Мапа порталу

Мережа екологічно стійких міст України 

(інформація актуальна станом на 05.04.2021)

Історія створення, ціль і фінансування

Мережа екологічно стійких міст України була створена в 2001-2002 рр. місцевими владами Києва, Донецька, Харкова, Маріуполя й Миколаєва при фінансовій підтримці Британської Ради в Україні по проекту SEPS 415 за участю британської компанії Global to Local.

Метою Мережі є впровадження учасниками системи екологічного управління за європейською схемою екологічного менеджменту та аудиту EMAS, що включає в себе міжнародний стандарт ISO 14001-2004 (стандарт України ДСТУ ISO 14001-2006). Робота п`яти міст із інтенсивним обміном досвідом, продемонстрована представникам інших українських міст на семінарі в Миколаєві в листопаді 2002 р., привела до швидкого розширення Мережі, ряд учасників (міськвиконкоми Дніпродзержинська, Кіровограда, Павлограда, Вознесенська та ін.) працювали в Мережі зі сплатою членського внеску для надання їм адресної допомоги по договорах.

Миколаїв як лідер Мережі став першим містом, яке сплачує щорічний членський внесок на основі рішення міської ради. В 2004 р. Миколаїв одержав Бременську нагороду під патронажем ООН у розмірі 10000 євро за українсько-британська партнерство по створенню Мережі. Кошти були направлені на подальший розвиток Мережі. За кошти Бременської нагороди українська сторона одержала можливість поглиблено вивчити досвід англійських муніципалітетів у різних сферах  діяльності; уперше в Україні провести міжнародний семінар по «зелених» тендерних закупівлях за участю фахівців з Великобританії, Запоріжжя, Києва, Маріуполя, Москви, Миколаєва, Одеси, Севастополя й Херсона; почати розробку способу очищення підземних вод, які забруднені звалищами ТПВ; розробити й видати унікальну для України Екологічну заяву «Миколаївська міська рада й навколишнє середовище», яка дала громадськості точну й правдиву інформацію про негативні й позитивні екологічні впливи діяльності міської ради й продемонструвала можливості системного підходу у поліпшенні стану міського навколишнього середовища.

 

Суть системного підходу

Підхід згідно зі стандартом ДСТУ ISO 14001-2006 і EMAS полягає у визначенні найбільш значних впливів місцевої влади на навколишнє середовище, прийнятті екологічної політики, програми поліпшень, розробці процедур управління та їх використанні для управління екологічними впливами, проведенні періодичних екологічних аудитів.

Досвід м. Миколаєва по використанню системного екологічного управління у числі 715 конкурсантів в 2007 р. пройшов оцінку експертів міжнародного комітету програми ООН «UN-HABITAT» і був визнаний у числі передових. 

На даний час схема EMAS є одним із основних інструментів управління міської влади: в Європі вже 7800 міст прошли реєстрацію по EMAS.

 

Керівництво й координація

Головою Мережі є Миколаївський міський голова; координатором Мережі – Кербунов Юрій Володимирович (тел. 066 6048956), який одночасно є асоційованим співробітником Global to Local і керівником Миколаївської міської громадської організації «Аналітичний центр екологічно безпечного розвитку». Відповідно до останньої реєстрації, що була проведена у 2011 році, у Мережу входять 27 міст України.  

 

Взаємодія

Місто Миколаїв як лідер Мережі тривалий час взаємодіє з ICLEI («Міжнародна рада місцевих екологічних ініціатив – за сталий розвиток» з більш 1100 членами в усьому світі) [www.iclei-europe.org] та її Європейською мережею муніципальних покупців екологічно чистих товарів і послуг Big-net і з британською компанією Global to Local.

Місто Миколаїв було відібране в числі 20 найбільш активних міст Європи для участі в проекті Європейського Союзу «STATUS» («Інструменти й засоби для розробки міської стратегії»). У результаті проекту, зокрема, були розроблені індикатори, рекомендовані місцевим владам для використання при розробці стратегії сталого розвитку, які повинні встановлюватися з урахуванням місцевих особливостей і національного законодавства. Індикатори сталого розвитку особливо корисні тим місцевим владам, які підписали Ольборзькі зобов`язання або підпишуть їх у майбутньому. Для підтримки місцевих влад Європейська Комісія фінансувала проект АCTOR («Інструменти й засоби для виконання Ольборгских зобов`язань»), в якому взяв участь м.Миколаїв.

 

Учасникам Мережі надається наступна допомога:

  • Консультації по впровадженню EMAS, ДСТУ ISO 14001-2006 і проведенню екологічних аудитів;
  • Посібник з розробки міської екологічної політики;
  • Приклади екологічних критеріїв тендерних закупівель;
  • Переклад Інструкції ICLEI по стійких рентабельних державних закупівлях («Керівництво Закупівлі+»);
  • Консультації по використанню методу аналізу життєвого циклу товарів у тендерних закупівлях;
  • Приклади шкільних уроків і програм по сталому розвитку на теми роздільного збору ТПВ, мінімізації упаковок, догляду за зеленими зонами, компостування листя;
  • Приклади документів по впровадженню EMAS (рішень виконкому, міської ради, інструкцій); 
  • Консультації по залученню громади в розробку місцевих планів дій по досягненню сталого розвитку;
  • Консультації з вибору та методам розрахунку індикаторів сталого розвитку;
  • Консультації по проведенню опитувань громадської думки з питань екології;
  • Методики екологічної оцінки міських програм розвитку й бюджету;
  • Консультації по взаємодії з ICLEI і приєднанню до Ольборзьких зобов`язань. 
знайшли помилку в тексті?
виділіть мишкою та натисніть: