Мапа порталу

На шляху до відбудови: результати першого етапу роботи над Генеральним планом Миколаєва

17 лютого відбулася онлайн-презентація результатів першої фази Генерального плану Миколаєва.

Як відомо, пів року тому Європейська економічна комісія ООН (ЄЕК ООН) створила робочу групу #UN4Mykolaiv, об’єднавши найкращих професіоналів у сфері архітектури, планування та інженерії. Тісно співпрацює з Миколаєвом міжнародна дизайнерська компанія One Works, що базується в Мілані. За шість місяців виконано великий обсяг роботи, що стане фундаментом для створення генплану нашого міста. 

Учасників заходу сьогодні вітали мер Олександр Сєнкевич, секретар міськради Дмитро Фалько, перший заступник міського голови Віталій Луков.

Олександр Сєнкевич подякував партнерам за плідну співпрацю, професійну та висококваліфіковану допомогу Миколаєву: “Під час форуму Rebuild Ukraine ми розповідали про нашу роботу міжнародній спільноті. Це унікальний проект для України та приклад для інших міст”. 

Дмитро Фалько додав, що Миколаїв разом з партнерами робить перші кроки до повоєнної відбудови: “Війна ще триває і поки що ми не можемо розпочати відновлення зруйнованого. Однак перші важливі кроки вже зроблені і сьогодні ми бачимо результати. Завдяки ефективній роботі з командою експертів наше місто може користуватися найкращими напрацюваннями та світовим досвідом”.

За словами представниці Європейської економічної комісії ООН Паоли Деда, у рамках робочої групи #UN4Mykolaiv працюють багато міжнародних організацій та 16 агенцій ООН. Крім того, стало відомо, що готовність долучитися до проекту висловила Німеччина. Про деталі співпраці повідомлять пізніше, однак зазначають, що це сприятиме розширенню можливостей Миколаєва. 

Програмна менеджерка One Works Ана Паес представила команду, що працює над проектом та зробила короткий огляд звіту про виконану роботу.

Фахівці дослідили, яким був Миколаїв до повномасштабного вторгнення росії. Дізналися про історію розвитку міста, як воно зростало та змінювалось, як формувалися райони з різними функціями. Ознайомилися з позиціонуванням Миколаєва відносно інших міст, проаналізували наявну містобудівну документацію. 

“Ми глибоко працювали з базою даних геоінформаційної системи Миколаєва. Нам пощастило, що міська рада дуже ефективна та підготовлена у цьому напрямку. Фахівці отримали інформацію щодо транспортної системи, промислових потужностей, житлової та іншої забудови. Ми можемо ефективно аналізувати різні шари інформації та розуміти, як функціонує місто”, - зазначила Ана Паес.

Команда експертів дослідила успішні світові практики відбудови портових міст, які постраждали від військових конфліктів. Вивчаючи світовий досвід, фахівці зосередили увагу на тому, як відроджувалися та розвивалися, зберігали свою ідентичність портові міста Гамбург, Роттердам, Балтимор, Бостон, Гавр. 

"Ми хотіли ці приклади донести до місцевих спеціалістів. У Миколаєва є свої особливості, які треба передати майбутнім поколінням. Можна збудувати морську школу, включити її в генплан, створити нові активності уздовж берегової лінії тощо”, - розповіла Ана Паес. 

Експерти відзначають, що великий потенціал для Миколаєва полягає в розвитку зелених зон та водних об’єктів. Рівнинна місцевість є гарною можливістю для об’єднання зелених зон в єдину екосистему, створивши зручний шлях для пішоходів і велосипедистів з одного кінця міста в інший.

При цьому досить велику частину берегової лінії міста займають промислові зони. Тож на  наступних етапах реалізації генплану буде розглянуто можливість перерозподілити деякі ділянки, щоб забезпечити населенню кращий доступ до річок.

Парки в Миколаєві, як правило, мають великий масштаб. Фахівці радять створювати невеликі громадські простори та зелені рекреаційні зони в пішій доступності до житлових кварталів.

За результатом вивчення установ, які надають населенню різні види послуг - культурних, освітніх, комерційних тощо - експерти зробили висновок, що бібліотеки, лікарні та магазини продовольчих і непродовольчих товарів перевищують нормативну кількість на 1 тис. мешканців. Тоді як суттєво не вистачає центрів культури та дозвілля, клубних закладів, закладів первинної та вторинної медичної допомоги. Недостатньою є і кількість спортивних споруд. 

У звіті представлено дані щодо вікових категорій місцевих жителів та тривалості життя. При цьому відзначають, що наше місто характеризується більш молодим населенням, ніж в середньому по країні та Європі. 

Враховано інформацію щодо поточної оцінки пошкоджень, завданих Миколаєву російськими окупантами, підготовану за співпраці з Київською школою економіки. Команда іноземних експертів разом з миколаївськими фахівцями створила гнучку методологічну базу для аналізу пошкоджень, яка може бути модифікована за надходження оновлених даних.

На всіх етапах роботи над генеральним планом Миколаєва важливим механізмом є залучення громадськості. У результаті проведеного опитування зібрано та проаналізовано відповіді понад 14 тисяч миколаївців. 

“Це дуже цінна інформація для нас, адже допомагає краще зрозуміти очікування жителів міста - яким вони хочуть бачити Миколаїв, - зазначила представниця компанії One Works.

Звіт буде розміщено на сайті ЄЕК ООН. Також на офіційних ресурсах Миколаївської міської ради інформуватимемо про окремі результати роботи міжнародної команди експертів.  

image

 


знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: