертифіката за об’єктами закінченого будівництва, які не мають такого сертифіката | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1300 | 1560 | 1872 | 2246,4 | 2695,68 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість сертифікатів, які заплановано отримати | од | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на 1 сертифікат | грн | 18571,42857 | 22285,71429 | 26742,85714 | 32091,42857 | 38509,71429 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага одержаних сертифікатів до кількості сертифікатів, які потрібно отримати | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
14. | Придбання матеріалів, обладнання, інвентарю, спецавтотехніки для благоустрою міста | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 400000 | 480000 | 576000 | 691200 | 829440 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована кількість придбання матеріалів, обладнання, інвентарю, спецавтотехніки для благоустрою міста | од | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на придбання одиниці матеріалів, обладнання, інвентарю, спецавтотехніки для благоустрою міста | грн | 4000000 | 4800000 | 5760000 | 6912000 | 8294400 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток придбання матеріалів, обладнання, інвентарю, спецавтотехніки для благоустрою міста до запланованих | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
15. | Ліквідація несанкціонованих звалищ | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 44000 | 52800 | 63360 | 76032 | 91238,4 | |
Показник продукту | |||||||
Обсяг несанкціонованих звалищ, які заплановано ліквідувати | куб. м | 24000 | 24000 | 24000 | 24000 | 24000 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на ліквідацію 1 куб. м несанкціонованих звалищ | грн | 1833,333333 | 2200 | 2640 | 3168 | 3801,6 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток об’єктів, які будуть забезпечені санітарним очищенням, відповідно до запланованих на рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
16. | Збирання та вивезення побутових відходів з мікрорайону Велика Корениха (Заводський район) м. Миколаєва | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | 3732,48 | |
Показник продукту | |||||||
Обсяг побутових відходів, які плануються до збирання та вивезення протягом року | куб. м | 11000 | 11000 | 11000 | 11000 | 11000 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на збирання та вивезення 1 куб. м побутових відходів | грн | 163,6363636 | 196,3636364 | 235,6363636 | 282,7636364 | 339,3163636 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага зібраних та вивезених побутових відходів від запланованого обсягу на відповідний рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
17. | Збір, вивезення та утилізація хімічних елементів живлення (батарейок) з комунальних пунктів накопичення | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 100 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість хімічних елементів живлення та ламп розжарювання, що планується утилізувати | кг | 250 | - | - | - | - | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на перевезення та утилізацію 1 кг хімічних елементів живлення (батарейок) та ламп розжарювання | грн | 400 | - | - | - | - | |
Показник якості | |||||||
Відсоток утилізованих хімічних елементів живлення та ламп розжарювання до запланованого на рік | % | 100 | - | - | - | - | |
18. | Підбір та кремація трупів тварин та птахів | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 2737,955 | 3285,546 | 3942,6552 | 4731,18624 | 5677,423488 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість трупів тварин та птахів, які підлягають підбору та кремації | од | 1600 | 1600 | 1600 | 1600 | 1600 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні видатки на виконання 1 заходу з підбору та кремації трупів тварин та птахів | грн | 1711,221875 | 2053,46625 | 2464,1595 | 2956,9914 | 3548,38968 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток виконання заходів до запланованих на відповідний рік | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
19. | Проведення дезінсекційних робіт з недопущення розплоду комарів на територіях анафелогенних зон, у тому числі пляжів та зон відпочинку | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1800 | 2160 | 2592 | 3110,4 | 3732,48 | |
Показник продукту | |||||||
Площа оброблених територій | га | 400 | 400 | 400 | 400 | 400 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на обробку 1 га території | тис. грн | 4,5 | 5,4 | 6,48 | 7,776 | 9,3312 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага територій анафелогенних зон, у тому числі пляжів та зон відпочинку, на яких проведено дезінсекційні роботи з недопущення розплоду комарів, від площі територій, які потребують проведення дезінсекційної роботи | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | |
20. | Заходи із закриття майданчика для складування опалого листя (обвалування території, висадка зелених насаджень та встановлення огорожі), у т.ч. розробка проєкту рекультивації | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків | тис. грн | 1200 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Показник продукту | |||||||
Кількість заходів, які заплановано провести для закриття майданчика для складування опалого листя | од | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на реалізацію 1 заходу із закриття майданчика для складування опалого листя | тис. грн | 1200 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Показник якості | |||||||
Питома вага проведених заходів із закриття майданчика для складування опалого листя до тих заходів, що потребують реалізації | % | 100 | - | - | - | - | |
21. | Забезпечення облаштування та функціонування місць тимчасового зберігання отриманої вторинної сировини (зокрема для розміщення дробильно-сортувальних та інших установок, а також тимчасових споруд, необхідних для здійснення операцій поводження з відходами від руйнування) | ||||||
Показник затрат | |||||||
Обсяг видатків на облаштування та функціонування місць для здійснення операцій з поводження відходами від руйнування | тис. грн | 296753 | 320103,6 | 384124,32 | 460949,184 | 553139,0208 | |
Показник продукту | |||||||
Запланована кількість облаштованих місць для здійснення операцій з поводження відходами від руйнування | од | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
Обсяг перероблених відходів від руйнувань | т | 35000 | 35000 | 30000 | 25000 | 20000 | |
Показник ефективності | |||||||
Середні витрати на одне облаштоване місце для здійснення операцій з поводження відходами від руйнування | тис. грн | 296753 | 320103,6 | 384124,32 | 460949,184 | 553139,0208 | |
Середні витрати на 1 т перероблених відходів від руйнувань | тис. грн | 8,478657143 | 9,145817143 | 12,804144 | 18,43796736 | 27,65695104 | |
Показник якості | |||||||
Відсоток виконання кількості облаштованих місць для здійснення операцій з поводження відходами від руйнування, до запланованих | % | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
ОНОВЛЕНО 19.12.2024