Миколаїв майбутнього: зробити місто кращим, ніж до війни
Миколаїв є одним з епіцентрів відновлення. Саме наше місто стало учасником проєкту реновації «#UN4 Миколаїв». У рамках програми у квітні 2022 року адміністрація Миколаєва спільно з ЄЕК ООН, всесвітньо відомим архітектором Норманом Фостером та італійською архітектурною компанією «One Works» почала роботу над генеральним планом міста.
Про це пише видання Pragmatika.
Перший етап проєкту, що полягав у дослідженні думок місцевих жителів, спілкуванні зі стейкхолдерами, дослідженні місцевої екології, транспортної сітки та інших компонентів міської інфраструктури, завершився. Нині в роботі вже другий етап, а саме: розроблення економічної, екологічної, транспортної та інших стратегій для міста.
Повна модернізація обласного центру — надзвичайно масштабна робота, тому, за словами головного архітектора міста Євгена Полякова, на неї в містобудівній документації відвели тривалий період часу — 30–50 років. Втім, архітектори вже зробили перший крок: зібрали інформацію про стан усіх об’єктів міста. За участі однієї з організацій, що співпрацюють із Миколаєвом у межах проєкту #UN4, — Антикорупційної ініціативи ЄС, та уряду Данії, країни-партнера міста, було створено модуль ГІС, на якому позначені всі об’єкти міста, що постраждали під час війни.
«Нам вдалося зробити якісні набори даних про злочини імперії проти Миколаєва. 77% пошкоджень — житловий фонд, а це ще раз доводить, що основна ціль обстрілів протягом 22 року, яких ми зазнали в період напівоточення й потім — у зв’язку з близькістю до лінії бойових дій — полягала у вбивстві мирних людей прямо в їхніх квартирах», — розповів головний архітектор Миколаєва Євген Поляков.
ГІС дозволяє спеціалістам адміністрації обласного центру вільно обмінюватися інформацією з іноземними партнерами, що дуже прискорює роботу. За словами Євгена Полякова, архітекторам Миколаєва було б нелегко впоратися із цим завданням без додаткового навчання. Втім, іноземні партнери допомогли навіть із цим: у рамках проєкту «Міста доброчесності» за підтримки Антикорупційної ініціативи ЄС працівники Миколаївської міської ради пройшли курс «ГІС у просторовому плануванні» без витрати на це бюджетних коштів.
«Завершивши ГІС, ми також створили модуль для цифровізації даних про відновлення проєктів міста. На черзі — створення рекреаційного фонду, який допоможе вирішити завдання реновації багатоквартирної забудови, а також утілення локальних проєктів, розроблених нашими партнерами в ході роботи. Наприклад, торік експерти архітектурного бюро “Altereco” спільно з архітекторкою з Миколаєва Оленою Гординською представили проєкт міської регенерації території будинку культури в районі міста “Корабельний”. Проєкт KORABEL KULTURAL PARK став одним із переможців італійського конкурсу “Design For Peace” у Римі», — коментує Євген Поляков.
Генеральний план Миколаєва створять всесвітньо відомі архітектори
Поки архітектори Миколаєва збирають докази злочинів країни-терориста та реалізують окремі проєкти, до розроблення генерального плану міста долучається все більше експертів зі світовим іменем. Влітку 2023-го до One Works приєдналася данська компанія COWI. Нині вона допомагає архітекторам міста модернізувати комунальний сектор, зокрема створити план використання джерел альтернативної енергії, поводження з побутовими відходами та покращення системи водо-, енерго- та теплопостачання. Допомогти зголосилася й група архітекторів Міланського політехнічного університету. Нині в проєкті вже задіяно 20 висококваліфікованих спеціалістів Міланської політехніки, а також стажерів і студентів цього навчального закладу.
Колектив одного з найкращих вишів світу працюватиме над модернізацією шести вимірів життя обласного центру: демографія, землекористування, транспортна інфраструктура, ландшафт і громадські простори, залучення місцевих жителів та цифрові інструменти. Він вивчить динаміку чисельності населення Миколаєва й розробить сценарій його демографічного розвитку, проаналізує стан екології міста порівняно з довоєнним і складе план захисту культурної спадщини та відновлення пам’яток архітектури. Також експерти оцінять транспортну систему міста на предмет інклюзивності, доступності та зручності як для пішоходів, так і для велосипедистів, проаналізують стан зелених зон і створять концепцію мережі відкритих громадських просторів. На останньому етапі вони презентують онлайн-платформи для участі місцевих жителів у плануванні міста.
«Ми працюємо не так, як це робилося за радянських часів, коли одна людина просто тикала пальцем у карту й показувала, де буде рости дуб, а де — сосна. Перш ніж внести зміни в план міста, ми проводимо обговорення з містянами», — наголошує Євген Поляков.
Експерти не лише створять для міста документацію, але й проведуть кілька тематичних тренінгів, які допоможуть місцевим архітекторам підняти свій професійний рівень. Серед тем запланованих воркшопів: сценарії для поставтомобільних міст, урбаністичний дизайн міст на річках, реконструкція будівель радянського зразка, побудова демографічних сценаріїв в умовах невизначеності та трансформація публічного простору після переходу до демократії.
Модернізація хрущовок і панельок від Центру передового досвіду ЄЕК ООН
Крім воркшопів від архітекторів з Міланського політехнічного університету, спеціалісти Миколаєва також пройшли курс від Центру передового досвіду ЄЕК ООН. Ця організація провела навчання для голів об’єднань співвласників міста. Спеціалісти з Естонії розказали їм про те, як зробити старі будинки енергоефективнішими та знизити цифри в комунальних рахунках, які отримують місцеві жителі.
«Основний житловий фонд Миколаєва — це вкрай неефективні в енергетичному плані хрущовки й панельки. В Естонії, як і у нас, лишилися застарілі будинки — спадщина радянського союзу, тому естонці добре знайомі із цією проблемою. Досвід експертів цієї країни дуже нам допоміг: нині ми складаємо план реновації старих будівель з урахуванням покращення кондиціювання й підігріву миколаївських будинків за рахунок теплових насосів і залучення альтернативних джерел енергопостачання», — розповідає Євген Поляков.
Школа № 48 від американського фонду «Світанок»
Окремі будівлі міста Миколаєва потребують не модернізації, а відбудови, адже на додачу до того, що місто мало безліч архітектурних проблем ще до війни, наслідки обстрілів тут мало не на кожному кроці. Найбільше постраждали житлові квартали, зокрема один зі спальних районів втратив школу, де вчилося близько 1000 дітей. Нині зруйновану будівлю школи № 48 планують відновити за рахунок американського благодійного фонду «Світанок», який збирає донати для українців у США.
«Ми плануємо зробити не “як було”, а створити високотехнологічний навчальний заклад. Місто вже уклало зі “Світанком” меморандум про співпрацю, тому нині ведеться робота над концептом робочого проєкту школи. В розробленні проєкту бере участь українська архітекторка та учасниця ініціативи “STEM-жінки” Анна Кирій», — розповів Євген Поляков.
«Зелений каркас» Миколаєва від провідних архітекторів світу та місцевих студентів
Євген Поляков зазначає: його команда дійшла висновку, що місту потрібен не лише план відновлення пошкоджених війною будівель і комунальна модернізація, але й докорінна зміна «зеленої» філософії міста.
«Нині в Миколаєві немає сучасних зелених зон і громадських просторів. Заразом за час війни населення міста скоротилося на третину. Якщо ми зробимо цей обласний центр сучасним, із часом люди повернуться», — впевнений Євген Поляков.
Сквер «Катерининський» від президента архітектурної асоціації АМО Мартена Дюплантьє
Перший пункт плану з відновлення зелених куточків Миколаєва — це сквер «Катерининський» площею 9 тис. кв. м. Зона, що тягнеться вздовж проспекту Героїв України в Центральному мікрорайоні міста, має цілу низку проблем. Сквер «Катерининський» розташований поруч із вулицею з дуже активним рухом, тому поки що тут не дуже чисте повітря. А ще він безнадійно застарів.
«Цей об’єкт — перша точка на своєрідному маршруті “зеленого каркасу”, який ми хочемо реконструювати. Водночас це завдання — найскладніше, адже у сквері практично немає рельєфу. Зате поруч із ним є дорога, по якій іде вантажний транспорт… Проєкт зеленої зони по вулиці Героїв України розробить французький архітектор і власник бюро Martin Duplantier Architectes Мартен Дюплантьє. Місто вже отримало він пана Дюплантьє ескізний проєкт», — розповів головний архітектор Миколаєва Євген Поляков.
У майбутньому у сквері в мікрорайоні «Центральний» має з’явитися кілька зон для різних вікових груп, ландшафт, який сприятиме безпеці, та локації, де місцеві жителі зможуть проводити свята.
Сквери «Каскадний» та ім. Т. Г. Шевченка від НАОМА та КНУБА
Ще одна важлива точка на «зеленому» маршруті — це сквер «Каскадний». Нещодавно план його відновлення представила докторка Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури Олена Олійник. Автори проєкту мали на меті створити сучасний інклюзивний простір з окремими зонами для тихого й активного відпочинку. Концепція передбачає розвиток зони за рахунок прилеглої території набережної Південного Бугу, що дозволить створити гарну панораму на річку й концептуально поєднати сквер з оглядовими майданчиками та інтерактивними пірсами.
До роботи над відновленням скверів і громадських просторів Миколаєва також долучився доцент КНУБА Аркадій Пекер. Архітектор запропонував адміністрації міста допомогу своїх студентів.
«Ми уклали меморандум із навчальними закладами, які представляють названі архітектори, а також знайшли колег-однодумців на кафедрі Національного авіаційного університету. З ними теж уклали меморандум. До речі, Аркадій Пекер — розробник серії будинків радянської архітектури, тому він гарно знає, чому тоді житлова забудова проєктувалася саме так, а не інакше, які вона має проблеми та чому. А отже, він зможе дати дуже цінні поради з модернізації старих будівель», — розповів Євген Поляков.
Навчальні заклади вже працюють із колегами з ЄС і комунікують на рівні академій мистецтв Данії, Італії й Естонії, а також вивчають сучасні практики з архітектурного проєктування. Робота над пошуком концептуальних рішень для Миколаєва продовжується.