Мапа порталу

Вакцинація для дорослих:
які щеплення потрібно робити після20 років

imageБагато дорослих впевнені, що щеплення робляться тільки в дитячому віці, а імунітет, набутий в результаті вакцинації, зберігається на все життя.

Однак це не зовсім так. Захист від деяких хвороб дійсно зберігається на все життя, а ось деякими інфекційними захворюваннями можна захворіти і в дорослому віці, навіть будучи щепленим в дитинстві, причому дорослі переносять «дитячі» хвороби набагато важче, а ускладнення у них виникають частіше.

За наказом Міністерства охорони здоров’я України, українцям регулярно потрібно проходити ревакцинацію проти дифтерії та правця. Ревакцинація – це повторне щеплення. Довічний імунітет формується тільки після деяких щеплень, наприклад, проти кору, паротиту, краснухи.

Імунітет проти дифтерії та прaвця зберігається протягом 7-10 років. Перша ревакцинація для профілактики останніх захворювань у дорослих повинна пройти в 26 років. Потім повторюватися кожні 10 років. У деяких країнах дорослих також вакцинують проти кашлюку – в Україні по епiдситуації. Особистий календар щеплень для кожної людини встановлює та контролює сімейний лікар або терапевт за місцем проживання.

Дифтeрiя

Дифтерія починає проявлятися як ангіна. У глотці можуть з’являтися сіруваті плівки, що ускладнюють дихання. Токсин дифтерійної бактерії потрапляє в кров і вражає серце, нервову систему і нирки. За статистикою ЮНІСЕФ, навіть при своєчасному лікуванні кожен п’ятий хворий вмирає. Бактерія передається повітряно-крапельний шляхом. Вакцинація проти дифтерії попереджає розвиток і ускладнення хвороби. ЮНІСЕФ рекомендує повторно вакцинуватися кожні 10 років. Такий же термін вказаний в наказі Міністерства охорони здоров’я України.

Правець

Токcин бактерії правця вражає нервову систему. Захворювання проявляється сильними содомами, які можуть привести до переломів кісток. За даними ЮНІСЕФ, від 5% до 10% хворих помирають. При важких формах правця смертність сягає понад 50%. Передається інфекція при попаданні забрудненого ґрунту в рану або через заражені предмети, наприклад, цвях. Для підтримки імунітету проти правця необхідно ревакцинуватися раз в 10років.

В Законі України «Про захист населення від інфекційних захворювань» зазначено перелік професій, працівники яких повинні проходити вакцинацію обов’язково. Це ті люди, які стикаються зі збудниками: фермери, м’ясники, ветеринари, медпрацівники, працівники торгівлі, транспорту, дитячих садів і інші.

Зараз всі вакцини Міністерство охорони здоров’я України закуповує через міжнародні організації – Crоwn Agуnts, ПРООН та ЮНІСЕФ. Потім вони поставляються в регіони і розподіляються по лікувальним закладам. Тому планові щеплення українцям робляться безкоштовно.

Перш ніж зробити щеплення, лікар повинен вивчити медичну карту пацієнта, виміряти температуру і провести загальний огляд. Також лікар надає вам форму згоди на проведення вакцинації. Заповнений документ залишається в медичній установі.

Крім того, лікар повинен повідомити про:

- можливі реакції на вакцину і терміни, в які вони можуть виникнути;

- симптоми, при яких потрібно терміново звертатися за медичною допомогою;

- дозування і про те, який жарознижувальний препарат можна приймати;

- коли необхідно зробити наступні щеплення.

Частіше за все українці не вакцинуються через міграцію, або проявляють байдуже ставлення до свого здоров’я. Друга причина – слабка санітарна освіченість. У кращому випадку нагадати про вакцинацію можуть при прийомі на роботу. Але зазвичай про щеплення згадують, коли наступають на іржавий цвях.

Періодичні спалахи дифтерії серед дорослого населення є,і хвороба проходить набагато складніше, ніжу дітей. На жаль, це результат пропущених щеплень в дитинстві і ігнорування ревакцинації. Також зареєстровані неодноразові випадки правця. Після контакту із правцевою паличкою ризик захворіти у людини без щеплення значно більше.

Ревакцинуватись від дифтерії та правця потрібно, тому що це особливо небезпечні інфекції, які несуть за собою дуже високий ризик смерті.

Бережіть себе!

 


ОНОВЛЕНО 06.07.2018

знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: