Історія публічної бібліотеки у Миколаєві: з чого все починалося?
В мережі з’явився короткометражний документальний фільм з анімацією про створення першої у Миколаєві громадської бібліотеки, яка виникла завдяки меценатам і небайдужим містянами наприкінці ХІХ ст.
Відео «Історія публічної бібліотеки у Миколаєві: з чого все починалося?» доступне на каналі Платформи MY ART в YouTube. Автор відео: Євген Цимбалюк. Консультант: Андрій Шинкаренко.
«Час і нам мати громадську бібліотеку». Під такою назвою влітку 1881 року вийшла друком невеличка брошура-додаток до газети «Миколаївський Вісник». До миколаївців зверталися впливові та небайдужі громадяни, серед яких тогочасний міський голова Михайло Парізо де ла Валетт, історик-краєзнавець Григорій Ґе, інженер та педагог Володимир Рюмін. «Ми, що нижче підписалися, прийшли до думки про відкриття у нас громадської бібліотеки».
У Миколаєві існували бібліотеки при навчальних закладах, де була спеціалізована література для студентів, бібліотека обсерваторії, деякі приватні заклади, але доступ до цих книг був або обмежений, або надто дорогий.
Розлоге звернення мало спровокувати публічну дискусію, об'єднати зацікавлених містян, а, головне, переконати військового губернатора Михайла Манганарі видати дозвіл на будівництво.
Днем народження громадської бібліотеки вважається 11 листопада 1881 року, коли було затверджено її статут. Проте статутом бібліотеці заборонялося мати власне приміщення і, накопичуючи фонди, вона постійно переїжджала з місця на місце цілих тринадцять років. Поки у грудні 1894 року не відкрилася будівля на розі Спаської та Різдвяної, що її зараз ми знаємо як міський Палац урочистих подій.
Гроші на будівництво - величезна сума у 9 000 карбованців - прийшли від мецената, що на початку бажав залишитись анонімним. Проте у міському зібрання точилися суперечки. У тому числі через те, що бібліотеку планувалось будувати на місці затишного міського саду, де полюбляли проводити час гласні міської Думи.
Анонім змушений був розкритися. Ним виявився відставний підполковник Олександр Нужнов. До оголошених 9 тисяч він додав ще 3, вже у вигляді позики. Отже, 27 рудня 1894 р. будівля, спроектована архітектором Євгеном Штукенбергом, нарешті офіційно відкрилася.
Відео створене в межах проєкту «Історичний влог «ПроЩо: Миколаїв?» за підтримки Українського культурного фонду.