МИКОЛАЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
Миколаїв
від 23 грудня 2023 № 27/1
Про затвердження міської програми
“Соціальний захист” на 2024-2026 роки
З метою вдосконалення та посилення рівня соціального захисту населення міста, керуючись п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити міську програму “Соціальний захист” на 2024-2026 роки (далі – Програма, додається).
2. Керівникам виконавчих органів Миколаївської міської ради забезпечити виконання заходів, передбачених Програмою.
3. Департаменту фінансів Миколаївської міської ради (Святелик), департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (Василенку) забезпечити фінансування Програми в межах коштів, передбачених у бюджеті Миколаївської міської територіальної громади на відповідний рік.
4. Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (Василенку) щорічно, до 20 січня року, наступного за звітним, інформувати постійну комісію міської ради з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, культури, туризму, молоді та спорту (Норд) про хід виконання Програми.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійні комісії міської ради: з питань економічної і інвестиційної політики, планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку, підприємництва, наповнення бюджету та використання бюджетних коштів (Панченка), з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, культури, туризму, молоді та спорту (Норд), з питань прав людини, дітей, сім’ї, законності, гласності, антикорупційної політики, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики (Кісельову), заступника міського голови Петрова А.Л.
Міський голова О. СЄНКЕВИЧ
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 23 грудня 2023
№ 27/1
МІСЬКА ПРОГРАМА
“Соціальний захист” на 2024-2026 роки
1. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
На сучасному етапі розвитку українського суспільства особливого значення набувають питання підвищення добробуту населення, поступове зниження бідності та досягнення соціальної справедливості, заохочення до соціального прогресу з метою наближення рівня життя в країні до європейських стандартів. Вирішення цих завдань неможливе без високопрофесійного підходу до формування та реалізації політики соціального захисту і соціального забезпечення на державному та місцевому рівнях. Тому одним із пріоритетних напрямків соціальної політики територіальної громади є підвищення ефективності програм соціального захисту населення і, перш за все, соціального захисту кожної окремої людини. Саме на вирішення цих стратегічних завдань, а також на зростання рівня життя вразливих категорій громадян, надання їм необхідних соціальних послуг з урахуванням їх реальних потреб спрямована ця Програма.
Актуальність соціального захисту зростає, нові соціальні виклики, самим страшним з них є збройна агресія Російської Федерації проти України та необхідність нових ефективних механізмів підтримки соціально вразливого населення, надання їм необхідних соціальних послуг з урахуванням їх реальних потреб.
У процесі розвитку Миколаївської міської територіальної громади протягом останніх років відбуваються зміни в системі надання допомог та послуг соціального спрямування для громадян міста. Мова йдеться про адресну допомогу, місцеві пільги, компенсації та інші форми підтримки жителів міста, які її потребують, надання соціальних послуг жителям громади.
Соціальний захист є сьогодні основним завданням соціальної політики, яка ставить за мету забезпечення прав і гарантій людини стосовно рівня і якості життя.
Перехід до нової економічної системи і нової моделі суспільного устрою виявив необхідність охоплення соціальним захистом усього населення, а не лише його окремих категорій, оскільки кожна людина на різних етапах свого життя стикається з різними соціальними, економічними, політичними, правовими, екологічними, виробничими та іншими соціальними ризиками, які вона часто не може подолати самостійно.
У сучасних умовах надзвичайно важливим і відповідальним завданням є забезпечення захисту від бідності та адресна підтримка людей. А це своєчасні призначення та виплата усіх видів соціальної допомоги відповідно до діючого законодавства.
Однією із форм захисту громадян є організація соціального обслуговування та надання їм різних видів соціальних послуг міським територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
У місті Миколаєві проживає:
Категорія | Станом на 01.01.2021, осіб | Станом на 01.01.2022, осіб | Станом на 01.01.2023, осіб | Станом на 01.10.2023, осіб |
Пенсіонерів | 130 516 | 124 588 | 113 542 | 112 864 |
Осіб з інвалідністю внаслідок війни | 662 | 608 | 543 | 403 |
Учасників бойових дій | 6 220 | 6 439 | 5 641 | 4 119 |
Учасників бойових дій з числа учасників АТО/ООС | 4 203 | 4 556 | 4 572 | 3 479 |
Учасників війни | 2 475 | 1 851 | 1 373 | 928 |
Сімей загиблих воїнів та вдів померлих ветеранів війни | 2 086 | 1 837 | 1 685 | 1 170 |
Осіб з інвалідністю загального захворювання | 16 709 | 16 430 | 7 258 | 12 850 |
Осіб з інвалідністю з дитинства | 5 158 | 2 551 | 1 872 | 2 179 |
Дітей з інвалідністю до 18 років | 2 110 | 2 096 | 1 516 | 2 222 |
Багатодітних сімей | 1 190 | 1 105 | 928 | 2409 |
Внутрішньо переміщених осіб | 5452 | 5536 | 29009 | 44186 |
Отримувачі державних допомог, а саме допомог сім’ям з дітьми, допомог малозабезпеченим сім’ям та інших допомог | 26055 | 24810 | 36306 | 45041 |
Учасників ліквідації та постраждалих від аварії на ЧАЕС | 2 190 | 2 132 | 2 036 | 1 984 |
Зростає тенденція у зменшенні кількості отримувачів державних допомог та у збільшенні отримувачів муніципальних виплат, пільг, компенсацій.
В умовах повномасштабної війни зросла кількість внутрішньо переміщених осіб. Наразі кількість їх складає 44186 осіб, з них дітей - 9684.
Тривале переміщення потребує довгострокового вирішення проблем, має бути створено умови для розвитку потенціалу ВПО на новому місці проживання.
Програма має сприяти реалізації комплексного підходу, який забезпечить підвищення рівня життя, морально-психологічного і матеріального стану Захисників та Захисниць та членів їх сімей, членів сімей загиблих Захисників та Захисниць, кількість яких зростає. Не менш важливим є забезпечення гідної інформаційної обізнаності учасників повномасштабної війни та членів їх сімей, поліпшення їх житлових умов та доступність до послуг.
Програма передбачає нові форми реалізації права на житло в Миколаївській міській територіальній громаді шляхом виплати грошової компенсації за муніципальні кошти, надання матеріальних допомог ветеранам війни, як додаткових гарантій їх підтримки у місті. Програма має за мету налагодити чітку систему співпраці міської влади із Захисниками та Захисницями для врахування їх потреб, для їх соціалізації та адаптації до мирного життя.
Соціальний захист у місті має досягнути таких результатів , що підтримка усіх верств населення: осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, Захисників та Захисниць, членів їх сімей та членів сімей загиблих Захисників та Захисниць, внутрішньо переміщених осіб досягла високого рівня охоплення та в нашому місті адаптувалася більшість ВПО, повернулися всі переселенці та було комфортно жити усім.
Визначивши потреби населення міста, з метою максимального наближення соціальних послуг міським територіальним центром впроваджуються інноваційні моделі соціальної роботи. Так, створені та діють мультидисциплінарні команди та мобільні бригади з надання комплексу соціальних послуг особам, які перебувають у складних життєвих обставинах та мешкають у віддалених мікрорайонах міста, служба перевезення “Соціальне авто” для осіб з обмеженими фізичними можливостями та маломобільних груп населення, працюють факультети “Університету третього віку”. Крім того, запроваджена соціальна послуга супровід під час інклюзивного навчання для дітей, які відповідно до висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи, наданого інклюзивно-ресурсним центром, потребують супроводу під час інклюзивного навчання.
Значна увага в м. Миколаєві приділяється питанням надання соціальних послуг одиноким громадянам похилого віку та особам з інвалідністю, які потребують постійного стороннього догляду. Ці послуги надає комунальна установа “Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая”, однією з головних проблем якого є необхідність збільшення житлової площі та кількості ліжко-місць.
На даний час особливої актуальності набирає реабілітація дітей та осіб з інвалідністю, які мають фізичні, розумові вади, психічні захворювання. Передумовою інтеграції таких дітей та осіб в суспільство є здійснення заходів, спрямованих на коригування порушень їх розвитку, навчання основним соціальним та побутовим навичкам. Важливим питанням залишається розширення та розвиток реабілітаційних послуг дітям та особам з інвалідністю, шляхом створення груп денного перебування, розширення штату співробітників для охоплення більшої кількості дітей та осіб, що потребують реабілітації. Значущою проблемою є недостатня кількість приміщень та технічних засобів для реабілітації.
У місті проводиться робота із забезпечення вільного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до будинків і приміщень об’єктів соціальної інфраструктури, інженерно-транспортної та дорожньо - шляхової мережі. Однак, проведені заходи не дають змоги повною мірою розв’язувати проблеми інтеграції у суспільство осіб з обмеженими можливостями, враховуючи те, що не всі об’єкти інфраструктури міста пристосовані для осіб з інвалідністю.
З метою соціального захисту бездомних осіб та осіб, звільнених з місць позбавлення волі, на території міста функціонує центр реінтеграції бездомних осіб, розрахований на 50 ліжко-місць.
Діяльність Центру спрямована на відновлення втрачених прав і повернення до самостійного, повноцінного життя бездомних осіб і осіб, що звільнилися з місць позбавлення волі, дає можливість реалізувати їх права, які гарантовані Конституцією України, а також запобігання поширенню інфекційних захворювань.
В умовах воєнного стану виникає необхідність надання додаткових соціальних гарантій, не передбачених законодавством України, учасникам антитерористичної операції та операції об’єднаних сил (далі – учасники АТО/ООС), Захисникам та Захисницям України та членам їх сімей, членам сімей осіб, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в АТО/ООС, заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, постраждалим учасникам Революції Гідності, членам сімей Героїв Небесної Сотні.
2. Визначення мети Програми
Метою міської програми “Соціальний захист” на 2024-2026 роки (далі – Програма) є вдосконалення та посилення рівня соціального захисту населення міста, сприяння підвищенню рівня життя вразливих та соціально незахищених верств населення шляхом їх соціальної підтримки, вирішення питань соціально-побутового обслуговування громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, взаємодія з органами виконавчої влади, громадськими організаціями, діяльність яких має соціальну спрямованість, підвищення матеріально-побутового рівня Захисників та Захисниць України та членів їх сімей, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні, внутрішньо переміщених осіб надання їм комплексної допомоги, підвищення рівня поінформованості, поліпшення ефективності взаємодії органів місцевого самоврядування та органів державної влади з регіональними громадськими організаціями та іншими юридичними особами у сфері підтримки Захисників та Захисниць України, членів їх сімей, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні, внутрішньо переміщених осіб та осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС.
Таким чином, завдяки реалізації Програми буде досягнута основна мета – покращання добробуту та якості життя мешканців міста, створення таких умов життя, в яких людина може фізично і розумово розвиватися, реалізовувати свої здібності, задовольняти власні і водночас суспільно позитивні потреби та інтереси.
3. Шляхи і засоби розв’язання проблеми
1. Забезпечення державних гарантій та соціального захисту населення.
2. Формування комплексної системи соціального захисту громадян, які потребують соціальної підтримки.
3. Удосконалення системи надання соціальної допомоги найбільш вразливим верствам населення, посилення адресної спрямованості.
4. Забезпечення державних гарантій та соціального захисту Захисників та Захисниць України, членів їх сімей, постраждалих учасників Революції Гідності, членів сімей Героїв Небесної Сотні, внутрішньо переміщених осіб.
5. Підвищення якості соціального обслуговування громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах.
6. Підтримка статутної діяльності громадських організацій, діяльність яких має соціальне спрямування.
7. Створення умов для максимально раціонального та економного використання коштів бюджету Миколаївської міської територіальної громади, спрямованих на сферу соціальної допомоги, залучення додаткових, у тому числі благодійних ресурсів, розвиток ділової та творчої активності і громадян.
4. Фінансування Програми
Джерелами фінансування є бюджет Миколаївської міської територіальної громади, власні надходження.
Фінансування Програми здійснюється в межах коштів, затверджених у бюджеті Миколаївської міської територіальної громади на зазначені цілі на відповідний рік.
У разі потреби може бути здійснено коригування Програми за рішенням Миколаївської міської ради шляхом уточнення окремих завдань і показників – у відповідності до змін законодавчої бази, умов реалізації Програми, зміни пріоритетів та з інших об’єктивних причин.
5. Перелік завдань та заходів Програми
Будь-яка особа потребує задоволення своїх потреб та інтересів і стикається з певними труднощами та проблемами, які не завжди може подолати самостійно. Особливістю заходів Програми є те, що вони поширюються на всі категорії населення незалежно від віку чи суспільного становища. Водночас зміст соціального захисту, його форми і методи є адресними, індивідуальними, адже одна людина може потребувати матеріальної допомоги як першої умови виживання, інша – соціального обслуговування, стороннього догляду, моральної підтримки тощо.
Основними принципами надання різних видів соціальних послуг та соціальної допомоги визначено таке: адресність, індивідуальний підхід, доступність, відкритість, добровільність вибору отримання чи відмови від надання соціальних послуг, гуманність, комплексність, максимальну ефективність використання бюджетних та позабюджетних коштів суб’єктами, що надають соціальні послуги, законність, соціальну справедливість, конфіденційність, дотримання стандартів якості та відповідальність за дотримання етичних і правових норм суб’єктами, що надають соціальні послуги.
Перелік завдань та заходів та Програми викладені у додатку 2.
6. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію виконання заходів і завдань Програми здійснює департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
Виконавці, визначені у Програмі, щороку, до 30 грудня звітного року, інформують департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про хід її виконання.
Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради щороку, до 20 січня року, наступного за звітним, надає узагальнену інформацію постійній комісії міської радиз з питань охорони здоров’я, соціального захисту населення, освіти, культури, туризму, молоді та спорту.
7. Додатки до Програми
1. Паспорт міської програми “Соціальний захист” на 2024-2026 роки.
2. Перелік завдань та заходів Програми “Соціальний захист” на 2024?2026 роки.
3. Результативні показники Програми “Соціальний захист” на 2024?2026 роки.
___________________________________________________
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 23 грудня 2023
№ 27/1
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ
міської програми “Соціальний захист”
на 2024-2026 роки
1. Програму затверджено рішенням Миколаївської міської ради від ___________ № _____
2. Ініціатор: департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
3. Розробник Програми: департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
4. Співрозробники:
4.1. Міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
4.2. Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.
4.3. Центр реінтеграції бездомних осіб.
4.4. Комунальна установа «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая»
5. Відповідальний виконавець: департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
6. Співвиконавці:
6.1. Виконавчий комітет Миколаївської міської ради.
6.2. Адміністрації районів Миколаївської міської ради.
6.3. Управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради.
6.4. Управління патрульної поліції в Миколаївській області.
6.5. Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради.
6.6. Головне управління Національної поліції в Миколаївській області.
6.7. Міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг).
6.8. Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю.
6.9. Центр реінтеграції бездомних осіб.
6.10. Комунальна установа «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая».
6.11. Громадські організації.
7. Термін виконання: 2024-2026 роки.
8. Обсяги та джерела фінансування
Джерела фінансування | Обсяги фінансування (тис. грн) | У тому числі за роками (тис. грн) | ||
2024 рік | 2025 рік | 2026 рік | ||
Всього (тис. грн), у тому числі: | 1 346 544,5 | 430 576,4 | 451 258,6 | 464 709,5 |
Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1 340 261,8 | 428 610,4 | 449 160,2 | 462 491,2 |
Власні надходження бюджетних установ | 6 282,7 | 1 966,0 | 2 098,4 | 2 218,3 |
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 23 грудня 2023
№ 27/1
Додаток 2
до Програми
ПЕРЕЛІК
завдань та заходів Програми «Соціальний захист» на 2024-2026 роки
№ п/п | Зміст заходу | Строк виконання заходу | Виконавці | Джерела фінансування | Орієнтовний обсяг фінансування, тис. грн | Очікувані результати |
| |||
Всього | 2024 | 2025 | 2026 |
|
| |||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|
Розділ 1. Організація надання різних видів допомоги громадянам міста згідно із законодавством
| ||||||||||
1. | Здійснювати призначення щомісячної виплати грошової компенсації витрат на автомобільне паливо особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 344,8 | 107,7 | 115,2 | 121,9 | Забезпечення надання інших пільг відповідно до законодавства |
|
2. | Здійснювати санаторно-курортне лікування ветеранів війни | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 7 778,0 | 2 423,6 | 2 593,3 | 2 761,1 | Забезпечення надання інших пільг відповідно до законодавства |
|
3. | Здійснювати призначення та виплату безоплатного проїзду за міжміський проїзд громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою
| 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 25,7 | 8,0 | 8,6 | 9,1 | Забезпечення реалізації державних гарантій громадянам, які мають право на пільги |
|
4. | Здійснювати компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремих категорій громадян | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 325 637,4 | 101 696,2 | 108 815,0 | 115 126,2 | Забезпечення реалізації державних гарантій громадянам, які мають право на пільги |
|
5. | Здійснювати призначення та виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги відповідно до законодавства | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 68 507,7 | 20 986,5 | 22 873,5 | 24 647,7 | Виплата компенсації фізичній особі на надання соціальних послуг з догляду |
|
Розділ 2. Удосконалення системи надання матеріальної допомоги громадянам міста за порядком, затвердженим виконавчим комітетом Миколаївської міської ради
| ||||||||||
1. | Надавати щомісячну матеріальну допомогу учасникам бойових дій у роки Другої світової війни
| 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2970,0 | 1 188,0 | 990,0 | 792,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
2. | Надавати матеріальну допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни в Афганістані, особам з інвалідністю з числа Захисників та Захисниць України | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3 861,0 | 1 287,0 | 1 287,0 | 1 287,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості осіб з інвалідністю |
|
3. | Надавати матеріальну допомогу сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни, які брали участь у бойових діях в Афганістані, членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, членам сімей загиблих Героїв Небесної Сотні | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 25812,0 | 8604,0 | 8604,0 | 8604,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості сімей загиблих та померлих |
|
4. | Надавати одноразову допомогу на оздоровлення дітей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 295,0 | 765,0 | 765,0 | 765,0 | Соціальна підтримка дітей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України |
|
5. | Надавати щомісячну допомогу дітям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5 508,0 | 1 836,0 | 1 836,0 | 1 836,0 | Соціальна підтримка дітей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України |
|
6. | Надавати одноразову матеріальну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (I, IІ та ІІІ категорії), та дружинам (чоловікам) померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 3 301,2 | 1 100,4 | 1 100,4 | 1 100,4 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи |
|
7. | Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з числа жертв нацистських переслідувань | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 116,4 | 38,8 | 38,8 | 38,8 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
8. | Відшкодовувати витрат за копку могили загиблого (померлого) військовослужбовця ЗСУ та інших військових формувань України, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1 200,0 | 400,0 | 400,0 | 400,0 | Соціальна підтримка сімей загиблого (померлого) військовослужбовця |
|
9. | Надавати допомогу на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1 975,6 | 618,3 | 659,5 | 697,8 | Поліпшення матеріального стану сімей померлих |
|
10. | Проводити заходи, які мають соціальну спрямованість | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 521,6 | 787,5 | 842,6 | 891,5 | Соціальна підтримка громадян міста |
|
11. | Надавати одноразову матеріальну допомогу громадянам міста відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 14 907,9 | 4 969,3 | 4 969,3 | 4 969,3 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
12. | Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС на придбання технічних засобів реабілітації відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 330,0 | 100,0 | 110,0 | 120,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС |
|
13. | Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС на придбання окулярів відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 225,0 | 75,0 | 75,0 | 75,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС |
|
14. | Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС, батькам дітей від 12 років та молоді до 35 років, що внаслідок інвалідності обмежені в пересуванні, на придбання комп’ютерної техніки відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 600,0 | 200,0 | 200,0 | 200,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості особам з інвалідністю |
|
15. | Надавати адресну стипендію особам похилого віку, яким виповнилось 100 і більше років відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 288,0 | 96,0 | 96,0 | 96,0 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
16. | Надавати щомісячну адресну стипендію міської ради пенсіонеру МВС за виявлений героїзм під час затримання особливо небезпечного злочинця відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 48,8 | 14,2 | 16,7 | 17,9 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
17. | Надавати Почесним громадянам міста Миколаєва щомісячну матеріальну допомогу | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 926,2 | 269,3 | 317,4 | 339,5 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
18. | Надавати одноразову допомогу на поховання родинам, у разі смерті Почесного громадянина міста Миколаєва відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | 2024-2026 | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 122,2 | 35,5 | 41,9 | 44,8 | Підвищення рівня матеріальної забезпеченості громадян |
|
Розділ 3. Організація соціального обслуговування осіб похилого віку, осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та осіб з інвалідністю
| ||||||||||
