Мапа порталу

Базові документи, які регламентують порядок призначення субсидій та нарахування пільг для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг

Право на житлову субсидію та пільги на оплату житлово-комунальних послуг (включно із газопостачанням) для громадян встановлюється законами України.

Це зокрема Закон України «Про житлово-комунальні послуги» та низка законів, якими встановлюються пільги для окремих категорій громадян. Докладніше:

Усі соціальні норми, нормативи та коригуючи коефіцієнти, які застосовуються для розрахування пільгових норм (при призначенні пільг) та з урахуванням яких призначають субсидії встановлюються Кабміном. На цей час базовий документ – таким документом є постанова КМУ від 6.08.2014 р. № 409.

Частка плати за послуги (розмір витрат домогосподарства) при призначення житлової субсидії (для визначення обов'язкового платежу) встановлюється Постановою КМУ від 27.07.1998 р. № 1156.

Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг і палива (на опалення) затверджене Постановою КМУ від 21.10.1995 р. №848.

Форми бланків заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії затверджуються Постановою КМУ від 28.02.2015 р. № 106 (Додатки 1 і 2).

Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї затверджено Постановою КМУ від 04.06.2015 р. №389.

При призначенні пільг розмір граничного доходу (формула для його обчислення) визначається Податковим кодексом України (п.п. 169.4.1). Формула містить складову "прожитковий мінімум на одну працездатну особу", яка встановлюється законом про Держбюджет на відповідний рік.

Пільги на оплату комунальних послуг, які відшкодовуються за рахунок субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам, наведено у ст. 102 Бюджетного кодексу України.

Як розраховуються пільги та субсидії по-новому

Увага! Змінено соціальні норми, нормативи та коригуючі коефіцієнти на індивідуальне опалення природним газом.

До постанови КМУ від 6.08.2014 р. № 409 “Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування” та інших документів, якими регулюється надання пільг та субсидії, 27 квітня внесені зміни (постановами КМУ №317 та №319), які набрали чинності 30 квітня 2016 року.

Що змінилось для пільговиків та субсидіантів?

Зміни, які передбачені постановою КМУ від 27.04.2016 р №317 стосуються усіх норм і коефіцієнтів для індивідуального опалення газом, які застосовуються при призначенні пільг та субсидій. Зокрема:

1. Зменшено соціальні норми споживання газу на приготування їжі та підігрів води – нові норми встановлені такі самі, як для оплати спожитого газу споживачами без лічильників.

2. Зменшено соціальний норматив (норму використання природного газу) для індивідуального опалення з 7 до 5,5 куб.м на 1 кв. метр опалюваної площі на місяць (в опалювальний період).

3. Переглянуто коригуючі коефіцієнти для опалення – для споживачів багатоповерхівок (5 і більше поверхів) встановлено такі самі коефіцієнти як для 3-4-поверхових будівель (для мешканців 1-4-поверхових будинків коефіцієнти не змінились).

Постановою КМУ від 27.04.2016 р. №319 передбачено низку змін щодо призначення та надання субсидій, а також щодо визначення сукупного доходу при наданні пільг.

Право пільговика на отримання пільг визначатиметься на 12 місяців (раніше - на 6 місяців). Проте громадянам, які мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг і звертаються за субсидією, пільги на період отримання субсидії не нараховуватимуться.

Щодо невикористаних за опалювальний сезон сум субсидії через економне споживання прийнято таке:

- частину невикористаної суми - в еквіваленті вартості 100 куб. метрів природного газу (у разі використання енергоресурсу для індивідуального опалення) зараховувати як оплату послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди

- решта невикористаної субсидії - повертається до державного бюджету.

Щодо обрахування сукупного доходу:

- якщо субсидія на оплату житлово-комунальних послуг призначається у I кварталі року, середньомісячний сукупний дохід визначається за перші три квартали попереднього року, в інших випадках — за попередній календарний рік;

- зміни щодо визначення сукупного доходу для пільговиків – враховуватиметься допомога по безробіттю та інші виплати, що здійснюються фондами соціального страхування;

- зміни щодо підвищення сукупного доходу при призначенні субсидій стосуються безробітних, студентів та працездатних осіб з доходами нижчими за прожитковий мінімум. При цьому вирішено не враховувати до сукупного доходу державну соціальну допомогу на дітей-сиріт, а також допомогу внутрішньо переміщеним особам.

Дитячим будинкам сімейного типу субсидія призначатиметься за рішенням комісії з урахуванням кількості дітей, які фактично проживають у будинку (діти можуть бути не зареєстровані).

Мінсоцполітики, Мінінфраструктури та “Укрпошті” мають забезпечити доставку повідомлень про призначення субсидії.

Коригуючи коефіцієнти, соціальні норми та нормативи застосовуються до житлово-комунальних послуг (включно із індивідуальним опаленням газом) щодо оплати яких держава надає пільги та встановлює субсидії

Соціальна норма визначає, на яку площу ви можете отримати пільгу чи субсидію (див. таблицю нижче).

Соціальний норматив для індивідуального опалення природним газом - це базовий норматив, який встановлюється у куб.м на 1 кв.м опалюваної площі на місяць. Встановлений у розмірі: 5,5 куб.м на 1 кв.м.

Увага!!! Це базовий норматив, до якого застосовуватимуть коригуючи коефіцієнти, які встановлюються для кожного регіону, і залежать також від того, в якому будинку ви проживаєте (див. таблицю нижче). Зауважимо, з 1 жовтня 2014р. до 2 листопада 2015 р. коригуючи коефіцієнти залежали від типу будинку - приватний (індивідуальний) чи багатоквартирний. Після зазначеної дати - від кількості поверхів будівлі.

Тож соціальна норма визначає, на яку площу ви можете отримати пільгу (чи субсидію), а соціальний норматив та коригувальний коефіцієнт - на які витрати природного газу в розрахунку на 1 кв.м опалювальної площі (в межах соціальної норми) на місяць поширюватиметься пільга.

Ви можете самостійно розрахувати обсяг газу (пільгову норму), на який ви зможете отримати пільгу чи субсидію для відшкодування витрат на індивідуальне опалення в опалювальний сезон:

соціальна норма × соціальний норматив × коригувальний коефіціент =

= куб.м на місяць

Наприклад, у двохповерховому будинку опалювальна площа 37 кв. х 5,5 куб. м х 0,793 = 163,37 куб. м в місяць (обсяг природного газу для призначення субсидії та нарахування пільг)

Соціальні норми на житло при нарахуванні субсидій і пільг на опалення, кв.м. у місяць.

Призначення

На 1 особу

Додатково на сім'ю

При нарахуванні субсидій*

13,65 (на кожного члена сім'ї)

35,22

Пільговики - сім'ї ветеранів війни, жертв нацистських переслідувань, що складаються лише з непрацездатних осіб, у разі користування газом

42 (тільки пільговики)

21

Інші пільговики *

21 (тільки пільговики)

10,5

* Застосовуються як для централізованого, так і для індивідуального опалення. Не залежать від джерела та виду енергії

Соціальні нормативи та коригуючи коефіцієнти для розрахунку розміру витрат природного газу та інших видів палива на потреби опалення*

Період

Поточний

03.11.2015 - 29.04.2016

01.10.14 -02.11.2015

Соц. норматив

5,5 куб.м/кв.м

7 куб.м/кв.м

7 куб.м/кв.м

 

Коригуючи коеф. (область, місто)

1-2-поверх.

3 і більше

1-2-поверх.

3-4-поверх.

5 і більше

приватн. (інд.) буд.

багато-квартирн.

Миколаївська

0,793

0,462

0,793

0,462

0,312

0,793

0,38

Право на пільгу може залежати від доходу на одного члена сім'ї. Якщо дохід перевищуватиме граничний дохід для застосування податкової соціальної пільги (ПСП), то пільга не надається.

Врахування доходів при призначенні пільги передбачене у Законі України від 28.12.2014р. № 76-VIII.

Після того, як ці зміни набули чинності, постановою КМУ від 04.06.2015 р. № 389 було затверджено «Порядок надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї» (далі - Порядок)

Середньомісячний сукупний дохід сім’ї впливає на право на пільгу для таких категорій пільговиків:

- учасники війни;

- сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни;

- особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною; вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною;

- особи, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, вдови (вдівці) та батьки померлих осіб, які мають особливі трудові заслуги перед Батьківщиною;

- жертви нацистських переслідувань;

- діти війни;

- багатодітні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, в яких не менше року проживають троє або більше дітей, сім’ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, враховуючи тих, над якими встановлено опіку чи піклування;

- особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які віднесені до категорії 3; дружини (чоловіки) та опікуни (на час опікунства) дітей померлих громадян з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою; сім’ї, які мають дитину-інваліда, інвалідність якої пов’язана з наслідками Чорнобильської катастрофи;

- батьки та члени сімей осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які загинули (померли) або зникли безвісти під час виконання службових обов’язків; особи, звільнені із служби цивільного захисту за віком, через хворобу або за вислугою років та які стали інвалідами під час виконання службових обов’язків;

- працівники міліції, особи начальницького складу податкової міліції, особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби; звільнені із служби за віком, хворобою або вислугою років працівники міліції; діти (до досягнення повноліття) працівників міліції, осіб начальницького складу податкової міліції, рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби, загиблих або померлих у зв’язку з виконанням службових обов’язків, непрацездатні члени сімей, які перебували на їх утриманні;

- сільські педагоги, медичні та фармацевтичні працівники, бібліотекарі, музейні працівники, працівники державних та комунальних закладів культури, спеціалісти із захисту рослин; пенсіонери, які раніше працювали у сфері захисту рослин, в державних та комунальних закладах культури чи освіти, а також педагогічними, медичними, фармацевтичними працівниками у сільській місцевості та селищах міського типу і проживають у них.

Підтверджувати право на пільгу (доходи) пільговики мали кожні шість місяців, але у 2016 цей термін було переглянуто і відтепер становить 12 місяців.

Інваліди війни, учасники бойових дій, ліквідатори та постраждалі від аварії на ЧАЕС 1 і 2 категорій, ветерани та інваліди військової служби, органів внутрішніх справ та їхні вдови (вдівці) отримують пільги незалежно від доходів

Граничний дохід

Пільговикам за переліком вище пільги надаватимуться, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні 12 місяців не перевищує розмір граничного доходу для застосування податкової соціальної пільги (ПСП).

Граничний дохід для ПСП на 2016 рік (розрахунок)

Відповідно до п.п. 169.4.1. Податкового кодексу України розмір граничного доходу для застосування податкової соціальної пільги дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи на 1 січня відповідного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.

На 1 січня 2016 р. прожитковий мінімум на одну працездатну особу встановлено у розмірі 1378 грн. (ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік»).

Тобто, 1378 * 1,4 = 1929,20 грн. - за округлення до найближчих 10 грн. – 1930 грн.

Довідка. У 2015 р. граничний дохід для ПСП становив 1710 грн.

Як розрахувати дохід на члена сім'ї

Сума доходу на одного члена сім'ї визначається так: сума доходів всієї родини за 12 місяців ділиться спершу на 12 (місяців), а потім ще на кількість членів сім'ї.
До членів родини пільговика відносяться (п. 4 Порядку):
1. Дружина (чоловік).
2. Їхні неповнолітні діти (до 18 років).
3. Неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи.
4. Непрацездатні батьки.
5. Особа, яка знаходиться під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним.
До сукупного доходу сім’ї пільговика включаються (п. 5 Порядку):
1. Пенсія.
2. Заробітна плата.
3. Грошове забезпечення.
4. Стипендія.
5. Соціальна допомога (є виключення, зокрема щодо деяких видів одноразової допомоги).
6. Доходи від підприємницької діяльності.
7. Допомога по безробіттю та інші виплати, що здійснюються фондами соціального страхування.
Для підприємців - платників єдиного податку І групи - враховується дохід на рівні прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Для підприємців - платників єдиного податку ІІ і ІІІ групи - на рівні 2 та 3 прожиткових мінімумів, відповідно.
Для працездатних осіб, у яких доходи відсутні (крім учнів та студентів з денною формою навчання, строковиків), враховується дохід - на рівні 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Декларація

У додатку до постанови Кабміну, якою затверджений Порядок, є декларація.
Її має заповнити пільговик, вказавши у ній доходи всіх членів сім'ї. У місцевому управлінні соціального захисту доходи перевірять і приймуть рішення про призначення чи не призначення пільги.
Пільга надаватиметься протягом 12 місяців. Тож щороку право на пільгу потрібно підтверджувати.
У разі зменшення доходу сім’ї пільговик має право звернутися до управління соціального захисту для визначення права на отримання пільг з місяця звернення.
Якщо пільговик використовує природний газ для індивідуального опалення та приготування їжі та (чи) підігріву води – в опалювальний період відповідні норми споживання при визначенні пільгової норми підсумовуються. Так само і у випадку призначення домогосподарству субсидії.
Якщо фактичне споживання природного газу менше за пільгову норму - пільгу нараховують на фактично спожитий обсяг.
Спожите понаднормово пільговик оплачує самостійно відповідно до діючих цін (тобто за 100% вартості).
З метою уникнення розбіжностей в частині розрахунків за спожитий природний газ, пільговикам і субсидіантам бажано щомісяця вчасно передавати показання лічильника та оплачувати газ за рахунком (квитанцією) постачальника.
Увага!!! Після 30 квітня 2016 р. пільги не надаватимуться, якщо домогосподарство отримує субсидію.

Актуально про субсидії

Запитання:
Отримали повідомлення про призначення субсидії, але вважаємо, що її розмір повинен бути більшим. Куди нам можна звернутися, щоб перевірили правильність визначення розміру субсидії.
Відповідь:
Відповідно до статті 16 Закону України «Про звернення громадян» скарга на дії чи рішення, зокрема, органів державної влади або місцевого самоврядування подається у порядку підлеглості вищому органу, що не позбавляє громадянина права звернутися до суду відповідно до чинного законодавства, а в разі відсутності такого органу або незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням – безпосередньо до суду. 
Таким чином, рішення управління соціальних виплат і компенсацій про призначення, відмову у призначенні допомоги чи субсидії може бути оскаржено в виконавчому комітеті міської ради, Департаменті соціального захисту населення обласної державної адміністрації або у судовому порядку. 
Крім того, до вказаних органів можна звернутися з заявою про перевірку правильності визначення розміру допомоги, субсидії чи з будь-яких інших питань, що належать до компетенції департаменту праці та соціального захисту населення.
Запитання:
Користуюсь субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово–комунальних послуг з жовтня 2015 року. Чи необхідно звертатися за перерахунком субсидії в зв'язку зі зміною тарифів з 1 березня 2016 року на електроенергію? 
Відповідь:
Ні. Звертатися не потрібно, перерахунок субсидії у межах установленого терміну її призначення у разі зміни цін і тарифів на послуги, на оплату яких призначено субсидію здійснюється без звернення громадян. При цьому обов'язкова частка плати сім'ї за житлово-комунальні послуги залишається не змінною, змінюється лише розмір призначеної субсидії. 
Запитання:
За призначенням субсидії звернувся в травні 2015 року. Коли необхідно звертатися за її продовженням? 
Відповідь:
За продовженням субсидії звертатися не потрібно. Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням і розраховується: 
- на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня; 
- на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня. 
Після закінчення терміну отримання субсидії органи соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період без особистого звернення, для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. 
Запитання:
Я, переміщена особа, переїхала з Луганської області. На даний час проживаю на квартирі без реєстрації. Чи можливо призначити субсидію на підставі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи з наявною відміткою про реєстрацію місця проживання? 
Відповідь:
Субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні осіб. На підставі рішення комісії виконавчого органу міської ради та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла. 
 Враховуючи викладене, субсидія може бути призначена лише за наявності реєстрації місця проживання або на підставі договору найму (оренди) житла. 

Відповіді на запитання громадян щодо призначення житлових субсидій

Запитання:
Чи можу я звернутися за субсидією, якщо маю заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг? 
Відповідь:
Заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг не впливає на право отримувати субсидію. 
Запитання:
Чи впливає на право отримувати субсидію наявність у власності іншої квартири, будинку чи автомобіля? 
Відповідь:
Володіння транспортними засобами або іншими квартирами (будинками) не позбавляє Вас права на субсидію. 
Запитання:
У разі користування субсидією, чи зможу я потім продати, подарувати житло або передати його у спадок. 
Відповідь:
Субсидія є безповоротною і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла. 
Запитання:
Якщо я не вкажу в декларації якийсь з видів доходу, доведеться повертати субсидію? 
Відповідь:
Якщо в декларації не вказано який-небудь вид доходу, який буде виявлено перевіркою, доведеться повернути надміру нараховану субсидію. Тобто різницю між розміром наданої субсидії і тим розміром, який розраховано з урахуванням суми не вказаного доходу. Однак це не позбавляє права звернутися за призначенням субсидії повторно. 
Запитання:
Чи повинна я сплачувати вказану у повідомленні обов'язкову частку плати, якщо вона значно більша, ніж вартість фактично спожитої послуги по лічильнику? 
Відповідь
Якщо фактична вартість послуги за лічильником менше ніж визначена частина обов'язкової плати отримувача субсидії, потрібно сплачувати вартість послуги за лічильником. Економне споживання вигідне, оскільки при економії газу, води та електроенергії на Ваших рахунках накопичуються зекономлені кошти субсидії. Їх можна використати для оплати послуг в наступні місяці. 
Запитання:
В яких випадках управління праці та соціального захисту населення вправі вимагати інші документи, крім заяви та декларації ? 
Відповідь
У разі зазначення у декларації отриманих доходів, інформація про які відсутня Державній фіскальній службі, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у визначеному порядку, особою додатково подається заява про розмір та факт отримання доходів.
Також, якщо у домогосподарстві нестандартна ситуація, і рішення про призначення субсидії приймається комісією, створеною місцевим органом влади, останній може запросити інші документи для обґрунтованості прийняття рішення (наприклад, довідки, що підтверджують факт проживання зареєстрованих осіб за іншою адресою). 


ОНОВЛЕНО 19.05.2016

знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: