Мапа порталу

Міністр охорони здоров'я представив на засіданні Уряду розроблені законодавчі зміни для реформування медицини.

Міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі 27 травня 2015 року презентував  під час засідання Кабінету Міністрів України законопроект "Про внесення змін до деяких актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров'я". За його словами, цей законопроект передбачає докорінні зміни у статусі й механізмах фінансування лікарень. Переваги від його впровадження отримають насамперед пацієнти, медичний персонал і держава.

"У розробленому законопроекті запропоновано дві великі зміни: зміна правового статусу закладів охорони здоров'я та надання їм автономії в управлінні, а також зміни у фінансуванні системи охорони здоров'я ", – повідомив Квіташвілі. За його словами, передбачається перехід від бюджетної установи до форми державного підприємства, комунального підприємства, господарського товариства або інших організаційно-правових форм згідно чинного законодавства. При цьому, підкреслив він, вони залишаться у власності держави. Квіташвілі також наголосив, що 2016 рік буде перехідним роком від фінансування за ліжко-місця до фінансування за надані послуги. Все це призведе до того, що заклади охорони здоров'я отримають ту саму кількість коштів, яку вони отримали у 2015 році, але витрачати їх зможуть набагато ефективніше, підвищуючи і якість послуг, і оплату праці медичному персоналу.

Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк підтримав ініціативу МОЗ України та дав доручення зробити низку публічних презентацій реформи для медичної спільноти, громадськості і народних депутатів.

Презентацію запропонованих змін можна переглянути тут .

Перший заступник Міністра охорони здоров’я України Олександра Павленко 27.05.2015р. в ефірі «Першого міського телеканалу» (м. Одеса) розповіла про новації МОЗ України в реформуванні медичної галузі. Під час інтерв’ю Олександра Павленко торкнулася теми найближчих змін в управлінні охороною здоров’я, її фінансуванні, нормативно-правовому забезпеченні тощо. Особливу увагу Перший заступник Міністра приділила питанню доступності ліків для українців.

Повну версію інтерв’ю можна подивитися на: http://7kanal.com.ua/2015/05/vecher-na-7-aleksandra-pavlenko/

Начальник управління охорони здоров`я Маргарита Капуста, фахівці управління, головні лікарі закладів охорони здоров`я м. Миколаєва та області на виконання Протоколу наради у Прем’єр-міністра України А.Яценюка взяли участь у обговоренні проектів Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо удосконалення законодавства з питань охорони здоров’я» та інших законів.

Обговорення запропонованих проектів актів, а також аргументованих пропозицій і зауважень до них відбулось у форматі відео конференції. Питання до МОЗ ставили представники обласних центрів держави. Особливої уваги потребує розгляд питань кадрової політики та фінансування галузі. Зауваження та пропозиції з урахуванням результатів обговорення буде надіслано письмово до МОЗ та опрацювано спільно з медичною громадськістю України.

 


 

Завантажити документ (doc)Реформа первинної медичної допомоги. Переваги та перспективи

Реформування системи охорони здоров`я, насамперед первинної медико-санітарної допомоги, є складовою Програми економічних реформ Президента України на 2012-2014 роки «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава». Відповідно до рішення сесії Миколаївської міської ради з 01.03.2013 р. міську поліклініку № 4 реорганізовано в Центр первинної медико-санітарної допомоги № 4 (далі – Центр).

На території обслуговування Центру проживає 60 432 мешканці, з них дітей до 18 років 12 559 осіб.

З метою наближення первинної медичної допомоги до населення, поліпшення доступності медичних послуг відкрито 6 сімейних амбулаторій,  більшість з них розташовані у віддалених мікрорайонах міста: Матвіївка, Тернівка, Варварівка, Соляні-Північний.

У кожній сімейній амбулаторії працюють ліжка денного стаціонару, розширюються можливості використання такої форми надання медичної допомоги як стаціонар на дому. Організація стаціонару на дому передбачає огляд та ведення пацієнта сімейним чи дільничним лікарем, а у разі наявності показань проводиться лабораторне та інструментальне обстеження. Така форма лікування є оптимальною у разі необхідності забезпечити адекватну знеболюючу терапію онкологічним хворим, при лікуванні осіб похилого віку.

У Центрі та сімейних амбулаторіях функціонують кабінети профілактичних щеплень для дітей та дорослих, фізіотерапевтичні кабінети, проводиться забір біологічного матеріалу для лабораторного обстеження.

Прийом пацієнтів у сімейних амбулаторіях проводять лікарі первинної медичної допомоги: сімейні лікарі, лікарі-терапевти, педіатри дільничні, лікар акушер-гінеколог або акушерка. Це дає можливість якісно надавати первинну медичну допомогу всім віковим категоріям населення, в першу чергу дітям.

Сімейний чи дільничний лікар організовує медичне обстеження пацієнта, надає рекомендації з профілактики захворювань та їх ускладнень, проводить лікування в амбулаторних умовах, у тому числі в денному стаціонарі або стаціонарі на дому.

Сімейний лікар в майбутньому має стати головним консультантом всіх членів сім’ї з медичних питань.

При наявності відповідних показань, що визначені наказами Міністерства охорони здоров`я України, лікар первинної медичної допомоги здійснює у встановленому порядку направлення пацієнтів на консультацію до лікарів-спеціалістів або до відділення цілодобового стаціонару міської лікарні.

Для проведення комплексних медичних оглядів пільгових категорій населення (ветерани війни, постраждалі від аварії на ЧАЕС та ін.) до сімейних амбулаторій за графіком виїжджають відповідальні лікарі Центру разом з лікарями-спеціалістами міської лікарні №4, у тому числі хірург, невропатолог, отоларинголог, офтальмолог, ендокринолог.

У Центрі реалізовано право пацієнта в межах закладу вільно обирати лікаря первинної медичної допомоги.

За сприяння Миколаївської міської ради, Управлінням охорони здоров`я Миколаївської міської ради забезпечено проведення заходів щодо оснащення Центру та сімейних амбулаторій медичною технікою та виробами медичного призначення. Всі сімейні амбулаторії забезпечено електрокардіографами, глюкометрами, фізіотерапевтичною апаратурою, іншим медичним обладнанням.

Сьогодні актуальним є питання укомплектування сімейних амбулаторій лікарями загальної практики-сімейної медицини. У 2012 році підготовлено 10 сімейних лікарів для роботи в сімейних амбулаторіях Центру, 6 лікарів проходять  підготовку з березня 2013 року.

Однак, в центрах первинної медико-санітарної допомоги міста залишається кадрова проблема. Міською радою та Управлінням охорони здоров`я Миколаївської міської ради вживаються заходи щодо заохочення сімейних лікарів та сімейних медичних сестер. Проте, без прийняття відповідних заходів на державному рівні стосовно підготовки медичних кадрів, створення належних умов праці медичного персоналу та мотивації праці зазначену проблему вирішити неможливо.

Минулі 2 місяця, упродовж яких здійснено реорганізацію первинної медичної допомоги, були найбільш напруженими і складними як для мешканців міста, так і для медичних працівників. Новітнє завжди сприймається з пересторогою, іноді навіть з негативізмом.

Однак, практика свідчить про правильно обраний шлях. Незважаючи на окремі епізоди непорозумінь, що виникали та усувались в робочому порядку, за період впровадження медичної реформи в Центрі не зафіксовано випадків відмови в наданні медичної допомоги, погіршення показників стану здоров`я населення.

У світі немає нічого досконалого. Медична галузь, як і людське суспільство, постійно розвивається. Порядок надання медичної допомоги в подальшому буде удосконалюватись з урахуванням набутого досвіду, професійного зростання, економічної доцільності та побажань громадян.

Наслідком впровадження реформи неодмінно стануть покращання якості та доступності медичної допомоги, максимальне задоволення медичних потреб людей, поліпшення показників здоров’я населення.

Заступник головного лікаря ЦПМСД № 4                 О. Черненко

 


Національна стратегія побудови нової системи охорони здоров’я в Україні на період 2015 – 2025 роки

завантажити документ (pdf)


ОНОВЛЕНО 13.06.2015
знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: