Головний архітектор Миколаєва Євген Поляков про пріоритети та принципи відновлення міста
Миколаїв сильно постраждав під час першого року повномасштабного вторгнення, адже з лютого до кінця жовтня поблизу міста велися бої, ворог обстрілював населений пункт із різноманітних видів зброї, зокрема артилерійської. Станом на осінь 2023 року близько 3000 об’єктів пошкоджені або зруйновані. Серед них найбільше багатоквартирних і приватних житлових будинків. Ціллю ворога стали також дитсадки, школи, вищі навчальні заклади, серед яких Національний університет кораблебудування ім. адмірала Макарова, Чорноморський національний університет ім. Петра Могили, Миколаївський національний університет ім. Василя Сухомлинського.
Наразі відновлення цих великих об'єктів лише у планах. Але відбудова міста на часі, й важливо діяти, пріоритизуючи завдання. Так вважає Євген Поляков — головний архітектор Миколаєва, керівник департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, який є одним із тих, хто працює над планом відновлення міста. Про це він розповів Ukraїner у межах проєкту «Відновлення».
На думку Євгена, першочергові пріоритети — це забезпечити людей житлом, відновити критичні мережі: водо-, тепло- й електропостачання.
Один з успішних прикладів точкової відбудови — лікарня швидкої допомоги. 2021 року її реконструювали згідно із сучасними вимогами, але вже 2022-го російський ракетний обстріл зруйнував майже половину приміщення. Станом на осінь 2023 року з допомогою іноземних партнерів лікарню вдалося відбудувати. Узялися за цей об’єкт першочергово, адже він критично важливий для містян.
Щоб планувати більш довгострокові та глобальні проєкти відбудови міста, міська влада запитала мешканців, які в них є потреби. З огляду на те, що вони пережили, одна з найпоширеніших відповідей — бомбосховища.
Євген упевнений, що важливо підходити до відбудови, беручи до уваги локальний контекст і специфіку регіону: близькість до країни-агресора, промисловість, ландшафт, природні ресурси тощо. Особливістю Миколаєва є, зокрема, розташування над рікою Південний Буг. Так, на його думку, й до повномасштабного вторгнення водний ресурс міста належним чином не використовували, і це варто змінити: облаштувати набережну, налагодити пасажирські й вантажні перевезення рікою тощо.
Як відбудувати своє місто, миколаївці досліджують із міжнародними партнерами — італійською компанією One Works і данською COWI. One Works допомагає з генеральним планом, а СOWI працює над проєктами, пов’язаними із системами водопостачання, переробкою відходів.
Як пояснює Євген, глобальна, а не точкова відбудова має кілька етапів: аналітичне дослідження (тривало понад шість місяців), розробка попередніх стратегій (триває тепер), доопрацювання стратегій, а потім — розроблення загальної структури міста. Утілюватимуть задумане після завершення війни, коли дозволить безпекова ситуація.
Вивчаючи досвід іноземних колег, зокрема естонців, головний архітектор Миколаєва зрозумів, що економічно доцільно не розбирати застарілі чи пошкоджені будівлі, а відбудовувати, покращуючи їх. Зокрема, ідеться й про житловий фонд, збудований за часів Радянського Союзу, який не пристосований до сучасних вимог (енергоефективність, кондиціонування, простори довкола будинків, інклюзивність). Такий підхід до відбудови має свої переваги: це підвищення вартості такого житла та якості проживання людей у ньому.
Євген Поляков каже, що одне з емоційно складних питань — робота над відбудовою центру міста, адже 29 березня 2022 року російські військові влучили в одну із центральних будівель — ОДА, де тоді загинули десятки людей. Споруда аварійна, найімовірніше, її демонтують, але постає питання, як працювати з пам’яттю про трагедію. Головний архітектор міста прихильник ідеї створення місця вшанування пам’яті, меморіального комплексу, але розуміє, що над цим питанням мають працювати фахівці й важливо також чути думку містян.