1. | Здійснювати діяльність міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) згідно з діючим законодавством, у тому числі на покращання матеріально-технічної бази | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 157 418,2 | 48 721,8 | 52 125,5 | 56 570,9 | Здійснення надання соціальних послуг громадянам, які перебувають у складних життєвих обставинах та потребують сторонньої допомоги за місцем проживання |
|
2. | Здійснювати надання платних послуг особам, згідно з рішеннями департаменту про надання соціальних послуг в структурних підрозділах міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Власні надходження бюджетних установ | 377,0 | 122,0 | 125,0 | 130,0 | Забезпечення охоплення соціальним обслуговуванням одиноко проживаючих громадян |
|
3. | Передбачити кошти міському територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) для придбання автотранспорту | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 450,0 | - | 950,0 | 1500,0 | Створення умов для інтеграції у суспільстві осіб з обмеженими можливостями |
|
4. | Здійснювати діяльність комунальної установи “Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая” на 50 осіб, у тому числі на покращання матеріально-технічної бази | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, комунальна установа “Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая” | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 27 824,3 | 8 491,5 | 9 343,3 | 9 989,5 | Забезпечення належних умов проживання громадян, які потребують постійного стороннього догляду |
|
Власні надходження бюджетних установ | 5 859,8 | 1 830,0 | 1 958,1 | 2 071,7 |
| |||||
5. | Передбачити кошти комунальної установи «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая» для придбання автотранспорту | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, комунальна установа «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая» | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1 000,0 | 1 000,0 | - | - | Забезпечення належних умов проживання громадян, які потребують постійного стороннього догляду |
|
Розділ 4. Організація соціального захисту дітей та осіб з інвалідністю
| ||||||||||
1. | Здійснювати діяльність комунальної установи «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю», у тому числі на покращання матеріально-технічної бази | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, КУ «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю»
| Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 35 729,5 | 10 800,4 | 11 943,9 | 12 985,2 | Створення належних умов перебування дітей та осіб з інвалідністю у комунальній установі «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» |
|
2. | Передбачити кошти КУ «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» для придбання автотранспорту | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, КУ «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю»
| Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 200,0 | - | 2 200,0 | - | Створення належних умов перебування дітей та осіб з інвалідністю у комунальній установі «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» |
|
3. | Здійснювати капітальний ремонт та обладнання спеціальними засобами і пристосуваннями для адаптації житлових та санітарно-гігієнічних приміщень власних будинків та квартир особам з інвалідністю, які пересуваються на інвалідних візках та особам, що виховують дітей з інвалідністю, які пересуваються на інвалідних візках та потребують постійної сторонньої допомоги за місцем їх реєстрації у відповідності до вимог санітарних та будівельних норм | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 400,0 | - | 1 200,0 | 1 200,0 | Вдосконалення та посилення рівня соціального захисту осіб з інвалідністю |
|
4. | Здійснювати реабілітацію дітей з інвалідністю, які потребують супровід, які перебувають на обліку в районних управліннях соціальних виплат і компенсацій департаменту та не забезпечуються путівками з державного бюджету | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 9 606,2 | 3 000,0 | 3 210,0 | 3 396,2 | Отримання реабілітаційних послуг дітьми з інвалідністю |
|
5. | Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення осіб з інвалідністю І групи з супроводом, які перебувають на обліку в районних управліннях соціальних виплат і компенсацій департаменту та не забезпечуються путівками з державного бюджету | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 729,3 | 227,8 | 243,7 | 257,8 | Забезпечення надання санаторно-курортного оздоровлення осіб з інвалідністю І групи з супроводом |
|
6. | Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення осіб з інвалідністю, які перебувають на обліку в районних управліннях соціальних виплат і компенсацій департаменту та не забезпечуються путівками з державного бюджету | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 5 132,8 | 1 603,2 | 1 715,2 | 1 814,4 | Забезпечення надання санаторно-курортного оздоровлення осіб з інвалідністю |
|
7. | Забезпечувати проведення новорічних заходів для дітей пільгової категорії населення, здійснювати оплату новорічних подарунків | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1 916,5 | 598,5 | 640,5 | 677,5 | Створення рівних умов вільно брати участь у житті суспільства дітям пільгової категорії населення |
|
8. | Проводити роботу з керівниками підприємств, установ та організацій міста щодо створення ними безперешкодного доступу до об’єктів соціальної інфраструктури осіб з інвалідністю | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | - | - | - | - | - | Створення рівних умов вільно брати участь у житті суспільства осіб з інвалідністю |
|
9. | Забезпечувати перевезення міським територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) громадян з обмеженими фізичними можливостями автотранспортом, обладнаним підйомниками | 2024-2026 | Міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) | - | - | - | - | - | Подолання ізоляції та забезпечення доступу осіб з інвалідністю до різних сфер у суспільстві |
|
Розділ 5. Організація роботи з питань сімейної, гендерної політики, запобігання та протидія домашньому насильству, протидія торгівлі людьми, забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків
| ||||||||||
1. | Сприяти проведенню заходів із забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків | 2024-2026 | Адміністрації районів Миколаївської міської ради
| - | - | - | - | - | Забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків |
|
2. | Сприяти проведенню заходів державної політики з питань сім’ї | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 638,9 | 825,1 | 882,4 | 931,4 | Забезпечення реалізації державної політики з питань сім’ї |
|
Адміністрації районів Миколаївської міської ради
| - | - | - | - | - |
| ||||
3. | Забезпечити розробку, друк та розповсюдження інформаційних матеріалів у напрямку попередження домашнього насильства та протидії торгівлі людьми | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради
| Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 47,2 | 15,3 | 15,9 | 16,0 | Попередження домашнього насильства та протидії торгівлі людьми |
|
Розділ 6. Фінансова підтримка громадських організацій міста
| ||||||||||
1. | Забезпечити надання фінансової підтримки громадським організаціям, основним напрямком діяльності яких є захист прав та інтересів ветеранів війни та осіб з інвалідністю, для здійснення статутної діяльності | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 4 806,7 | 1 489,5 | 1 603,0 | 1 714,2 | Залучення громадських організацій до вирішення соціальних проблем населення міста |
|
2. | Забезпечити проведення заходів, які мають соціальну спрямованість, на конкурсній основі, розроблених інститутами громадського суспільства міста, для реалізації яких надається фінансова підтримка | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 960,6 | 300,0 | 321,0 | 339,6 | Залучення громадських організацій до вирішення соціальних проблем населення міста |
|
Розділ 7. Організація роботи з реінтеграції бездомних осіб та осіб, які опинились у складних життєвих обставинах
| ||||||||||
1. | Здійснювати діяльність комунальної установи «Центр реінтеграції бездомних осіб» до 50 осіб з забезпеченням обліку бездомних осіб та покращання матеріально-технічної бази | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, комунальна установа «Центр реінтеграції бездомних осіб» | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 21 251,1 | 6 579,5 | 7 044,9 | 7 626,7 | Зменшення чисельності бездомних осіб, зниження захворюваності населення на особливо небезпечні хвороби, надання бездомним особам соціальних гарантій |
