Мапа порталу

37 тонн пластику та макулатури: у всіх школах Миколаєва встановили контейнери для роздільного збору сміття

Проект з роздільного збору відходів у школах Миколаєва вийшов на новий етап. Спеціальні пластикові та металеві контейнери для сортування сміття тепер є в кожному середньому навчальному закладі міста.

Спочатку, пілотний проект охопив лише чотири ЗОШ Миколаєва. Але восени 2017 року ініціативу підхопили всі школи міста. Тоді ж учнівський актив та шкільні педагоги пройшли спеціальне навчання щодо процесу правильної поведінки з відходами. При цьому, обраний формат гри виявився для учнів найцікавішим варіантом.

«Як показав пілотний проект в школах, де встановили такі контейнери, сортування відходів - налагоджена система. Спочатку діти в школах викидають відходи у маленькі урни, розділяючи їх по фракціям. Пізніше, їх вміст вилучається техперсоналом і доправляється у великі контейнери. Коли ті наповнюються, приїжджає обслуговуюча компанія і забирає відходи, попередньо зваживши їх. А вже потім, школа на свій спецрахунок отримує додатковий прибуток від продажу цієї вторсировини. Процес має певний цикл», - розповідає проектний менеджер «Агенції розвитку Миколаєва» Анна Ганжул.

На сьогоднішній день, управління освіти Миколаївської міської ради вже закупило міні-контейнери для сортування паперу і пластика, які будуть розміщені на всіх поверхах в школах. Придбано вуличні оцинковані баки на 1100 л для ПЕТ-пляшок.

«За результатами минулого року ми побачили, що скло не актуальне для шкіл. Його там практично немає. Тому ми виключили цю фракцію з розширеного проекту для всіх міських шкіл. Більшу частину контейнерів нещодавно придбало наше управління освіти. Зараз ми ведемо переговори з компанією «Tetra Pak», вона може надати нам окремі контейнери для пакування від соку і молочної продукції. Це будуть креативні бокси у вигляді дерева. Плануємо розмістити їх в шкільних їдальнях. Думаю, що дітям сподобаються», - вважає координатор проекту.

Попереду - ще одна хвиля навчання для педагогів та учнів зі створення ігрових відеороликів та побудови інформаційних компаній щодо сортування ліквідної вторсировини. Вже готові тематичні наліпки, плакати і брошури для розміщення на поверхах шкіл. Також будуть проведені рейтинговий конкурс «Краща еко-школа року», ігри та інші дитячі конкурси, аби стимулювати активність школярів правильно сортувати сміття.

«Тому діти залучені в цей процес. І ми хочемо робити акцент саме на учнівській молоді. У пілотному проекті ми мали на місцях своїх відповідальних координаторів з числа активних школярів та представників шкільних самоврядувань. Вони ж взяли на себе цей проект, а педагоги і завгоспи активно підтримували дітей на цьому шляху», - каже Анна Ганжул.

Відзначимо, що крім освітньої складової, є й фінансовий бік проекту. Виходячи з торішнього досвіду, при переході на роздільний збір сміття, кожна зі шкіл може заробляти на відходах від 600 до 7000 грн на місяць, при сьогоднішній ціні макулатури в 2,3 - 2,5 грн. за кілограм, і пластика - 3-4 грн. З огляду на те, що в цілому, школи Миколаєва здатні щомісяця збирати до 33,5 тонн паперу і 4 тонн пластику, можемо сміливо порахувати вигоди навчальних закладів від реалізації такого проекту.

На жаль, в Миколаєві є тільки три потенційних підрядника, які готові викуповувати шкільне сміття. Це два комерційних підприємства і одне комунальне, що мають власну сортувальну лінію. Тому, за умови правильного дотримання recycling-циклу в проекті, шкільні відходи не потрапляє на миколаївський полігон. Їх вивозять безпосередньо на підприємства, де вони пресуються в «куби» та фурами вивозяться в інші міста України для подальшої переробки.

Проект із роздільного збору відходів реалізується КУ «Агенція розвитку Миколаєва» завдяки підтримки компанії PEPSICO Україна у партнерстві з управлінням освіти Миколаївської міської ради.

Агенція розвитку Миколаєва

 

IMAGE FOLDER (/files/News/tetrapak)

 


знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: