Реформа медицини у Миколаєві: що зміниться
Сьогодні в Медіацентрі при Миколаївській міській раді відбувся брифінг, під час якого обговорили актуальні питання розвитку медицини у нашому місті.
Так, віцемер Анатолій Петров, начальник управління охорони здоров’я Ірина Шамрай розповіли, зокрема, про реформування галузі, в рамках якої пропонується реорганізувати медичні заклади.
Анатолій Петров нагадав, що реформа медицини в нашій державі розпочалася досить давно. Її дещо відтермінували ковід та повномасштабне вторгнення росії. При цьому основні напрямки змін, визначені державою, залишилися без змін.
«Відповідно до постанови Кабінету Міністрів № 174 усі регіони України, у тому числі Миколаївська область, мають створити спроможну медицину, - розповів Анатолій Петров. – Зазначена постанова визначає, що ми можемо створити надкластерні медичні заклади, це заклади третього рівня, які є високоспеціалізованими. Це, наприклад, онкологічні диспансери. А також кластерні заклади».
До кластерних закладів відносять багатопрофільні лікарні. Аби створити такі заклади, вони мають відповідати визначеним стандартам. Зокрема, в складі однієї лікарні повинно бути не менше 16 відділень.
Окрім цього, державна реформа медицини виділяє ще й загальні лікарні, де лікуватимуть найпростіші захворювання.
Миколаївська область є однією з шести прифронтових регіонів, які до 1 січня 2026 року мають подати до Міністерства охорони здоров’я пропозиції щодо спроможної медицини.
На виконання вимог держави, фахівці проаналізували ситуацію у медичній галузі та підготували відповідні пропозиції. Так, у нашому місті планується створити кластерні лікарні.
Таке рішення має низку переваг. Зокрема, кластерні заклади у порівнянні із загальними лікарнями отримуватимуть значно більше коштів від НСЗУ.
«Наприклад, якщо у закладі загальної медицини виконають 100 операцій з видалення апендициту, то НСЗУ сплатить за це 1 мільйон гривень. Натомість кластерна лікарня за те ж саме отримає 1 мільйон 700 тисяч гривень», - каже заступник міського голови.
Окрім цього, кластерні заклади зможуть отримувати сучасне обладнання за кошти державного бюджету. Заклади ж загальної медицини забезпечуватиме обладнанням лише власник, тобто, окрема громада.
При цьому віцемер звернув увагу на те, що сучасні апарати мають дуже високий цінник – зазвичай вони коштують не один мільйон гривен. Тож в умовах обмеженого бюджету придбати необхідну кількість обладнання для лікарень лише силами місцевого бюджету вкрай важко.
Таким чином, створення кластерних закладів охорони здоров’я є логічним та вельми доцільним кроком.
Проте, аби вони з’явилися у Миколаєві, потрібно об’єднати існуючі лікарні.
«Усі лікарні, які знаходяться у підпорядкуванні Миколаївської міської ради, не мають по 16 відділень. Натомість вони мають по 6, 7, 8 чи 11 відділень», - пояснює Анатолій Петров.
Відповідно до розроблених пропозицій у нашому місті передбачається створення трьох кластерних лікарень. Для міст з такою кількістю населення, як у Миколаєві, їх не може бути більше.
Однин кластерний заклад пропонують створити на базі лікарні № 5. Ще один - на базі лікарні № 1, до неї пропонується приєднати ЛШМД та лікарню № 4. Окрім цього, кластерний заклад планують створити на базі лікарні № 3 шляхом об’єднання з пологовим будинком № 3 та дитячою лікарнею № 2.
При цьому Анатолій Петров наголошує: об’єднання медзакладів не матиме негативних наслідків ні для пацієнтів, ні для самих медиків.
«Не постраждає жоден лікар, жодна медична сестра. Всі відділення лікарень працюватимуть, як і раніше – їх не скорочуватимуть, - зазначив заступник міського голови. – Для мешканців Миколаєва якість медичних послуг не погіршуватиметься».
Окрім цього, у рамках роботи щодо розвитку медицини планується об’єднання Центрів первинної медико-санітарної допомоги. Загалом у Миколаєві функціонує 7 таких закладів. І це більше, ніж в інших обласних центрах України.
Як зазначив Анатолій Петров, реорганізація ЦПМСД також не погіршить якість медичних послуг.
«Після реорганізації 39 сімейних амбулаторій, які функціонують на базі ЦПМСД, залишаться у повному складі. Також залишаться усі лікарі, увесь молодший медичний персонал. Усі послуги як надавалися, так і надаватимуться», - сказав віцемер.
Натомість, такий крок дозволить зекономити значні кошти, які витрачаються на фінансування адміністративного апарату. Їх планують спрямувати на зміцнення матеріально-технічної бази сімейних амбулаторій.
Наразі фахівці підготували всі пропозиції щодо спроможної медичної мережі Миколаєва. І тепер їх подальшу долю вирішуватимуть депутати міської ради.