|
2. | Забезпечувати діяльність служби соціального патрулювання у місті Миколаєві для проведення соціальної роботи з бездомними особами | 2024-2026 | Комунальна установа «Центр реінтеграції бездомних осіб» | Власні надходження | 12,9 | 4,0 | 4,3 | 4,6 | Зменшення чисельності бездомних осіб, зниження захворюваності населення на особливо небезпечні хвороби, надання бездомним особам соціальних гарантій |
|
Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, Управління патрульної поліції в Миколаївській області, управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради, громадські організації |
| - | - | - | - |
| ||||
3. | Забезпечувати функціонування пунктів обігріву бездомних осіб та осіб звільнених з місць позбавлення волі | 2024-2026 | Комунальна установа «Центр реінтеграції бездомних осіб» | Власні надходження | 33,0 | 10,0 | 11,0 | 12,0 | Надання своєчасної допомоги бездомним особам в осінньо-зимовий період. Уникнення загибелі людей від переохолодження |
|
Управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Миколаївської міської ради, адміністрації районів Миколаївської міської ради, Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, Управління патрульної поліції в Миколаївській області, управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради, громадські організації |
| - | - | - | - |
| ||||
4. | Забезпечити послугами з підтриманого проживання бездомних осіб | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради
| Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 8 266,5 | 2 755,5 | 2 755,5 | 2 755,5 | Забезпечення послугами з підтриманого проживання бездомних осіб |
|
5. | Здійснювати оплату послуг за поховання померлих одиноких громадян міста Миколаєва та мешканців міста, від поховання яких відмовились рідні, померлих громадян без визначеного місця проживання, а також громадян, особа яких не встановлена, у разі їх смерті на території | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг)
| Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 2 460,7 | 767,9 | 823,1 | 869,7 | Зменшення соціальної напруженості шляхом забезпечення поховання померлих одиноких громадян міста та громадян, від поховання яких відмовились рідні |
|
6. | Передбачити кошти комунальній установі «Центр реінтеграції бездомних осіб» для придбання автотранспорту | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, комунальна установа «Центр реінтеграції бездомних осіб» | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 1 000,0 | - | - | 1 000,0 | Створення умов для інтеграції у суспільстві осіб з обмеженими можливостями |
|
Розділ 8. Соціальна підтримка учасників бойових дій та членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб та осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС
| ||||||||||
1. | Забезпечувати відшкодування вартості встановлення надгробка загиблим (померлим) Захисникам та Захисницям України | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради
| Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 4 274,6 | 1 242,5 | 1 464,8 | 1 567,3 | Вирішення соціальних проблем членам родин загиблих (померлих) учасникам АТО/ООС, Захисників та Захисниць України |
|
2. | Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення осіб, віднесених до 2 категорії, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 307,4 | 96,0 | 102,7 | 108,7 | Забезпечення надання санаторно-курортного оздоровлення осіб, віднесених до 2 категорії, постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС |
|
3. | Забезпечувати виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення військовослужбовцям військових частин, вищого військового навчального закладу Миколаївського гарнізону, військовослужбовцям Управління СБУ у Миколаївській області – платникам податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат до бюджету Миколаївської міської територіальної громади, та членам їх сімей | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | Бюджет Миколаївської міської територіальної громади | 576 118,8 | 192 039,6 | 192 039,6 | 192 039,6 | Вирішення соціальних проблем військовослужбовців |
|
4. | Проводити інформаційно -роз’яснювальну роботу серед внутрішньо переміщених осіб, ветеранів війни щодо отримання ними пільг та соціальних гарантій, передбачених законодавством та муніципальних послуг та виплат | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | - | - | - | - | - | Вирішення соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб |
|
5. | Вживати заходів щодо забезпечення соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | - | - | - | - | - | Вирішення соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб |
|
6. | Організовувати роботу щодо допомоги у відновленні втрачених внутрішньо переміщеними особами документів | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | - | - | - | - | - | Вирішення соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб |
|
7. | Вживати заходів щодо забезпечення соціальних послуг для внутрішньо переміщених осіб, особам з числа Захисників, Захисниць, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць, зниклих за особливих обставин Захисників та Захисниць, особам, яким встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України шляхом вивчення потреб та моніторингу в рамках Кабінету ВПО та Кабінету Ветерана та у виїзних мультидисциплінарних групах | 2024-2026 | Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради | - | - | - | - | - | Вирішення соціальних проблем внутрішньо переміщених осіб |
|
Примітка: остаточний обсяг визначається рішенням міської ради під час затвердження та виконання бюджету Миколаївської міської територіальної громади на відповідний бюджетний рік, без внесення змін до обсягів видатків, передбачених даним додатком.
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 23 грудня 2023
№ 27/1
Додаток 3
до Програми
РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
міської програми «Соціальний захист» на 2024-2026 роки
Назва розділу | Показники | 2024 | 2025 | 2026 | |
Розділ 1. Організація надання різних видів допомоги громадянам міста згідно із законодавством
| |||||
1. Здійснювати призначення щомісячної виплати грошової компенсації витрат на автомобільне паливо особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та особам, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною | Показники затрат: Обсяг видатків на компенсацію витрат за автомобільне паливо (тис. грн) | 107,7 | 115,2 | 121,9 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів компенсації витрат на автомобільне паливо (осіб) | 3 | 3 | 3 | ||
Показники ефективності: Середній розмір компенсації витрат на автомобільне паливо (грн) | 35 900 | 38 400 | 40 633 | ||
Показники якості: Частка пільговиків, які отримали компенсацію витрат на автомобільне паливо (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
2. Здійснювати санаторно-курортне лікування ветеранів війни | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення санаторно-курортним лікуванням (тис. грн) | 2 423,6 | 2 593,3 | 2 761,1 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів путівок на санаторно-курортне лікування (осіб) | 167 | 167 | 167 | ||
Показники ефективності: Середня вартість санаторно-курортного лікування (грн) | 14 513 | 15 529 | 16 534 | ||
Показники якості: Частка пільговиків, які отримали санаторно-курортне лікування (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
3. Здійснювати призначення та виплату безоплатного проїзду за міжміський проїзд громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, дружинам (чоловікам) та опікунам (на час опікунства) дітей померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою | Показники затрат: Обсяг видатків на виплату безоплатного проїзду за міжміський проїзд (тис. грн) | 8,0 | 8,6 | 9,1 | |
Показники продукту: Кількість осіб, які мають право на пільговий проїзд (осіб) | 25 | 25 | 25 | ||
Показники ефективності: Середня вартість пільгового проїзду (грн) | 320,0 | 344,0 | 364,0 | ||
Показники якості: Частка пільговиків, які використали право на пільговий проїзд (%)
| 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
4. Здійснювати компенсаційні виплати на пільговий проїзд автомобільним транспортом окремих категорій громадян | Показники затрат: Обсяг видатків на проведення компенсаційних виплат за пільговий проїзд автомобільним транспортом (тис. грн) | 101 696,2 | 108 815,0 | 115 126,2 | |
Показники продукту: Кількість осіб, які мають право на пільговий проїзд автомобільним транспортом (осіб) | 8 752 | 8 752 | 8 752 | ||
Показники ефективності: Середньомісячний розмір компенсації за пільговий проїзд автомобільним транспортом (грн) | 968,0 | 1 036,0 | 1 096,0 | ||
Показники якості: Питома вага відшкодованих компенсацій до нарахованих (%)
| 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
5. Здійснювати призначення та виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги відповідно до законодавства
| Показники затрат: Обсяг видатків на проведення компенсаційних виплат (тис. грн) | 20 986,5 | 22 873,5 | 12 233,7 | |
Показники продукту: Кількість осіб, які звернулись за призначенням компенсації (осіб) | 566 | 566 | 566 | ||
Кількість фізичних осіб, яким виплачується компенсація за надання соціальних послуг (осіб) | 566 | 566 | 566 | ||
Показники якості: Питома вага кількості призначених компенсацій до кількості звернень за призначенням компенсації (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
Розділ 2. Удосконалення системи надання матеріальної допомоги громадянам міста за порядком, затвердженим виконавчим комітетом Миколаївської міської ради
| |||||
1. Надавати щомісячну матеріальну допомогу учасникам бойових дій у роки Другої світової війни | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 1 188,0 | 990,0 | 792,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 30 | 25 | 20 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн /місяць) | 3 300,0 | 3 300,0 | 3 300,0 | ||
2. Надавати матеріальну допомогу особам з інвалідністю внаслідок війни в Афганістані, особам з інвалідністю з числа Захисників та Захисниць України | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 1 287,0 | 1 287,0 | 1 287,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 289 | 289 | 289 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн /міс.) | 371,0 | 371,0 | 371,0 | ||
3.Надавати матеріальну допомогу сім’ям загиблих (померлих) ветеранів війни, які брали участь у бойових діях в Афганістані, членам сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України, членам сімей загиблих Героїв Небесної Сотні | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 8604,0 | 8604,0 | 8604,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 392 | 392 | 392 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн /місяць) | 1 829,0 | 1 829,0 | 1 829,0 | ||
4. Надавати одноразову допомогу на оздоровлення дітей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 765,0 | 765,0 | 765,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 153 | 153 | 153 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн/місяць) | 5 000,0 | 5 000,0 | 5 000,0 | ||
5. Надавати щомісячну допомогу дітям загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 1 836,0 | 1 836,0 | 1 836,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 153
| 153 | 153
| ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн/місяць) | 1 000,0 | 1 000,0 | 1 000,0 | ||
6. Надавати одноразову матеріальну допомогу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (І, IІ та ІІІ категорії), та дружинам (чоловікам) померлих учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС | Показники затрат: Обсяг видатків для надання одноразової матеріальної допомоги (тис.грн) | 1 100,4 | 1 100,4 | 1 100,4 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 1 646 | 1 646 | 1 646 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 669,0 | 669,0 | 669,0 | ||
7. Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з числа жертв нацистських переслідувань
| Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 38,8 | 38,8 | 38,8 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 97 | 97 | 97 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 400,0 | 400,0 | 400,0 | ||
8. Відшкодовувати витрати за копку могили загиблого (померлого) військовослужбовця ЗСУ та інших військових формувань України, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України | Показники затрат: Обсяг видатків на відшкодування витрат (тис. грн) | 400,0 | 400,0 | 400,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 100 | 100 | 100 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат (грн) | 4 000,0 | 4 000,0 | 4 000,0 | ||
9. Надавати допомогу на поховання деяких категорій осіб виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов’язалася поховати померлого | Показники затрат: Обсяг видатків для надання допомоги (тис. грн) | 618,3 | 659,5 | 697,8 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 229 | 229 | 229 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 2 700,0 | 2 880,0 | 3 047,0 | ||
10. Проводити заходи, які мають соціальну спрямованість | Показники затрат: Обсяг видатків на проведення заходів, які мають соціальну спрямованість (тис. грн) | 787,5 | 842,6 | 891,5 | |
Показники продукту: Кількість заходів (од.) | 15 | 15 | 15 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на проведення одного заходу ( грн) | 52 500,0 | 56 173,0 | 59 433,0 | ||
11. Надавати одноразову матеріальну допомогу громадянам міста відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 4 969,3 | 4 969,3 | 4 969,3 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 2 794 | 2 794 | 2 794 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 1 779,0 | 1 779,0 | 1 779,0 | ||
12. Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС на придбання технічних засобів реабілітації відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 100,0 | 110,0 | 120,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 100 | 100 | 100 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 1 000,0 | 1 100,0 | 1 200,0 | ||
13. Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС на придбання окулярів відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 75,0 | 75,0 | 75,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 50 | 50 | 50 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 1 500,0 | 1 500,0 | 1 500,0 | ||
14. Надавати одноразову матеріальну допомогу особам з інвалідністю І та ІІ групи по зору – членам УТОС, батькам дітей від 12 років та молоді до 35 років, що внаслідок інвалідності обмежені в пересуванні, на придбання комп’ютерної техніки відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 200,0 | 200,0 | 200,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 10 | 10 | 10 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 20 000,0 | 20 000,0 | 20 000,0 | ||
15. Надавати адресну стипендію особам похилого віку, яким виповнилось 100 і більше років відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 96,0 | 96,0 | 96,0 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 16 | 16 | 16 | ||
Показники ефективності: Середньомісячний розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 500,0 | 500,0 | 500,0 | ||
16. Надавати щомісячну адресну стипендію міської ради пенсіонеру МВС за виявлений героїзм під час затримання особливо небезпечного злочинця відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 14,2 | 16,7 | 17,9 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 1 | 1 | 1 | ||
Показники ефективності: Середньомісячний розмір витрат на здійснення виплат (грн./місяць) | 1 183,0,0 | 1 392,0 | 1 492,0 | ||
17. Надавати Почесним громадянам міста Миколаєва щомісячну матеріальну допомогу | Показники затрат: Обсяг видатків для надання щомісячної матеріальної допомоги (тис. грн) | 269,3 | 317,4 | 339,5 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 19 | 19 | 19 | ||
Показники ефективності: Середньомісячний розмір витрат на здійснення виплат (грн./місяць) | 1 181,0 | 1 392,0 | 1 489,0 | ||
18. Надавати одноразову допомогу на поховання родинам, у разі смерті Почесного громадянина міста Миколаєва відповідно до рішень виконавчого комітету Миколаївської міської ради | Показники затрат: Обсяг видатків для надання матеріальної допомоги (тис. грн) | 35,5 | 41,9 | 44,8 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 1 | 1 | 1 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 35 500,0 | 41 900,0 | 44 800,0 | ||
Розділ 3. Організація соціального обслуговування осіб похилого віку, осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах та осіб з інвалідністю | |||||
1. Здійснювати діяльність міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) згідно з діючим законодавством, у тому числі на покращання матеріально-технічної бази | Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення діяльності міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (тис. грн) | 48 721,8 | 52 125,5 | 56 570,9 | |
Показники продукту: 1. Кількість осіб, які потребують соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (осіб) 2. Кількість осіб, забезпечених соціальним обслуговуванням (наданням соціальних послуг) (осіб) | 51 347
51 347 | 51 347
51 347 | 51 347
51 347 | ||
Показники ефективності: Середні витрати на соціальне обслуговування (надання соціальних послуг) однієї особи територіальним центром (грн/рік) | 949,0 | 1 015,0 | 1 102,0 | ||
Показники якості: Питома вага охоплених соціальним обслуговуванням до загальної чисельності осіб, які потребують соціальних послуг (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
2.Здійснювати надання платних послуг особам, згідно з рішеннями департаменту про надання соціальних послуг в структурних підрозділах міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг)
| Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення платних послуг наданням соціальних послуг особам похилого віку та особам з інвалідністю в структурних підрозділах міського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (тис. грн) | 122,0 | 125,0 | 130,0 | |
Показники продукту: 1. Кількість осіб, яким надано соціальні послуги (осіб). 2. Кількість осіб, які потребують надання соціальних послуг (осіб) | 367 367 | 367 367 | 367 367 | ||
Показники ефективності: Середні витрати на одного отримувача соціальних послуг (грн/рік) | 332,0 | 341,0 | 354,0 | ||
Показники якості: Питома вага охоплених соціальним обслуговуванням до загальної чисельності осіб, які потребують соціальних послуг (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
3. Передбачити кошти міському територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) для придбання автотранспорту | Показники затрат: Обсяг видатків на придбання автотранспорту територіальному центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) (тис. грн) | - | 950,0 | 1 500,0 | |
Показники продукту: Кількість придбаних автотранспортних засобів (од.) | - | 1 | 1 | ||
Показники ефективності: Середні видатки на придбання одного автотранспортного засобу (тис.грн) | - | 950,0 | 1 500,0 | ||
Показники якості: Питома вага придбаного автотранспорту у загальній кількості від запланованих Програмою (%) | - | 100 | 100 | ||
4. Здійснювати діяльність комунальної установи «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая» на 50 осіб, у тому числі на покращання матеріально-технічної бази | Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення діяльності КУ «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая» (тис. грн) | 8 491,5 | 9 343,3 | 9 989,5 | |
Показники продукту: Кількість осіб, яким надано послуги (осіб) | 50 | 50 | 50 | ||
Показники ефективності: Середні витрати на одного одержувача соціальних послуг (грн/ рік) | 169 830,0 | 186 866,0 | 199 790,0 | ||
Показники якості: Кількість соціальних послуг, які надані в установі (од.) | 18 520 | 18 520 | 18 520 | ||
5. Передбачити кошти комунальній установі «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая» для придбання автотранспорту | Показники затрат: Обсяг видатків на придбання автотранспорту комунальній установі «Міський геріатричний будинок милосердя імені Святого Миколая» (тис. грн) | 1 000,0 | 0 | 0 | |
Показники продукту: Кількість придбаних автотранспортних засобів (од.) | 1 | 0 | 0 | ||
Показники ефективності: Середні видатки на придбання одного автотранспортного засобу (тис. грн) | 1 000,0 | 0 | 0 | ||
Показники якості: Питома вага придбаного автотранспорту у загальній кількості від запланованих Програмою (%) | 100 | - | - | ||
Розділ 4. Організація соціального захисту дітей та осіб з інвалідністю
| |||||
1. Здійснювати діяльність комунальної установи «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю», у тому числі на покращання матеріально-технічної бази | Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення діяльності комунальної установи «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» (тис. грн) | 10 800,4 | 11 943,9 | 12 985,2 | |
Показники продукту: Кількість осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які отримали реабілітаційні послуги (осіб) | 200 | 200 | 200 | ||
Показники ефективності: Середні витрати на реабілітацію однієї особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю на рік (грн) | 54 002,0 | 59 720,0 | 64 926,0 | ||
Показники якості: Відсоток охоплених соціальним обслуговуванням до загальної кількості осіб, які потребують соціальних послуг (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
2. Передбачити кошти комунальної установи «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» для придбання автотранспорту
| Показники затрат: Обсяг видатків на придбання автотранспорту комунальної установи «Міський центр комплексної реабілітації для дітей та осіб з інвалідністю» (тис. грн) | 0 | 2 200,0 | 0 | |
Показники продукту: Кількість придбаних автотранспортних засобів (од.) | 0 | 1 | 0 | ||
Показники ефективності: Середні видатки на придбання одного автотранспортного засобу (тис.грн) | 0 | 2 200,0 | 0 | ||
Показники якості: Питома вага придбаного автотранспорту у загальній кількості від запланованих Програмою (%) | 0 | 100,0 | 0 | ||
3. Здійснювати капітальний ремонт та обладнання спеціальними засобами і пристосуваннями для адаптації житлових та санітарно – гігієнічних приміщень власних будинків та квартир особам з інвалідністю, які пересуваються на інвалідних візках та особам, що виховують дітей з інвалідністю, які пересуваються на інвалідних візках та потребують постійної сторонньої допомоги за місцем їх реєстрації у відповідності до вимог санітарних та будівельних норм | Показники затрат: Обсяг видатків на капітальний ремонт та обладнання спеціальними засобами і пристосуваннями (тис. грн) | 0 | 1 200,0 | 1 200,0 | |
Показники продукту: Кількість будівель, що планується відремонтувати (од.) | 0 | 10 | 10 | ||
Показники ефективності: Середня вартість ремонту одного об’єкта (тис. грн) | 0 | 120,0 | 120,0 | ||
Показники якості: Питома вага відремонтованих об’єктів у загальній кількості об’єктів, що потребують ремонту за Програмою, (%) | - | 100 | 100 | ||
4. Здійснювати реабілітацію дітей з інвалідністю, які потребують супровід, які перебувають на обліку в районних управліннях соціальних виплат і компенсацій департаменту та не забезпечуються путівками з державного бюджету | Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення реабілітації дітей з інвалідністю, які потребують супровід (тис. грн) | 3 000,0 | 3 210,0 | 3 396,2 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 138 | 138 | 138 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 21 739,0 | 23 261,0 | 24 610,0 | ||
5. Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення осіб з інвалідністю І групи з супроводом, які перебувають на обліку в районних управліннях соціальних виплат і компенсацій департаменту та не забезпечуються путівками з державного бюджету | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення санаторно-курортним лікуванням (тис. грн) | 227,8 | 243,7 | 257,8 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів путівок на санаторно-курортне лікування (осіб) | 12 | 12 | 12 | ||
Показники ефективності: Середня вартість санаторно – курортного лікування (грн) | 18 983,0 | 20 308,0 | 21 483,0 | ||
Показники якості: Питома вага кількості осіб, яким надано санаторно-курортне лікування до кількості осіб, які перебувають на обліку (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
6. Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення осіб з інвалідністю, які перебувають на обліку в районних управліннях соціальних виплат і компенсацій департаменту та не забезпечуються путівками з державного бюджету | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення санаторно-курортним лікуванням (тис. грн) | 1 603,2 | 1 715,2 | 1 814,4 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів путівок на санаторно-курортне лікування (осіб) | 160 | 160 | 160 | ||
Показники ефективності: Середня вартість санаторно – курортного лікування (грн) | 10 020,0 | 10 720,0 | 11 340,0 | ||
Показники якості: Питома вага кількості осіб, яким надано санаторно-курортне лікування до кількості осіб, які перебувають на обліку (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
7. Забезпечувати проведення новорічних заходів для дітей пільгової категорії населення, здійснювати оплату новорічних подарунків | Показники затрат: Обсяг видатків на проведення новорічних заходів для дітей пільгової категорії (тис. грн) | 598,5 | 640,5 | 677,5 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів фінансової допомоги (осіб) | 5 000 | 5 000 | 5 000 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на одного отримувача (грн) | 119,7 | 128,1 | 135,5 | ||
Розділ 5. Організація роботи з питань сімейної, гендерної політики, запобігання та протидія домашньому насильству, протидія торгівлі людьми, забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків
| |||||
1. Сприяти проведенню заходів державної політики з питань сім’ї | Показники затрат: Обсяг видатків на проведення заходів (тис. грн) | 825,1
| 882,4
| 931,4
| |
Показники продукту: 1. Кількість заходів (од.). | 4
| 4
| 4
| ||
2. Кількість учасників заходів (осіб) | 5 195 | 5 195 | 5 195 | ||
Показники ефективності: 1. Середні витрати на проведення одного заходу (грн) | 206 275,0 | 220 600,0 | 232 850,0 | ||
2. Середні витрати на забезпечення участі одного учасника в заходах (грн) | 159,0 | 170,0 | 180,0 | ||
2. Забезпечити розробку, друк та розповсюдження інформаційних матеріалів у напрямку попередження домашнього насильства та протидії торгівлі людьми | Показники затрат: Обсяг видатків на проведення заходів (тис. грн) | 15,3 | 15,9 | 16,0 | |
Показники продукту: 1. Кількістьзаходів (од.). | 2 | 2 | 2 | ||
2. Кількість осіб охоплених друкованої продукції при проведенні заходів (осіб) | 4 674 | 4 674 | 4 674 | ||
Показники ефективності: Середні витрати на одиницю друкованої продукції (грн) | 3,3 | 3,4 | 3,4 | ||
Показники якості: Динаміка кількості людей, охоплених заходами державної політики з питань сім’ї, порівняно з минулим роком (%) | - | 0 | 0 | ||
Розділ 6. Фінансова підтримка громадських організацій міста
| |||||
1. Забезпечити надання фінансової підтримки громадським організаціям, основним напрямком діяльності яких є захист прав та інтересів ветеранів війни та осіб з інвалідністю, для здійснення статутної діяльності | Показники затрат: 1. Обсяг видатків на надання фінансової підтримки громадським організаціям (тис. грн). 2. Кількість одержувачів фінансової підтримки (осіб) | 1 489,5
62 430 | 1 603,0
62 430 | 1 714,2
62 430 | |
Показники продукту: Середній розмір фінансової підтримки на одне об’єднання (тис. грн /місяць) | 31,0 | 33,4 | 35,7 | ||
Показники ефективності: Питома вага осіб з інвалідністю та ветеранів, які отримають в громадських об’єднаннях допомогу у вирішенні питань, від загальної чисельності, які звернулися за наданням такої допомоги (%) | 100,0 | 100,0 | 100,0 | ||
2. Забезпечити проведення проєктів, заходів, які мають соціальну спрямованість, на конкурсній основі, розроблених інститутами громадського суспільства міста, для реалізації яких надається фінансова підтримка | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення проведення заходів, які мають соціальну спрямованість, на конкурсній основі (тис. грн) | 300,0 | 321,0 | 339,6 | |
Показники продукту: Кількість заходів (од.) | 10 | 10 | 10 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на проведення одного заходу ( грн)
| 30 000,0 | 32 100,0 | 33 960,0 | ||
Розділ 7. Організація роботи з реінтеграції бездомних осіб, які опинились у складних життєвих обставинах
| |||||
1. Здійснювати діяльність комунальної установи «Центру реінтеграції бездомних осіб» до 50 осіб з забезпеченням обліку бездомних осіб та покращання матеріально-технічної бази | Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення діяльності комунальної установи «Центр реінтеграції бездомних осіб» (тис. грн) | 6 579,5 | 7 044,9 | 7 626,7 | |
Показники продукту: Кількість осіб, яким надано послуги (осіб) | 600 | 600 | 600 | ||
Показники ефективності: Середні витрати на одного одержувача соціальних послуг (грн/ рік) | 10 966,0 | 11 742,0 | 12 711,0 | ||
Показники якості: Кількість соціальних послуг, які надані в установі (од.) | 19 800 | 19 800 | 19 800 | ||
2. Забезпечити послугами з підтриманого проживання бездомних осіб | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення послугами з підтриманого проживання бездомних осіб (тис. грн) | 2 755,5 | 2 755,5 | 2 755,5 | |
Показники продукту: Кількість наданих послуг (од.) | 16 500 | 16 500 | 16 500 | ||
Показники ефективності: Середній розмір однієї наданої послуги (грн) | 167,0 | 167,0 | 167,0 | ||
3. Здійснювати оплату послуг за поховання померлих одиноких громадян міста Миколаєва, від поховання яких відмовились рідні, померлих громадян без визначеного місця проживання, а також громадян, особа яких не встановлена, у разі їх смерті на території міста | Показники затрат: Обсяг видатків на здійснення оплати послуг за поховання померлих одиноких громадян міста Миколаєва та мешканців міста, від поховання яких відмовились рідні (тис. грн) | 767,9 | 823,1 | 869,7 | |
Показники продукту: Кількість осіб, на поховання яких здійснено оплату послуг (од.) | 181 | 194 | 205 | ||
Показники ефективності: Середній розмір послуг (грн) | 4 243,0 | 4 243,0 | 4 243,0 | ||
4. Передбачити кошти комунальній установі «Центр реінтеграції бездомних осіб» для придбання автотранспорту | Показники затрат: Обсяг видатків на придбання автотранспорту комунальній установі «Центр реінтеграції бездомних осіб» (тис. грн) | 0 | 0 | 1 000,0 | |
Показники продукту: Кількість придбаних автотранспортних засобів (од.) | 0 | 0 | 1 | ||
Показники ефективності: Середні видатки на придбання одного автотранспортного засобу (тис.грн) | 0
| 0 | 1 000,0 | ||
Показники якості: Відсоток забезпечення автотранспортом КУ «Центр реінтеграції бездомних осіб» відповідно до Програми (%) | - | - | 100 | ||
Показники продукту: Кількість будівель, що планується відремонтувати (од.) |
| 1 | 0 | ||
Показники ефективності: Середня вартість ремонту одного об’єкта (тис. грн) |
| 1 500,0 | 0 | ||
Показники якості: Питома вага відремонтованих об'єктіву загальній кількості об'єктів, що потребують ремонту (%) | - | 100 | - | ||
Розділ 8. Соціальна підтримка учасників бойових дій та членів їх сімей, внутрішньо переміщених осіб та осіб, постраждалих внаслідок ЧАЕС
| |||||
1. Забезпечувати відшкодування вартості встановлення надгробка загиблим (померлим) Захисникам та Захисницям України | Показники затрат: Обсяг видатків на відшкодування вартості встановлення надгробка загиблим (померлим) Захисникам та Захисницям України (тис. грн) | 1 242,5 | 1 464,8 | 1 567,3 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів виплат (осіб) | 35 | 35 | 35 | ||
Показники ефективності: Середній розмір витрат на здійснення виплат (грн) | 35 500,0 | 41 851,0 | 44 780,0 | ||
2. Здійснювати санаторно-курортне оздоровлення осіб, віднесених до 2 категорії, постраждалих внаслідок ЧАЕС | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення санаторно-курортного оздоровлення (тис. грн) | 96,0 | 102,7 | 108,7 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів путівок на санаторно-курортне оздоровлення (осіб.) | 8 | 8 | 8 | ||
Показники ефективності: Середня вартість санаторно-курортного оздоровлення (грн) | 12 000,0 | 12 838,0 | 13 588,0
| ||
3. Забезпечувати виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення військовослужбовцям військових частин, вищого військового навчального закладу Миколаївського гарнізону, військовослужбовцям Управління СБУ у Миколаївській області – платникам податку на доходи фізичних осіб з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат до бюджету Миколаївської міської територіальної громади, та членам їх сімей | Показники затрат: Обсяг видатків на забезпечення виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення (тис. грн) | 192 039,6 | 192 039,6 | 192 039,6 | |
Показники продукту: Кількість отримувачів компенсаційних виплат (осіб) | 120 | 110 | 100 | ||
Показники ефективності: Середній розмір компенсації за придбання житла на одну особу (грн) | 1 600 330,0 | 1 745 815,0 | 1 920 396,0 | ||