МИКОЛАЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
Миколаїв
від 29 травня 2025 № 44/23
Про затвердження Статуту міського комунального
підприємства «Миколаївводоканал» в новій редакції
З метою приведення у відповідність до норм чинного законодавства України та нормативно-правових (розпорядчих) актів органів місцевого самоврядування діючої редакції статуту комунального підприємства у сфері житлово-комунального господарства, відповідно до ст.ст. 57, 78 Господарського кодексу України, ст.ст. 4, 15, 17, 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», керуючись ст.ст. 25, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Статут міського комунального підприємства «Миколаївводоканал» (код ЄДРПОУ: 31448144) в новій редакції (додається).
2. Директору міського комунального підприємства «Миколаївводоканал» (код ЄДРПОУ: 31448144) Дуденку Б.Л. вжити заходів з державної реєстрації внесення змін до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до чинного законодавства України.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії міської ради: з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, благоустрою міста, промисловості, транспорту, енергозбереження, зв’язку, інформаційних технологій та діджиталізації (Іванова), з питань економічної і інвестиційної політики, планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку, підприємництва, наповнення бюджету та використання бюджетних коштів (Панченка), заступника міського голови Андрієнка Ю.Г.
Міський голова О. СЄНКЕВИЧ
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 29 травня 2025
№ 44/23
СТАТУТ
МІСЬКОГО КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ»
Ідентифікаційний код юридичної особи
31448144
(нова редакція)
м. Миколаїв 2025
1. Загальні положення
1.1. МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ» (далі – Підприємство) є унітарним комерційним підприємством, заснованим на комунальній власності Миколаївської міської територіальної громади.
1.2. Засновником Підприємства є Миколаївська міська рада (далі – Засновник).
1.3. Підприємство у своїй діяльності підзвітне і підконтрольне Засновнику, наглядовій раді (у разі її утворення) та безпосередньо підпорядковане департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, що одночасно є уповноваженим органом Засновника (далі – Уповноважений орган).
1.4. У своїй діяльності Підприємство керується і здійснює свою діяльність відповідно до Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, рішень Миколаївської міської ради, виконавчого комітету Миколаївської міської ради, розпоряджень міського голови, документів Уповноваженого органу, рішень наглядової ради (у разі її утворення) та положень цього Статуту.
1.5. Найменування Підприємства:
1.5.1. Повне найменування: МІСЬКЕ КОМУНАЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ».
1.5.2. Скорочене найменування: МКП «МИКОЛАЇВВОДОКАНАЛ».
1.5.3. Повне найменування англійською мовою: CITY MUNICIPAL ENTERPRISE «MYKOLAIVVODOKANAL».
1.5.4. Скорочене найменування англійською мовою: CME «MYKOLAIVVODOKANAL».
2. Мета і предмет (види) діяльності Підприємства
2.1. Підприємство здійснює комерційну господарську діяльність та створене з метою отримання прибутку шляхом надання комплексу послуг (виконання робіт) з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення фізичним і юридичним особам незалежно від форм власності, а також забезпечення збереження навколишнього природного середовища в процесі надання відповідних послуг.
2.2. Предметом (видами) господарської діяльності Підприємства є:
2.2.1. виробництво та надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення;
2.2.2. ремонт та експлуатація об’єктів трубопровідного транспорту;
2.2.3. виконання проєктних робіт по водозабезпеченню та водовідведенню;
2.2.4. виконання ремонтно-будівельних робіт водопровідно-каналізаційних споруд;
2.2.5. приймання від споживачів платежів за послуги водопостачання та водовідведення;
2.2.6. здійснення діяльності з придбання, перевезення, використання, зберігання та знищення прекурсорів Списку 2 таблиці IV Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 № 770 (із змінами);
2.2.7. здійснення діяльності з проведення лабораторних аналізів на відповідність якості питної води вимогам Державних санітарних норм відповідно до правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН 2.2.4-171-10), затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 12.05.2010 № 400 (із змінами);
2.2.8. будівництво, ремонт і реконструкція об’єктів промислового, сільськогосподарського і соціального-культурного призначення;
2.2.9. виконання робіт щодо капітального та поточного ремонтів основних фондів Підприємства;
2.2.10. виконання робіт, надання послуг та поставок для державних потреб і на замовлення споживачів на договірних засадах у порядку, визначеному законодавчими актами України;
2.2.11. організація гарячого харчування робітників та службовців Підприємства, реалізація товарів народного споживання, одержаних по бартеру і виготовлених самотужки;
2.2.12. виробництво машин та устаткування для потреб сил безпеки і оборони;
2.2.13. ремонт захисних споруд цивільного захисту (сховищ, протирадіаційних укриттів), споруд подвійного призначення та облаштування приміщень, які плануються до використання для укриття населення, будівництво фортифікаційних споруд.
2.3. Відповідно до мети створення, визначеної цим Статутом, та (або) поточних потреб Миколаївської міської територіальної громади, Підприємство має право здійснювати інші види господарської діяльності (у тому числі зовнішньоекономічної), що не суперечать чинному законодавству України.
2.4. Усі види господарської діяльності, які згідно із чинним законодавством України потребують спеціальних дозволів (ліцензій, патентів, свідоцтв, сертифікатів тощо), здійснюються Підприємством лише після їх одержання.
3. Юридичний статус Підприємства
3.1. Підприємство є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, має печатки (штампи) і бланки зі своїм найменуванням, ідентифікаційним кодом та іншими реквізитами.
3.2. Підприємство як суб’єкт господарювання:
3.2.1. самостійно планує, організовує і здійснює свою господарську діяльність відповідно до положень цього Статуту та вимог чинного законодавства України з урахуванням показників затвердженого річного фінансового плану Підприємства тощо;
3.2.2. надає послуги, виконує роботи та реалізовує продукцію (товари) за договірними цінами або цінами (тарифами), встановленими відповідно до вимог чинного законодавства України;
3.2.3. відкриває рахунки в банках та інших фінансово-кредитних установах;
3.2.4. для здійснення господарської діяльності залучає і використовує матеріально-технічні, фінансові, трудові та інші види ресурсів, використання яких не заборонено чинним законодавством України;
3.2.5. здійснює реконструкцію, модернізацію, будівництво, поточний та капітальний ремонт закріпленого за Підприємством комунального майна у встановленому чинним законодавством України порядку;
3.2.6. укладає господарські договори, угоди, контракти (інші правочини) з підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, а також з фізичними особами відповідно до чинного законодавства України та обмежень, встановлених нормативно-правовими (розпорядчими) актами органів місцевого самоврядування та цим Статутом;
3.2.7. набуває майнові та немайнові права, виступає позивачем та/або відповідачем (третьою особою) у судових справах;
3.2.8. може звертатися у порядку, передбаченому чинним законодавством України, до центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності для отримання інформації, необхідної для виконання покладених на Підприємство завдань;
3.2.9. з урахуванням показників затвердженого річного фінансового плану самостійно визначає свою організаційну структуру за попереднім розглядом та погодженням наглядової ради, встановлює чисельність працівників і штатний розпис, якщо інше не передбачено відповідними рішеннями органів місцевого самоврядування або наглядової ради;
3.2.10. за погодженням із наглядовою радою створює філії, представництва, відділення та інші відокремлені структурні підрозділи без статусу юридичної особи;
3.2.11. за погодженням із Засновником виступає засновником (учасником, акціонером) інших юридичних осіб;
3.2.12. складає і виконує річний фінансовий план, стратегічний план розвитку, інвестиційні плани на рік та на середньострокову перспективу, а також інші плани діяльності Підприємства, затверджені наглядовою радою (у разі її утворення) з урахуванням вимог чинного законодавства України;
3.2.13. веде бухгалтерський облік, складає та подає фінансову, статистичну, кадрову та іншу звітність згідно із чинним законодавством України;
3.2.14. у порядку, визначеному чинним законодавством України, нормативно-правовими (розпорядчими) актами органів місцевого самоврядування та рішеннями Засновника, Уповноваженого органу та наглядової ради (у разі її утворення), оприлюднює публічну інформацію про свою діяльність;
3.2.15. на вимогу Засновника, Уповноваженого органу, наглядової ради (у разі її утворення) надає необхідну інформацію у встановлені ним строки; виконує інші вимоги чинного законодавства, що стосуються суб'єктів господарювання комунальної форми власності.
3.3. Підприємство не несе відповідальності за зобов’язаннями Засновника та його уповноважених органів, а Засновник та його уповноважені органи не несуть відповідальності за зобов’язаннями Підприємства, крім випадків, передбачених чинним законодавством України.
4. Майно та фінансування діяльності Підприємства
4.1. Усе майно, передане Підприємству відповідно до рішення про його створення, а також передане Підприємству, придбане або виготовлене ним в період здійснення його господарської діяльності, є комунальною власністю Миколаївської міської територіальної громади і закріплюється за Підприємством на праві господарського відання.
4.2. Засновник безпосередньо або через уповноважені ним виконавчі органи чи через наглядову раду (у разі її утворення), у межах, передбачених чинним законодавством України, здійснює контроль за обліком та використанням (розпорядженням) закріпленого за Підприємством комунального майна.
4.3. Підприємство забезпечує належне зберігання та утримання усього майна, що передане Підприємству, придбане або виготовлене ним й закріплене за Підприємством на праві господарського відання.
4.4. Джерелами формування майна та фінансування діяльності Підприємства є:
4.4.1. грошові та майнові внески Засновника;
4.4.2. доходи від здійснення господарської діяльності;
4.4.3. майно та кошти, що надходять у рамках виконання державних та/або міських цільових програм;
4.4.4. майно, придбане у юридичних та/або фізичних осіб у встановленому чинним законодавством України порядку;
4.4.5. кредити (позики) банків та/або інших кредиторів;
4.4.6. майно та кошти, що надходять безоплатно та/або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних благодійних внесків, пожертвувань тощо від юридичних і фізичних осіб;
4.4.7. майно, виготовлене Підприємством;
4.4.8. інші джерела, не заборонені чинним законодавством України.
4.5. Розмір статутного капіталу Підприємства становить 351 744,08 гривень.
4.6. Статутний капітал Підприємства формується відповідно до вимог чинного законодавства України та з урахуванням нормативних документів органів місцевого самоврядування.
5. Порядок розподілу (використання) прибутку
та покриття (відшкодування) збитків Підприємства
5.1. Підприємство самостійно визначає напрямки використання чистого прибутку відповідно до вимог чинного законодавства України та з урахуванням нормативно-правових (розпорядчих) актів органів місцевого самоврядування.
5.2. Підприємство може утворювати за рахунок частини чистого прибутку спеціальні цільові фонди, призначені для покриття витрат, пов’язаних з його діяльністю.
5.3. Збитки Підприємства, одержані за результатами його фінансово- господарської діяльності, покриваються (відшкодовуються) відповідно до вимог чинного законодавства України та з урахуванням нормативно-правових (розпорядчих) актів органів місцевого самоврядування.
5.4. Річна фінансова звітність Підприємства підлягає обов’язковій перевірці незалежним аудитором в порядку, визначеному чинним законодавством України.
6. Засновник та Уповноважений орган
6.1. До виключної компетенції Засновника належать такі питання:
6.1.1. затвердження та внесення змін (доповнень) до Статуту Підприємства;
6.1.2. формування та встановлення (зміни) розміру статутного капіталу Підприємства;
6.1.3. відчуження закріпленого за Підприємством комунального майна здійснюється у порядку, встановленому чинним законодавством;
6.1.4. створення тимчасової контрольної комісії з перевірки діяльності підприємства у порядку, передбаченому законодавством;
6.1.5. реорганізація чи ліквідація Підприємства;
6.1.6. утворення та ліквідацію наглядової ради, затвердження її персонального складу та Положення про наглядову раду, припинення повноважень члена (нів) наглядової ради;
6.1.7. визначення розміру винагороди членів наглядової ради;
6.1.8. затвердження порядку утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради;
6.1.9. створення Підприємством спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями, участь Підприємства в інших юридичних особах і припинення такої участі.
6.2. Засновник уповноважений розглядати і вирішувати будь-які інші питання діяльності Підприємства.
6.3. Підприємство безпосередньо підпорядковане Уповноваженому органу.
6.4. До компетенції Уповноваженого органу належать такі питання:
6.4.1. погодження проєктів рішень Засновника про внесення змін (доповнень) до Статуту, ліквідацію, реорганізацію Підприємства;
6.4.2. страхування відповідальності членів наглядової ради;
6.4.3. призначення суб’єкта аудиторської діяльності для проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності Підприємства відповідно до пропозицій, наданих наглядовою радою;
6.4.4. надання згоди на вчинення Підприємством господарських зобов’язань у випадках, передбачених законодавством України та цим Статутом.
6.5. Уповноважений орган може розглядати і вирішувати інші питання діяльності Підприємства, які не належать до виключної компетенції Засновника.
7. Наглядова рада
7.1. Наглядова рада є колегіальним органом управління Підприємства, який у межах компетенції, визначеної законами України та цим Статутом, контролює і спрямовує діяльність керівника Підприємства, контролює ефективність фінансово-господарської діяльності Підприємства та відповідає за стратегічний напрям Підприємства.
7.2. До складу наглядової ради входять 5 осіб, персональний склад якої затверджується рішенням міської ради. Строк повноважень наглядової ради становить 3 роки з моменту затвердження її складу.
7.3. У складі наглядової ради 2 члени є представниками поданими міським головою, а 3 члени повинні бути незалежними та обраними за результатами відкритого конкурсу. Є незалежним член наглядової ради, який:
7.3.1. не є та не був протягом останніх 5 років депутатом Миколаївської міської ради, радником міського голови, посадовою особою органів місцевого самоврядування Миколаївської міської ради, членом виконавчого комітету Миколаївської міської ради, державним службовцем Миколаївської обласної державної адміністрації (Миколаївської обласної військової адміністрації), народним депутатом України, помічником-консультантом депутата Миколаївської міської ради чи народного депутата України, обраного на території Миколаївської області;
7.3.2. не є та не була кінцевим бенефіціарним власником, засновником (учасником, акціонером) чи членом органу управління юридичних осіб або фізичною особою - підприємцем, а також близькою особою, відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», кінцевого бенефіціарного власника, засновника (учасника, акціонера) чи члена органу управління юридичної особи чи фізичної особи – підприємця, які протягом останніх 5 років за комерційними договорами виконували роботи, надавали послуги або поставляли товари Підприємству;
7.3.3. не є та не була протягом останніх 5 років посадовою особою Підприємства або його дочірнього Підприємства, філії та представництва;
7.3.4. не є близькою особою, відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», для посадових осіб Підприємства, міського голови, депутатів Миколаївської міської ради та членів її виконавчого комітету, посадових осіб органів місцевого самоврядування Миколаївської міської ради;
7.3.5. не брала участі у фінансовому аудиті Підприємства протягом останніх 5 років.
7.5. Наглядову раду очолює Голова, який обирається зі складу наглядової ради на засіданні з-поміж членів наглядової ради.
7.6. Члени наглядової ради виконують свої повноваження на підставі цивільно-правового договору з Підприємством.
7.7. До компетенції наглядової ради належать такі питання:
7.7.1. підготовка та затвердження стратегічного плану розвитку Підприємства та інвестиційного плану Підприємства на середньострокову перспективу, а також звітів про їх виконання;
7.7.2. затвердження фінансового, інвестиційного плану на рік, інших поточних планів діяльності Підприємства, а також показників результативності діяльності Підприємства та звітів про виконання планів діяльності Підприємства;
7.7.3. призначення та звільнення керівника Підприємства та встановлення розміру його винагороди за погодженням з міським головою;
7.7.4. тимчасове відсторонення керівника Підприємства від здійснення повноважень у випадках та в порядку, передбаченому чинним законодавством, та призначення особи, яка тимчасово виконуватиме повноваження керівника Підприємства за погодженням з міським головою;
7.7.5. контроль за виконанням річного фінансового, стратегічного, інвестиційних та інших планів діяльності Підприємства, інформування міського голови, Засновника та Уповноваженого органу про результати контролю;
7.7.6. проведення аудиту фінансової звітності Підприємства суб’єктом аудиторської діяльності (крім обов’язкового аудиту фінансової звітності), а також про проведення інших перевірок (аудитів) Підприємства;
7.7.7. розгляд результатів аудиту фінансової звітності Підприємства суб’єктом аудиторської діяльності, результатів проведення інших перевірок (аудитів), прийняття рішення щодо усунення виявлених порушень, а також причин та умов, що сприяли їх допущенню;
7.7.8. прийняття рішень про надання згоди, про відмову на вчинення Підприємством правочину, якщо вартість товарів, робіт (послуг) за ним складає 10 або більше мільйонів гривень;
7.7.9. прийняття рішень про надання згоди, про відмову на вчинення господарського зобов’язання щодо вчинення якого є заінтересованість або про передачу зазначеного питання на розгляд органу, до сфери управління якого належить Підприємство;
7.7.10. прийняття рішень про надання згоди на вчинення значного господарського зобов’язання, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є його предметом, становить від 10 відсотків вартості активів Підприємства, за даними останньої річної фінансової звітності;
7.7.11. затвердження положення про вирішення конфлікту інтересів у Підприємстві, врегулювання конфлікту інтересів у посадових осіб Підприємства, а також інформування Засновника та Уповноваженого органу про виявлені порушення;
7.7.12. контроль за своєчасним, достовірним і повним розкриттям інформації, яка підлягає оприлюдненню Підприємством відповідно до вимог чинного законодавства України, цього Статуту, внутрішніх положень Підприємства, а також рішень Засновника, Уповноваженого органу чи наглядової ради;
7.7.13. контроль за виконанням Підприємством рішень та актів Миколаївської міської ради, її виконавчого комітету, міського голови, Уповноваженого органу, а також рішень наглядової ради;
7.7.14. контроль за фінансово-господарською діяльністю Підприємства та ефективністю використання ним майна, коштів;
7.7.15. формування антикорупційної політики та затвердження правил ділової етики Підприємства;
7.7.16. утворення та припинення комітетів наглядової ради та затвердження положень про них;
7.7.17. організація системи внутрішнього контролю, управління ризиками та комплаєнсу, затвердження відповідних внутрішніх положень, призначення та припинення повноважень членів служби внутрішнього аудиту (внутрішнього аудитора), менеджера з управління ризиками, комплаєнс-менеджера, затвердження умов договорів, що укладаються з відповідними особами, та встановлення розміру винагороди таким особам;
7.7.18. призначення та припинення повноважень корпоративного секретаря, затвердження умов договору, що укладається з корпоративним секретарем, та встановлення йому винагороди, затвердження положення про корпоративного секретаря (укладання контракту – з керівником підприємства);
7.7.19. розробка критеріїв відбору суб’єкта аудиторської діяльності для проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності Підприємства, організація конкурсу з відбору суб’єкта аудиторської діяльності та надання Уповноваженому органу рекомендацій щодо призначення суб’єкта аудиторської діяльності для проведення обов’язкового аудиту фінансової звітності Підприємства;
7.7.20. заслуховування звітів про роботу керівника Підприємства;
7.7.21. складання щорічного звіту за результатами діяльності Підприємства та діяльності наглядової ради та звітування перед Засновником щодо цього, а також щодо оцінки роботи членів наглядової ради та якості корпоративного врядування Підприємства.
7.8. Наглядова рада вирішує інші питання, які не належать до повноважень виключної компетенції засновника та уповноваженого органу, зокрема питання, які згідно із законодавством України (у тому числі актами органів місцевого самоврядування) та цим Статутом належать до компетенції наглядової ради.
7.9. Наглядова рада приймає рішення на засіданнях, які є правомочними за умови присутності на засіданні більше половини загального складу наглядової ради. На засіданні наглядової ради кожен її член має 1 голос. Наглядова рада приймає рішення більшістю голосів від загальної кількості членів наглядової ради. У разі рівного розподілу голосів голос Голови наглядової ради є вирішальним.
7.10. Рішення наглядової ради оформлюються протоколом, який підписує головуючий на засіданні та секретар Наглядової ради.
7.11. У разі неможливості наглядової ради приймати рішення через наявність менше ніж 3 членів у її складі до призначення повного складу наглядової ради питання, що належать до її компетенції, вирішує Уповноважений орган.
7.12. Питання діяльності наглядової ради, не врегульовані цим Статутом, визначаються положенням про наглядову раду.
8. Керівник Підприємства
8.1. Безпосереднє поточне управління господарською діяльністю Підприємства здійснює керівник Підприємства.
8.2. Керівник Підприємства призначається на посаду за результатами конкурсного відбору та звільняється з посади за рішенням наглядової ради за погодженням з міським головою.
8.3. Наглядова рада розробляє вимоги до кандидатів на посаду керівника Підприємства і критерії оцінювання кандидатів, які оприлюднюються разом з оголошенням про проведення конкурсу на посаду керівника Підприємства.
8.4. З керівником Підприємства укладається контракт.
8.5. Керівник Підприємства підзвітний Засновнику, Уповноваженому органу та наглядовій раді (у разі її утворення) в межах, установлених законодавством, контрактом та цим Статутом.
