МИКОЛАЇВСЬКА МІСЬКА РАДА
РІШЕННЯ
20 грудня 2019 № 56/64
Про затвердження комплексної
Програми «Сприяння діяльності
правоохоронних органів на території
міста Миколаєва на 2020-2022 роки»
З метою покращання координації дій місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних, контролюючих та інших органів з питань захисту законних прав і свобод громадян, профілактики злочинності та правопорушень на території міста Миколаєва, керуючись п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», міська рада
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити комплексну Програму «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» (додається).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань прав людини, законності, гласності, антикорупційної політики, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики (Малікіна).
Міський голова О.Ф. Сєнкевич
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення міської ради
від 20 грудня 2019
№ 56/64
КОМПЛЕКСНА ПРОГРАМА
«Сприяння діяльності правоохоронних органів на території
міста Миколаєва на 2020-2022 роки»
Розділ 1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1.1. Комплексну Програму «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки» (далі – Програма) розроблено відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про Національну поліцію», «Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону», Указів Президента України від 19.07.2005 № 1119/2005 «Про заходи щодо забезпечення особистої безпеки громадян та протидії злочинності», від 18.02.2002 № 143/2002 «Про заходи щодо подальшого зміцнення правопорядку, охорони прав і свобод громадян», від 15.12.2006 № 1087/2006 «Про заходи щодо зміцнення правопорядку і посилення взаємодії місцевих органів виконавчої влади та правоохоронних органів», постанови Кабінету Міністрів України від 20.12.2000 № 1872 «Про затвердження Типового статуту громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, описів зразків бланка посвідчення і нарукавної пов’язки члена такого формування», рішення Миколаївської обласної ради від 27.04.2017 № 11 «Про затвердження обласної Комплексної програми профілактики злочинності та вдосконалення системи захисту конституційних прав і свобод громадян у Миколаївській області на 2017-2021 роки».
1.2. Завдання Програми встановлені на підставі та з урахуванням вимог статті 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», яка визначає власні та делеговані повноваження виконавчих органів міських рад щодо забезпечення законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян, а також інших законів України.
1.3. Програма за своїм змістом включає наступні напрямки забезпечення правоохоронної діяльності:
- сприяння діяльності правоохоронних органів, громадських формувань з охорони громадського порядку, організація їх взаємодії з органами місцевого самоврядування, іншими установами та організаціями з питань планування та реалізації спільних заходів щодо забезпечення громадського порядку, законних прав громадян на території міста, здійснення профілактичних заходів з протидії рецидивній злочинності та проведення планової роботи з населенням міста, заходи з протидії терористичним загрозам;
- вирішення нагальних проблем матеріально-технічного забезпечення правоохоронних органів у місті Миколаєві, а також фінансову підтримку громадських пунктів охорони правопорядку.
1.4. Стан правопорядку в країні залежить від багатьох чинників, в першу чергу соціально-економічних. Погіршення економічної ситуації, стрімкі зміни умов господарювання і ринкової кон’юнктури зумовили посилення соціального фактора вчинення правопорушень. Зазначене негативно впливає на імідж міста, призводить до зменшення обсягу інвестицій та зниження рівня довіри населення до органів влади, тому на правоохоронні органи покладені відповідальні завдання – виступати гарантом соціального комфорту громадян через забезпечення їхньої безпеки – як власної, так і безпеки законної ділової активності.
1.5. В основу Програми покладено принцип об’єднання зусиль правоохоронних органів, виконавчих органів, депутатського корпусу міської ради та громадськості для забезпечення у місті Миколаєві належного стану охорони громадського порядку та профілактики злочинності.
1.6. Основним стратегічним завданням Програми є подальше вдосконалення взаємодії та підтримки з боку органів місцевого самоврядування правоохоронних органів у боротьбі із злочинністю, надання допомоги у матеріально-технічному оснащенні та забезпеченні їхньої діяльності, що підвищить ефективність профілактики, розслідування та розкриття злочинів.
Високе технологічне і технічне забезпечення правоохоронних органів – це належний рівень безпеки та комфорту жителів міста Миколаєва.
Розділ 2. МЕТА ПРОГРАМИ
Метою даної Програми є реалізація на території міста державної політики в питаннях зміцнення законності і правопорядку, оздоровлення криміногенної обстановки, забезпечення профілактики правопорушень, громадської безпеки громадян, захисту їхніх законних прав та інтересів, вирішення питань щодо матеріально-технічного забезпечення правоохоронних органів міста Миколаєва.
Розділ 3. ПЕРЕЛІК ЗАВДАНЬ І ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ
ТА РЕЗУЛЬТАТИВНІ ПОКАЗНИКИ
Основними завданнями Програми є:
- координація зусиль виконавчих органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів, підрозділів Національної гвардії України, інших юридичних та фізичних осіб при плануванні, організації і проведенні спільних заходів з профілактики правопорушень;
- забезпечення своєчасного реагування правоохоронних органів на повідомлення населення про злочини та події, вжиття ефективних заходів щодо їх розслідування та розкриття;
- сприяння органам внутрішніх справ міста, іншим виконавцям заходів Програми у вирішенні проблем матеріально-технічного забезпечення їх правоохоронної діяльності;
- вжиття заходів щодо зниження рівня рецидивної злочинності шляхом проведення профілактичної роботи з особами, звільненими з місць позбавлення волі, сприяння їх соціальній адаптації у суспільстві;
- вдосконалення діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку міста, забезпечення їх дієвої співпраці з виконавчими органами Миколаївської міської ради та органами внутрішніх справ;
- організаційне і матеріальне забезпечення діяльності громадських пунктів охорони правопорядку;
- запровадження сучасних форм і методів профілактики правопорушень, підвищення рівня правової освіти окремих категорій населення та правового виховання молоді;
- залучення до заходів з протидії злочинності громадських об’єднань і організацій, громадськості та засобів масової інформації.
Розрахунок очікуваних результатів виконання Програми наведено у таблиці.
Результативні показники
виконання комплексної Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки»
Назва показника | одиниця виміру | роки | |||
2020 | 2021 | 2022 | |||
Забезпечення ефективної реалізації державної політики у сфері профілактики правопорушень та злочинності шляхом розроблення та здійснення комплексу заходів, спрямованих на усунення причин та умов вчинення протиправних діянь, налагодження дієвої співпраці органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів у цій сфері | |||||
Показники витрат (ресурсне забезпечення Програми) | тис. грн. | 8047,0 | 8234,6 | 8697,7 | |
Показники продукту: кількість зареєстрованих кримінальних правопорушень (без врахування закритих та знятих з обліку) | од. | 9800 | 9200 | 8600 | |
у тому числі: | тяжких та особливо тяжких | од. | 2360 | 2260 | 2160 |
у громадських місцях | од. | 480 | 440 | 400 | |
в умовах вулиці | од. | 330 | 300 | 270 | |
Кількість кримінальних правопорушень, за якими особам повідомлено про підозру (з числа зареєстрованих) | од. | 2600 | 2750 | 2900 | |
у тому числі: | розбійних нападів | од. | 20 | 25 | 30 |
грабежів | од. | 120 | 140 | 160 | |
незаконних заволодінь транспортними засобами | од. | 10 | 14 | 18 | |
Показники ефективності: рівень злочинності на 10 тис. населення | од. | 150,6 | 128,0 | 116,3 | |
Показники якості: питома вага розкритих кримінальних правопорушень | % | 32 | 35 | 38 |
Розділ 4. ШЛЯХИ ТА ЗАСОБИ РОЗВ’ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМИ
З метою розв’язання визначених у Програмі проблем необхідно забезпечити:
планування і координацію роботи щодо проведення оперативно-профілактичних заходів, забезпечення громадського порядку під час проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів виконавчих органів Миколаївської міської ради, правоохоронних органів, інших структур державної виконавчої влади та громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону;
організацію та забезпечення на визначених громадських пунктах охорони правопорядку (поліцейських станціях) постійної роботи дільничних офіцерів поліції (поліцейських офіцерів громади) та начальників ГПОП відповідно до керівних документів Національної поліції, розпоряджень голів адміністрацій районів Миколаївської міської ради, узгоджених та затверджених планів (графіків) роботи;
поліпшення матеріально-технічне забезпечення правоохоронних органів міста Миколаєва шляхом надання субвенції з місцевого бюджету державному бюджету;
удосконалення системи профілактики правопорушень, спрямовану на соціальну адаптацію осіб, звільнених з місць позбавлення волі, підвищити координацію спільних зусиль з профілактики правопорушень між органами місцевого самоврядування, пробації та інших установ, які працюють із засудженими, або звільненими від відбування покарання з випробуванням з метою уникнення дублювання функцій та поліпшення якості процедур, що виконуються при роботі з цією категорією осіб;
підвищення рівня правової освіти населення та правового виховання молоді шляхом запровадження сучасних форм і методів профілактики, проведення інформаційно-пропагандистських та культурно-виховних заходів;
сприяння розміщенню у засобах масової інформації соціальної реклами з питань профілактики правопорушень та боротьби з організованою злочинністю.
Розділ 5. СТРОКИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Програма розрахована на період з 2020 до 2022 року включно і виконується в один етап.
Початок дії Програми: січень 2020 року, закінчення: грудень 2022 року.
Розділ 6. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
6.1. Фінансування заходів Програми передбачається здійснювати за рахунок коштів міського бюджету в межах можливостей його дохідної частини, виходячи з конкретних завдань, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством (додаток 2).
6.2. Обсяги фінансування Програми можуть змінюватися (коригуватись) в межах наявних фінансових ресурсів.
6.3. Виконавчі органи місцевого самоврядування міста у межах чинного законодавства України сприяють правоохоронним органам, іншим виконавцям заходів Програми у вирішенні поточних проблем забезпечення їх діяльності, спрямованої на профілактику злочинності.
Розділ 7. КООРДИНАЦІЯ ТА КОНТРОЛЬ
ЗА ХОДОМ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
7.1. Координацію та контроль за виконанням заходів Програми здійснює відділ з організації оборонної і мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Миколаївської міської ради (далі – відділ).
7.2. Виконавчі органи Миколаївської міської ради, Головне управління Національної поліції в Миколаївській області, інші виконавці забезпечують виконання заходів Програми та щороку до 05 січня та до 05 липня інформують міського голову через відділ про їх виконання.
7.3. Відділ щороку до 10 січня та до 10 липня інформує облдержадміністрацію про хід виконання Програми.
7.4. Відділ щороку до 20 січня інформує постійну комісію міської ради з питань прав людини, законності, гласності, антикорупційної політики, місцевого самоврядування, депутатської діяльності та етики про виконання заходів Програми.
_____________________________________________________
Додаток 1
до Програми
ПАСПОРТ
комплексної Програми «Сприяння діяльності правоохоронних органів
на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки»
1. Програму затверджено рішенням міської ради від _________ № ______
2. Ініціатор розроблення Програми – відділ з організації оборонної і мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Миколаївської міської ради.
3. Розробник Програми – відділ з організації оборонної і мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Миколаївської міської ради.
4. Відповідальний виконавець – відділ з організації оборонної і мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Миколаївської міської ради.
5. Співвиконавці:
1. Адміністрації районів Миколаївської міської ради.
2. Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради.
3. Управління освіти Миколаївської міської ради.
4. Управління охорони здоров’я Миколаївської міської ради.
5. Виконавчий комітет Миколаївської міської ради.
6. Управління комунального майна Миколаївської міської ради.
7. Головне управління Національної поліції в Миколаївській області.
8. Управління патрульної поліції в Миколаївській області.
9. Управління Служби безпеки України в Миколаївській області.
10. Військова частина 3039.
Термін виконання: 2020-2022 роки.
Обсяги та джерела фінансування заходів Програми передбачається здійснювати за рахунок коштів міського бюджету у межах можливостей його дохідної частини, виходячи з конкретних завдань, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Обсяги і джерела фінансування Програми | Всього (тис. грн.) | У тому числі за роками (тис. грн.) | ||
2020 | 2021 | 2022 | ||
Всього: | 24979,3 | 8047,0 | 8234,6 | 8697,7 |
Кошти міського бюджету | 24979,3 | 8047,0 | 8234,6 | 8697,7 |
Додаток 2
до Програми
ПЕРЕЛІК
завдань і заходів, обсяги та джерела фінансування комплексної Програми
«Сприяння діяльності правоохоронних органів на території міста Миколаєва на 2020-2022 роки»
№ з/п | Перелік заходів Програми | Строк виконання заходу | Виконавці | Джерело фінансу- вання | Орієнтовні обсяги фінансування (тис. грн.) | Очікуваний результат | |||
Всього | У тому числі за роками | ||||||||
2020 | 2021 | 2022 | |||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
МАТЕРІАЛЬНЕ, ТЕХНІЧНЕ І КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНОЇ РОБОТИ | |||||||||
1. | З метою підвищення ефективності виконання на території м. Миколаєва заходів, спрямованих на захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці; попередження, виявлення, припинення та розкриття тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України, надати субвенцію з місцевого бюджету управлінню Служби безпеки України в Миколаївській області для придбання автомобільного транспорту, спеціального обладнання, електронно-обчислювальної техніки та оргтехніки, засобів зв’язку, спорядження (у тому числі спеціального), оптичних приладів, довгострокового обладнання спеціального призначення, іншого невиробничого обладнання, засобів особистого та колективного захисту | 2020-2022 роки | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, управління Служби безпеки України в Миколаївській області | Міський бюджет* | 4850,0 | 1500,0 | 1650,0 | 1700,0 | Підвищення ефективності вжиття на території м. Миколаєва заходів, спрямованих на захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб |
2. | Закріпити відповідним розпорядженням приміщення громадських пунктів охорони правопорядку , які знаходяться у комунальній власності, за адміністраціями районів Миколаївської міської ради (додаток 3). Здійснити в обсягах фінансування Програми проведення поточних ремонтів зазначених приміщень, виготовлення проєктно-кошторисної документації для придбання та підключення приладів обліку води, електролічильників та теплопостачання, а також придбати необхідні для роботи меблі та оргтехніку. Надати органам та підрозділам поліції відремонтовані та обладнанні службові приміщення під облаштування поліцейських станцій | 2020-2022 роки | Адміністрації районів Миколаївської міської ради, управління комунального майна Миколаївської міської ради, Головне управління Національної поліції в Миколаївській області | Міський бюджет | 2842,0 | 1142,0 | 820,0 | 880,0 | Забезпечення дільничних офіцерів поліції м. Миколаєва підготовленими для роботи поліцейськими станціями, обладнаними меблями та відповідною для роботи оргтехнікою |
3. | Передбачити в межах фінансування Програми кошти на оплату комунальних послуг на громадські пункти охорони правопорядку, які не передані Головному управлінню Національної поліції в Миколаївській області та закріплені за адміністраціями районів Миколаївської міської ради | 2020-2022 роки | Адміністрації районів Миколаївської міської ради | Міський бюджет | 900,0 | 250,0 | 300,0 | 350,0 | Покращання криміногенної обстановки у місті, на 50% підвищення ефективності виконання заходів по забезпеченню громадського порядку у місті |
4. | Для забезпечення діяльності громадських пунктів охорони правопорядку надати фінансову підтримку громадським формуванням з охорони громадського порядку міста Миколаєва, визначених Головним управління Національної поліції в Миколаївській області та затверджених відповідними розпорядженнями голів адміністрацій районів Миколаївської міської ради | 2020-2022 роки | Адміністрації районів Миколаївської міської ради | Міський бюджет | 6187,3 | 1955,0 | 2064,6 | 2167,7 | Покращання криміногенної обстановки у місті, на 50% підвищення ефективності виконання заходів по забезпеченню громадського порядку у місті |
5. | З метою підвищення ефективності організації служби з охорони громадського порядку на території міста, шляхом покращання матеріально-технічного забезпечення підрозділів Центрального, Інгульського, Заводського та Корабельного відділів Головного управління Національної поліції в Миколаївській області надати субвенцію з місцевого бюджету державному бюджету для придбання легкових оперативно-спеціалізованих автомобілів (брендованих відповідно до кольорографічних схем, оснащених розпізнавальними знаками та надписами для транспортних засобів поліції), автомобільного обладнання, проблискових маячків в комплекті. | 2020-2022 роки | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, Головне управління Національної поліції в Миколаївській області | Міський бюджет* | 4800,0 | 1500,0 | 1600,0 | 1700,0 | Скорочення часу реагування на злочини та правопорушення у м. Миколаєві, відповідно до встановлених термінів для районних відділів поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області |
6. | З метою покращання роботи у м. Миколаєві підрозділів патрульної поліції в Миколаївській області передбачити надання субвенції з місцевого бюджету державному бюджету для забезпечення управління патрульної поліції в Миколаївській області сучасними матеріально-технічними засобами, а саме: автомобілями, автомобільним та спеціальним обладнанням, електронно-обчислювальною технікою, оргтехнікою, технікою зв’язку, оптичними приладами, довгостроковим обладнанням спеціального призначення, меблями та спеціальними шафами, спортивним інвентарем, а також іншим невиробничим обладнанням і спецзасобами | 2020-2022 роки | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, управління патрульної поліції в Миколаївській області | Міський бюджет* | 2700,0 | 850,0 | 900,0 | 950,0 | Покращання роботи щодо забезпечення громадського порядку у м. Миколаєві підрозділів патрульної поліції в Миколаївській області |
7. | З метою підвищення ефективності організації і несення служби з охорони громадського порядку на території міста та укріплення матеріально-технічної бази Миколаївського полку Національної гвардії України (військова частина 3039) надати субвенцію з місцевого бюджету державному бюджету для забезпечення підрозділів військової частини 3039 Національної гвардії України сучасними матеріально-технічними засобами, а саме: автомобільним та мотовелотранспортом, спеціальним обладнанням, електронно-обчислювальною технікою, оргтехнікою, технікою зв’язку, спорядженням (у тому числі спеціальним), оптичними приладами, довгостроковим обладнанням спеціального призначення, меблями та спеціальними шафами, а також іншим невиробничим обладнанням і спецзасобами | 2020-2022 роки | Виконавчий комітет Миколаївської міської ради, військова частина 3039 | Міський бюджет* | 2700,0 | 850,0 | 900,0 | 950,0 | Підвищення ефективності організації і несення служби з охорони громадського порядку на території міста |
| Загальний обсяг |
|
|
| 24979,3 | 8047,0 | 8234,6 | 8697,7 |
|
| У тому числі: кошти міського бюджету |
|
|
| 24979,3 | 8047,0 | 8234,6 | 8697,7 |
|
* Примітка: Кошти з міського бюджету виділяються за наявності умов, визначених у ст. 85 ч. 2 Бюджетного кодексу України
Додаток 3
до Програми
ПЕРЕЛІК
громадських пунктів охорони правопорядку (поліцейських станцій)
міста Миколаєва
№ з/п | Адреса ГПОП | Кількість працівників |
Заводський район | ||
1. | вул. Крилова, 5-А | 1 |
2. | вул. Робоча, 7 | 1 |
3. | вул. Озерна, 12 | 1 |
4. | вул. Дмитрієва, 12 | 1 |
5. | вул. Курортна, 11 | 1 |
6. | вул. Даля, 28 | 1 |
7. | Велика Корениха, вул. Гарнізонна, 13 | 1 |
8. | мкр. Ялти, вул. Кузнецька, 199 | 1 |
9. | вул. Корабелів, 14-В | 1 |
| Всього: | 9 |
Корабельний район | ||
10. | вул. Коротка, 24-Б | 1 |
11. | вул. Знаменська, 51 | 1 |
12. | вул. Айвазовського, 7 | 1 |
13. | вул. Зої Космодем’янської, 38 | 1 |
14. | вул. Океанівська, 38-Б | 1 |
15. | вул. Кобзарська, 15 | 1 |
| Всього: | 6 |
Інгульський район | ||
16. | вул. Космонавтів, 58 | 1 |
17. | вул. Космонавтів, 100 | 1 |
18. | вул. Космонавтів, 140 | 1 |
19. | вул. Казарського, 1-А | 1 |
20. | вул. Квітнева, 50 | 1 |
21. | вул. Чкалова, 203 | 1 |
22. | вул. Південна, 31-А | 1 |
23. | вул. Театральна, 47 | 1 |
| Всього: | 8 |
Центральний район | ||
24. | пр. Центральний, 152 | 1 |
25. | пр. Центральний, 159 | 1 |
26. | пров. Київський, 2 | 1 |
27. | вул. Шевченка, 36 | 1 |
28. | вул. Безіменна, 87 | 1 |
29. | вул. Фалєєвська, 24-А | 1 |
30. | Матвіївка, вул. Силікатна, 174/1 | 1 |
31. | Варварівка, вул. Очаківська, 164 | 1 |
32. | вул. Архітектора Старова, 6 | 1 |
| Всього: | 9 |
| ВСЬОГО: | 32 |
Опубліковано: 13 січня 2020р.