8.6. Керівник Підприємства в межах своєї компетенції:
8.6.1. самостійно вирішує питання діяльності Підприємства, крім тих, що віднесені чинним законодавством України та цим Статутом до компетенції Засновника, Уповноваженого органу та наглядової ради;
8.6.2. діє від імені Підприємства без довіреності, представляє його у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, іншими підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, фізичними особами;
8.6.3. видає довіреності на представництво Підприємства;
8.6.4. підписує від імені Підприємства господарські договори, угоди, контракти та інші правочини;
8.6.5. видає накази, розпорядження, доручення, вказівки та інші документи, обов’язкові для виконання всіма підрозділами та працівниками Підприємства;
8.6.6. затверджує штатний розпис Підприємства, а також встановлює чисельність працівників Підприємства, якщо інше не передбачено рішеннями Засновника, Уповноваженого органу чи наглядової ради;
8.6.7. затверджує положення про структурні підрозділи Підприємства;
8.6.8. укладає трудові договори з працівниками Підприємства, призначає та звільняє їх в установленому чинним законодавством України порядку з урахуванням умов колективного договору (угоди, іншого локального документа з оплати праці) Підприємства;
8.6.9. затверджує посадові (робочі) інструкції працівників Підприємства;
8.6.10. встановлює працівникам Підприємства розміри їхніх посадових окладів (тарифних ставок), винагород, надбавок і доплат (застосовує інші заходи заохочення) та накладає на працівників дисциплінарні стягнення з дотриманням норм і гарантій, передбачених чинним законодавством України, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами та укладеним колективним договором (угодою, іншим локальним документом з оплати праці) Підприємства;
8.6.11. розпоряджається грошовими коштами Підприємства відповідно до вимог чинного законодавства;
8.6.12. невідкладно інформує наглядову раду про участь Підприємства в судових процесах;
8.6.13. забезпечує виконання рішень Засновника, Уповноваженого органу та наглядової ради;
8.6.14. здійснює моніторинг ризиків поточної діяльності Підприємства та на вимогу наглядової ради звітує про це;
8.6.15. відкриває рахунки в банках та інших установах або надавачах платіжних послуг;
8.6.16. звітує перед наглядовою радою про виконання затверджених нею планів діяльності Підприємства;
8.6.17. готує проєкти річного фінансового та інвестиційного планів, а також інших поточних планів діяльності Підприємства та надає їх на розгляд і затвердження наглядової ради;
8.6.18. вирішує інші питання діяльності Підприємства, які не належать до компетенції Засновника, Уповноваженого органу чи наглядової ради.
8.7. Керівник Підприємства має право на прийняття рішень про внесення змін до відомостей про осіб, уповноважених вчиняти дії від імені Підприємства без довіреності, що містяться в Єдиному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, крім тих відомостей, зміна яких віднесена до компетенції Засновника чи Уповноваженого органу або потребує внесення змін до Статуту.
8.8. У період вакантної посади керівника Підприємства його обов’язки тимчасово виконує інша особа до призначення нового керівника відповідно до цього Статуту.
8.9. У своїй роботі керівник Підприємства підзвітний Засновнику, Уповноваженому органу та наглядовій раді.
9. Господарське зобов’язання, щодо вчинення якого є заінтересованість,
та значне господарське зобов’язання
9.1. Господарським зобов’язанням, щодо вчинення якого є заінтересованість, є зобов’язання, яке вчиняється з особою, заінтересованою у його вчиненні, та предметом якого є (далі – Зобов’язання із заінтересованістю):
9.1.1. відчуження або придбання за одним договором або декількома пов’язаними договорами майна, балансова вартість якого перевищує 100 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому вчиняється відповідне Зобов’язання із заінтересованістю, крім випадків отримання Підприємством майна безоплатно або за одну гривню;
9.1.2. передача або отримання в оренду чи інше платне користування майна, балансова вартість якого перевищує 100 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому вчиняється відповідне Зобов’язання із заінтересованістю;
9.1.3. передача Підприємством у безоплатне користування третім особам майна, балансова вартість якого перевищує 20 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому вчиняється відповідне Зобов’язання із заінтересованістю;
9.1.4. виконання або замовлення робіт або надання послуг, ринкова вартість яких перевищує 100 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому вчиняється відповідне Зобов’язання із заінтересованістю, крім випадків отримання Підприємством результатів робіт або послуг безоплатно або за одну гривню;
9.1.5. надання або отримання позики, іншого фінансування на поворотній основі на суму, що перевищує 50 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому вчиняється відповідне Зобов’язання із заінтересованістю, крім випадків отримання Підприємством позики або іншого фінансування безоплатно або за одну гривню;
9.1.6. надання Підприємством застави, поручительства або іншого забезпечення виконання зобов’язань, розмір яких перевищує 100 мінімальних заробітних плат виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня року, в якому вчиняється відповідне Зобов’язання із заінтересованістю.
9.2. Заінтересованими особами для Підприємства є:
9.2.1. посадова особа Підприємства;
9.2.2. міський голова та депутати й посадові особи Миколаївської міської ради чи її виконавчих органів;
9.2.3. члени сім’ї будь-якої з осіб, вказаних у пунктах 9.2.1 і 9.2.2, а саме чоловік (дружина), особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, батьки (усиновителі), опікун (піклувальник), брат, сестра, діти та їхні чоловіки (дружини);
9.2.4. юридична особа, в якій будь-яка з осіб, вказаних у пунктах 9.2.1-9.2.3, є кінцевим бенефіціарним власником, учасником (акціонером), членом органу управління чи посадовою особою.
9.3. Якщо Підприємство має намір вчинити Зобов’язання із заінтересованістю, керівник Підприємства має подати на розгляд наглядовій раді проєкт відповідного Зобов’язання із заінтересованістю з поясненням ознак заінтересованості. Наглядова рада приймає рішення про надання або відмову в наданні згоди на вчинення Зобов’язання із заінтересованістю або, якщо це питання належить до компетенції Уповноваженого органу, про передачу питання на його розгляд.
9.4. Рішення про надання чи відмову в наданні згоди на вчинення Підприємством Зобов’язання із заінтересованістю приймає наглядова рада.
9.5. Значним господарським зобов’язанням є зобов’язання, якщо ринкова вартість майна, робіт або послуг, що є його предметом, становить від 10 відсотків вартості активів Підприємства, за даними останньої річної фінансової звітності.
9.6. Рішення про надання згоди на вчинення Підприємством Значного зобов’язання приймає наглядова рада.
9.7. Якщо керівник звернувся до наглядової ради для вирішення питання про вчинення Підприємством Зобов’язання із заінтересованістю або Значного зобов’язання, але наглядова рада не прийняла рішення щодо нього протягом 15 робочих днів і не повідомила керівника Підприємства про продовження строку розгляду питання, вчинення Підприємством відповідного зобов’язання вважається погодженим. У такому разі керівник Підприємства вважається таким, який діє в межах своєї компетенції під час вчинення Підприємством відповідного зобов’язання.
10. Посадові особи Підприємства
10.1. Посадовими особами Підприємства є члени наглядової ради, керівник Підприємства, головний бухгалтер, корпоративний секретар, члени служби (групи) внутрішнього аудиту (аудитор), менеджер з управління ризиками та комплаєнс-менеджер.
11. Припинення діяльності Підприємства
11.1. Діяльність Підприємства припиняється в результаті його реорганізації (шляхом злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації за рішенням Засновника, а у випадках, передбачених чинним законодавством України, – за рішенням суду.
11.2. Припинення діяльності Підприємства здійснюється комісією з припинення (комісією з реорганізації, ліквідаційною комісією) відповідно до загального порядку припинення юридичної особи, визначеного чинним законодавством України.
11.3. У разі реорганізації Підприємства все належне йому чи закріплене за ним майно, а також його права та обов’язки переходять до правонаступників.
11.4. У разі ліквідації Підприємства все належне йому чи закріплене за ним майно, що залишилось після задоволення вимог кредиторів, переходить до Засновника.
11.5. Підприємство вважається таким, що припинило свою діяльність, з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про державну реєстрацію припинення Підприємства як юридичної особи.
12. Прикінцеві положення
12.1. Цей Статут набирає чинності з дня його державної реєстрації у порядку, встановленому чинним законодавством України.
12.2. Питання, не врегульовані цим Статутом, регулюються чинним законодавством України та нормативно-правовими (розпорядчими) актами органів місцевого самоврядування.
12.3. Внесення змін (доповнень) до цього Статуту оформлюється шляхом викладення та затвердження його в новій редакції, що підлягає державній реєстрації в порядку, встановленому чинним законодавством України.
ОПУБЛІКОВАНО 19.06.2025